Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

У темний час доби маріупольці повинні бути помітними на дорозі

Олександр Панков
08січ'21 10:37

В кінці минулого року Кабінет міністрів України вніс зміни до Правил дорожнього руху (ПДР). Вони стосуються велосипедистів, пішоходів, пасажирів таксі та інструкторів з водіння.

Що і чому змінилось

У пояснювальній записці Кабміну йдеться про те, що в останні роки кількість велосипедистів в Україні збільшилася майже в два рази. У нашій країні до недавнього часу їм заборонялося їздити смугою, що призначена для руху громадського транспорту. Однак, як показала практика, рухатися саме цією смугою водіям двоколісного транспорту безпечніше, ніж тими смугами, де потоком йде інший автотранспорт. Причина в тому, що автобуси та тролейбуси рухаються з меншою швидкістю, ніж легкові автомобілі. Тому тепер велосипедисти, згідно зі змінами до ПДР, можуть їздити смугою зі знаком «Дорога зі смугою для руху маршрутних транспортних засобів».

Що стосується пішоходів, то люди в темному одязі стають малопомітними на дорозі, особливо на погано освітленій вулиці, в сутінках, а також коли дощ, сніг або туман знижують видимість. Щоб убезпечити пішоходів і підвищити безпеку руху, уряд ввів обов'язкове використання світловідбивних елементів на верхньому одязі. 

Ще одне нововведення в ПДР стосуються таксі. Тепер водії та пасажири таксі, інструктори з водіння зобов'язані пристібатися під час руху пасками безпеки. Виняток робиться лише для водіїв і пасажирів з інвалідністю, які фізично не можуть користуватися ременями безпеки.

«За» та «проти» одягу, що світиться

Ми дізналися у маріупольців, наскільки вони вважають необхідними зміни в Правилах дорожнього руху, що стосуються наявності світловідбивних елементів в одязі пішоходів. Виявилося, що практично всі водії «за», а ось багато пішоходів - «проти».

«У нас порівняно з іншими містами України широкі центральні проспекти і вулиці, - розповів водій мікроавтобуса Василь Чорних. - На них чітко нанесена дорожня розмітка, багато пішохідних «зебр» (переходів). Чимало світлофорів. Але тим не менше маріупольці часто порушують Правила дорожнього руху - перебігають дорогу в недозволеному місці прямо перед автомобілем, що мчить. І якщо вдень за хорошої видимості легковажних маріупольців видно здалеку, то ввечері помітити людину в темному одязі важко. Та й на нерегульованому переході при поганому освітленні не відразу побачиш людини. Думаю, що носити на одязі яскраві вставки, що відбивають світло фар автомобіля, необхідно».

Ще один професійний водій, який пропрацював таксистом понад 20 років, Семен Гордієнко додав: «У негоду, коли двірники на лобовому склі не встигають його очищати від потоків води, коли ввечері видимість різко погіршується, та ще в очі б'є світло рекламних щитів та вітрин магазинів, дуже важко помітити людину, що раптово вибігла на дорогу. І різко загальмувати на мокрому або покритому снігом асфальті складно».

Головний аргумент пішоходів, які висловилися «проти» світловідбивних елементів в одязі, стосувався... самого одягу. «Як я можу отримати пальто або куртку з цими вашими елементами, якщо такий одяг не шили на фабриках? А якщо він з'явиться у продажу, то я що, повинна ще й одяг новий купувати?» - відповіла своїм питаннями на наше Світлана Верхівцева. Її позицію підтримав Григорій Махсма: «Треба, щоб водії дотримувалися Правила дорожнього руху, а то багато« літають» дорогами, а не їздять, як годиться в місті зі швидкістю 50 кілометрів на годину». Разом з тим ці ж опитані підтримали наявність таких елементів в одязі дітей.

Поліція штрафуватиме порушників

В управлінні патрульної поліції в Донецькій області нам розповіли, як правоохоронці контролюють дотримання додаткових норм в Правилах дорожнього руху. Зокрема, що стосується велосипедистів, то в нашому місті є тільки дві ділянки доріг з виділеними смугами руху для громадського транспорту, і вони короткі. Це дорога на проспекті Миру - від вулиці Леваневського до проспекту Будівельників (уздовж площі Свободи - близько 50 метрів). Так, згідно з новими нормами велосипедисти можуть рухатися по смузі для автобусів і тролейбусів, але в цьому немає сенсу, куди безпечніше і зручніше їм їхати за новим реконструйованому тротуару, де спеціально облаштована велодоріжка. Ще одна коротка ділянка знаходиться на проспекті Металургів поблизу колишньої кондитерської фабрики.

«За дотримання правил носіння одягу зі світловідбиваючими елементами в темний час доби у нас якихось спеціальних рейдів не проводилося, - продовжила прес-офіцер патрульної поліції в Донецькій області Ольга Артюхова. - І в Адміністративному кодексі України немає окремої статті, яка передбачає покарання за відсутність світловідбивних елементів на одязі. Проте ми виписуємо адміністративні протоколи на пішоходів за порушення Правил дорожнього руху, наприклад при переході дороги в недозволеному місці. І в них враховується відсутність таких елементів на одязі. В принципі це порушення однієї і тієї ж статті Адміністративного кодексу України - ч. 1 ст. 127 «Порушення Правил дорожнього руху пішоходами». По ній передбачається покарання у вигляді попередження або штрафу в розмірі 51 гривні».

За її словами щорічно в Маріуполі відбувається близько 500 дорожньо-транспортних пригод за участю пішоходів, в тому числі і тих, які переходять дорогу в недозволених місцях і в темному одязі. Вже цього року 2 січня близько 16:30 під колеса автомобіля потрапила 83-річна жінка, яка переходила вулицю Митрополичу недалеко від перетину з вулицею Куїнджі в місці, де немає світлофорів і пішохідних переходів. В результаті її з закритою черепно-мозковою травмою доставили в лікарню.

Також поліція тепер штрафуватиме водіїв таксі, якщо в салоні їх автомобіля знаходяться пасажири, які не пристебнуті ременями безпеки. Це передбачено ч. 1 ст. 121 Адміністративного кодексу України «Порушення правил користування ременями безпеки». Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу розміром в 51 грн.

На фото з відкритих джерел: Безпека понад усе. Купити світловідбиваючі елементи для одягу нескладно - вони продаються в інтернет-магазинах, що торгують тканинами.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)