Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Вакцинація: за чутками й авторитетно

Людмила Єрмішина
11чер'21 09:33

Чи змішувати різні вакцини та чи вистачить на всіх шприців?

Тема вакцинації від коронавирусу залишається в топі найбільш обговорюваних. Починаючи з лютого в Україні ведеться кампанія з імунізації, але питань, які виникають, менше не стає. А коли щось незрозуміло - виникають сумніви, побоювання. «Приазовський робочий» вже не раз наводив добірки фактів і міфів про вакцинацію - продовжуємо цей цикл.

Різні або однакові?

COVID-19 - перша хвороба, проти якої розроблено та застосовується стільки різних вакцин. У ряді країн, зокрема Великобританії, Іспанії, вивчалася можливість комбінованої або змішаної вакцинації - коли для першого та другого введення використовується вакцина різних типів. Первинною метою було знайти альтернативні варіанти на випадок перебоїв у поставках. Але тепер лікарі кажуть, що змішана вакцинація може виявитися більш ефективною в плані формування імунітету.

Однією з перших країн, які офіційно дозволили такий підхід, стала Канада. Там використовуються вакцини AstraZeneca-Oxford, Pfizer / Bio-NTech і Moderna.

Відомий український лікар Євген Комаровський публічно висловив думку про те, що й Україні варто придивитися до цього досвіду. Він посилається на дані досліджень, які показали, що при змішаній вакцинації рівень вироблених антитіл набагато вище. Правда, лікар не згадав ще про один висновок. Як повідомлялося в журналі The BMJ за посиланням на авторів дослідження з Оксфордського університету, змішування вакцин AstraZeneca-Oxford і Pfizer-BioNTech призводить до частіших небажаних реакцій у порівнянні зі стандартною схемою. Це виражалося в більш частих поствакцинальних реакціях у вигляді ознобу, втоми, головного болю, болю в суглобах, нездужання та м'язового болю. Всі ці прояви були короткостроковими.

В Україні ж, згідно з документами Міністерства охорони здоров'я, можна поєднувати вакцину тільки одного розробника - наприклад, якщо перша доза була AstraZeneca, вироблена в Індії, то другою може бути AstraZeneca з Південної Кореї.

Куратор вакцинації в Маріуполі - директор центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Євген Матвєєв підтвердив: ніяких змін у схемі вакцинації поки немає, як і раніше, для першого та другого введення будуть застосовуватися вакцини одного розробника. Вакцинація – безкоштовна та добровільна.

Дефіцитні «голки»?

Ще одна інформація, яка «гуляє» в Інтернеті, - заява голови громадської організації «Національна медична палата України» Сергія Кравченка про те, що для масової вакцинації в нашій країні нібито не вистачить шприців. У «розгромному» відеоролику на YouTube він говорить: для того аби прищепити всіх українців, доведеться «забрати з ринку всі шприци об'ємом від одного до трьох мілілітрів, і то вистачить тільки на половину населення, а діабетики залишаться ні з чим».

Чи справді «підшкірні» шприци - такий дефіцит? Євген Матвєєв прокоментував, що ніякої проблеми з поставками шприців для вакцинації немає і вона буде тривати в Маріуполі в плановому порядку. Більш того, почне виходити на масовий рівень завдяки відкриттю спеціального пункту, який буде працювати й у вихідні і де кожен бажаючий зможе зробити щеплення. Очікується прибуття великої партії вакцини - 4,5 тисячі доз.

 

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)