Перші партії вакцини проти коронавірусу незабаром мають прибути в Україну. Чи готова країна до масової вакцинації? Хто отримає щеплення в першу чергу? Що відомо про препарати та їхню ефективність? Коли вакцина з'явиться в Маріуполі? «Приазовський робочий» шукав відповіді на ці питання.
Перша партія вакцини, як повідомив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, складатиме 117 тисяч доз Pfizer, нею планується охопити 55 тисяч осіб, оскільки для вироблення імунітету потрібно дворазове введення.
«Далі до кінця місяця ми очікуємо на поставки вакцин ще з двох джерел - додаткові вакцини в рамках COVAX від AstraZeneca - від 2,2 мільйона, і вакцину, закуплену за кошти держбюджету, - близько 1,2 мільйона доз», - анонсував Віктор Ляшко.
Найближчим часом оновлять «дорожню карту» вакцинації, виділивши перший і другий етапи з чітким плануванням, хто з медпрацівників і коли вакцинується. У повну силу прищеплювальна кампанія, швидше за все, почнеться в квітні-травні, коли кількість щеплень на місяць досягне приблизно п'яти мільйонів.
Але це буде лише початок. У МОЗ вже підрахували, що для вакцинації тільки пріоритетних груп Україні знадобиться 16 мільйонів доз вакцини - або 32 мільйони в разі дворазового щеплення. Половину з цього, вісім мільйонів, Україна отримає в рамках глобальної ініціативи COVAX, яка покликана забезпечити країнам світу рівний доступ до безпечних і ефективних вакцин. Половину державі доведеться закуповувати за повною ціною.
Прогнозована вартість однієї дози вакцини становить від 30 до 50 доларів США, повідомляв раніше керівник експертної групи з імунопрофілактики Міністерства охорони здоров'я України Сергій Литовка.
Уряд заклав в бюджеті на 2021 рік понад 2,6 млрд грн на вакцинацію від коронавірусу. Чи вистачить цього, щоб охопити всі 42 мільйони жителів України, поки невідомо. Є ще один важливий момент: далеко не всі українці довіряють новітнім вакцинам. Згідно з даними вересневого соціологічного дослідження компанії Research & Branding Group, половина мешканців не погодилася б навіть на безкоштовну вакцинацію.
Насамперед, згідно з повідомленнями Міністерства охорони здоров'я, щеплення робитимуть тим, хто належить до групи ризику: хто має високу ймовірність заразитися або може отримати важкі ускладнення від коронавірусної хвороби чи навіть померти. Це медичні працівники, військовослужбовці та представники правоохоронних органів, а також вчителі та люди старше 65 років. Серед медиків теж є «першочерговики» - персонал стаціонарних відділень для лікування пацієнтів з COVID-19, учасники мобільних бригад, співробітники екстреної медичної допомоги. Всього МОЗ виділило десять груп ризику. Підвищені ризики зараження - у медиків, працівників соціальної сфери і тих, хто проживає в установах з надання довгострокового догляду, а також персонал цих установ (будинки для людей похилого віку, пансіонати ветеранів). Така ж ступінь ризику у правоохоронців, а також осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі. Середній ризик зараження - у військовослужбовців.
Що стосується ризику розвитку серйозних ускладнень на тлі COVID-19, то тут мова йде про людей у віці від 60 років, а також всіх, хто має захворювання, які роблять їх особливо уразливими для коронавірусної хвороби (цукровий діабет, серцево-судинні патології, онкологічні захворювання).
Як вже говорилося, Україні ще потрібно чітко вибудувати чергу на вакцинацію. Інформації про те, як вона повинна проходити, поки дуже мало.
Як повідомили «Приазовському робочому» в департаменті охорони здоров'я міської ради, на даний момент немає даних про те, з якої конкретно категорії слід починати вакцинацію, коли прибуде вакцина і що це буде за препарат. Відповідно, невідомо, які умови для зберігання і транспортування можуть знадобитися.
Ставлення маріупольських лікарів до майбутньої вакцинації різниться.
Так, директор міськлікарні №4 Володимир Жигіль стверджує, що не боїться щеплення і при можливості обов'язково його зробить: «Вважаю, що немає підстав не довіряти сертифікованій вакцині. Так, багато хто вже перехворів на COVID-19, але я знаю кілька випадків повторного зараження, так що розслаблятися не треба».
І додав, що це все-таки справа добровільна, за відмову від щеплення нікого карати не стануть.
А «відмовники», судячи з усього, будуть. На умовах анонімності деякі лікарі говорили, що не вірять в те, що ефективну і безпечну вакцину можна розробити за такий короткий термін. І посилаються на повідомлення в ЗМІ про те, що після щеплення тим самим препаратом, який очікується в Україні, реєструються різні побічні ефекти.
Одне з найбільш обговорюваних питань про вакцину Pfizer - як її будуть перевозити і зберігати, якщо вона вимагає температури -70 ° C?
Наявна в Україні інфраструктура для дотримання «холодового ланцюга» при зберіганні вакцин розрахована на препарати, які утримуються при температурах від + 2 ° C до + 8 ° С, простіше кажучи - як в звичайному побутовому холодильнику.
Днями генеральний директор Pfizer Ukraine Зоряна Цілик роз'яснила, що вакцина цього американського виробника поставляється в спеціальних термобоксах, які здатні підтримувати необхідну температуру цілих п'ять тижнів.
«Насправді, це простіше, ніж всі собі уявляють. В Європі вакцину розвозить поштовий оператор», - зазначила вона.
Що стосується найбільш поширених побічних ефектів, то вони схожі з іншими вакцинами: біль у місці ін'єкції, стомлюваність, головні і м'язові болі, озноб, підвищення температури тіла, припухлість і почервоніння в місці ін'єкції, нудота. Що стосується смертельних випадків, про які повідомлялося в деяких країнах, то прямого зв'язку з вакцинацією встановлено не було, а по деяких фактах ще триває розслідування.
Як зазначають фахівці, принципова відмінність даної вакцини від її попередниць в тому, що в її складі немає ослабленого або «неробочого» вірусу, який буде знайомити організм з патогеном і «тренувати» імунну систему. Вакцина Pfizer активує імунітет за рахунок використання синтетичної рибонуклеїнової кислоти (мРНК). Механізм дії цього основного компонента порівнюють із шаблоном.
Це нестабільний генетичний матеріал, що «описує» білок-«шип» SARS-CoV-2. За молекулами мРНК, що потрапили до організму, виробляється тільки S-білок вірусу - подразник для імунітету, а не повноцінні «клони» вірусу. Тому вакцина, як вважається, не може викликати коронавірусну хворобу. Зіткнувшись з білкамі-«шипами», імунна система виробляє антитіла. Це перша РНК-вакцина, схвалена для використання на людях. З цією технологією пов'язують великі надії не лише в плані перемоги над коронавірусом, а й над іншими хворобами.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)