Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Вчений, винахідник, вчитель

20жов'21 09:35

Про вченого, педагога, новатора згадує його друг, однодумець, ректор ПДТУ В'ячеслав Волошин.

У 90-х роках Олександр Чейлях стояв біля витоків однієї з перших в області кафедр матеріалознавства і сучасних технологій при ПДТУ, яку очолював довгі роки. «У вузі вже працювала кафедра металознавства, але ми розуміли, що технічний вуз не може вивчати тільки метали. Олександру Чейляху було цікаво організувати подібну кафедру. Він сам набирав колектив, створив лабораторії. У них проводив дослідження для своєї докторської дисертації з «розумних сплавів» - на підставі металів і сталі, які покращують свої якості у процесі експлуатації. Зараз цим напрямком цікавляться японці, китайці, норвежці, а тоді наші вчені були одними з перших, хто почав їх вивчати», - розповів В'ячеслав Волошин.

На початку 2000-х Олександр Чейлях захистив докторську дисертацію, працював проректором з науково-педагогічної роботи. Але назвати Олександра Чейляха кабінетним ученим не можна, він відстоював принцип, що будь-які знання потрібно застосовувати на практиці, і організував проєкти «Школа - ВНЗ - комбінат», «Іллічівська перспектива», «Цільова підготовка фахівців на замовлення підприємств», спрямовані на профорієнтацію студентів і школярів.

З ініціативи Олександра Чейляха розвивалися міжнародні зв'язки університету. Вуз почав співпрацювати з Муроранським інститутом технологій (Японія), вузами Австрії, Єгипту, Китаю, Польщі. «Ми ввели нову практику. Будь-який науковець ПДТУ може знайти контакти з колегами з інших країн, і якщо вони виходять на рівень реальних розробок, то ми готуємо програму співпраці на певний період, а потім укладаємо договір про співпрацю», - розповів про одне з нововведень Олександра Чейляха ректор В'ячеслав Волошин. Зараз ПДТУ співпрацює з навчальними закладами 29 країн. Оцінили досягнення нашого вченого далеко за межами України. Він був обраний дійсним членом Нью-Йоркської академії наук, академіком Міжнародної кадрової академії. «Завдяки його зусиллям ПДТУ реалізує три міжнародні гранти за програмою ERAZMUS K +. Він залишив «у спадок» проєкти, що реалізуються спільно з агентством USAID, спрямовані на розвиток матеріально-технічної бази вузу», - розповів В'ячеслав Волошин.

У відомого маріупольця є понад 50 патентів і авторських свідоцтв на винаходи. Запатентовані розробки за кількісними характеристиками «розумних сплавів» використовують японські викладачі.

За словами колег, Олександра Чейляха цінували та поважали викладачі та студенти. Він душею вболівав за університет, був відмінним другом і колегою.

Вагомий внесок у науку. Завдяки Олександру Чейляху в ПДТУ відкрито нові спеціальності та кафедри, реалізований ряд освітніх проєктів.





Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)