Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

«Велика реставрація» у Маріуполі

Людмила Кудріна
11лют'22 09:52

Серед проєктів – «Готель "Континенталь"», будинки зі шпилями та лікеро-горілчаний завод

У Маріуполі визначили пам'ятники архітектури місцевого значення для участі у президентській програмі «Велика реставрація».

Регенерація архітектурної спадщини

Тільки уявімо собі хоча б на хвилину на сьогоднішньому проспекті Миру в середмісті будівлю Маріупольського лікеро-горілчаного заводу в її первозданному обліку. Не таку, що руйнується, як зараз, напівприховану від очей торговими закладами, що обліпили її. А таку, якою її збудували наші предки 120 років тому, 1902 року, для казенного винного складу №7.

Магніти регенерації. Перше півріччя – «Готель "Континенталь"», друге півріччя – будинки зі шпилями; 2023 рік – лікеро-горілчаний завод
З потужною і водночас вишуканою кладкою з червоної цегли, численними арками, зубчиками та іншими деталями архітектурного декору початку минулого століття. Поява такої будівлі на сучасному проспекті могла б стати її визначною пам'яткою, привабливою як для маріупольців, так і для гостей міста.

Про необхідність відновлення архітектурної спадщини Маріуполя говорили давно. Десь наприкінці 1980-х років проєкт регенерації історичного центру було розроблено головним управлінням архітектури міської ради спільно з Харківською майстернею Українського спеціального науково-реставраційного проєктного інституту «Укрпроєктреставрація».


Світлина Аліни Комарової: У першому пулі. «Готель "Континенталь"» має максимальні шанси потрапити в президентську програму цього року.

Проте до комплексної регенерації справа не дійшла. Завжди знаходилися приводи й причини, головна з яких навіть не стільки нестача коштів у міському бюджеті – а обмеженість сприйняття архітектурної спадщини як найважливішого компонента не тільки історії та культури, але також туристичного потенціалу та економіки міста.

Участь Маріуполя у президентській програмі «Велика реставрація» дає шанс реалізувати нереалізовані можливості.

Бюджет програми – 3 млрд гривень

У державному бюджеті на 2022 рік на реалізацію програми «Велика реставрація» закладено 3 млрд гривень. На ці кошти планується реалізувати 100 нових проєктів у 2022 році та завершити розпочаті у 2021-му.

А загалом програма розрахована на 2021-2023 роки. Вона покликана перетворити об'єкти архітектурної спадщини України на туристичні «магніти», один із основних ресурсів для розвитку країни, а також для виховання майбутньої творчої еліти. Координацію програми здійснює Міністерство культури та інформаційної політики України.

Можливість подавати в програму комунальні об'єкти відкрилася відносно недавно, і Маріуполь негайно цим скористався.

Муніципалітет визначив сорок об'єктів

Для Маріуполя останнім часом збереження архітектурно-історичної спадщини набуло безцінного значення ще й тому, що розкриття туристичного потенціалу міста біля моря – один з головних напрямків стратегії розвитку.

Міський голова Вадим Бойченко зазначив: «На сьогодні спільно з архітекторами, краєзнавцями та істориками муніципалітет визначив 40 об'єктів, що належать до пам'яток архітектури Маріуполя. Вони будуть внесені до спеціальної міської програми, яку, я впевнений, підтримає депутатський корпус, щоб усім разом зберігати історію нашого міста для сьогоднішнього та майбутніх поколінь».

За дорученням мера, як розповів заступник міського голови Олександр Кочурін, складено список тих будівель, що віднесені до пам'яток архітектури місцевого значення, з розподілом, які з них належать до державної, комунальної чи приватної власності.

«Ми говоримо про реальні, практичні кроки. З ініціативи Президента України Володимира Зеленського у країні працює програма «Велика реставрація». Донецька область у 2021 році не була в ній представлена, але ми зараз ведемо активну фазу перемовин, заповнили заявку для офісу «Великої реставрації» та працюємо над першим пулом проєктів, які, сподіваємося, вже у 2022 році будуть підтримані», – розповів Олександр Кочурін.

За його словами, максимальну можливість підтримки вже у першому півріччі цього року має Центр сучасного мистецтва «Готель "Континенталь"» (колишній ПК «Молодіжний»). Передбачається повне відновлення історичного вигляду будівлі, збудованої ще в 1897 році, у тому числі відновлення фасаду з оголеної червоної цегли.

У другому півріччі цього року у Маріуполі розраховують отримати підтримку у реставрації двох будинків зі шпилями – міської пам'ятки, збудованої у 1953 році заслуженим архітектором України Львом Яновицьким. Таким чином, буде завершено реконструкцію історичного кільця у центрі міста, навколо драматичного театру.

На всі ці проєкти вже готова проєктно-кошторисна документація та отримані експертні звіти.

А на 2023-й основним викликом є ​​реконструкція будівлі лікеро-горілчаного заводу.

Це топ-об'єкт номер один. На сьогодні будівля перебуває у власності Фонду державного майна України. Існує кілька інструментів того, як вона може стати міською власністю. У тому числі шляхом проведення аукціонів чи передачі у комунальну власність як пам'ятника архітектури місцевого значення», – розповів Олександр Кочурін.

До списку з 40 увійшлі також будівля синагоги та низка інших об'єктів. Серед них є й такі, що нині перебувають у приватній власності, з їхніми власниками продовжуються перемовини.

У Маріуполі вже побувала група архітекторів, які спеціалізуються на реставраційних роботах. Які з міських об'єктів буде включено до програми «Велика реставрація», стане відомо у першому кварталі цього року, коли Міністерство культури та інформаційної політики України обіцяє оприлюднити офіційний список.


Світлина Аліни Комарової: Головний виклик. Перед реставрацією будівлі Маріупольського лікеро-горілчаного заводу необхідно передати її з державної у комунальну власність.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)