Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Великим грошам - велике плавання

Людмила Кудріна
24лют'21 14:00

Набув чинності закон про держпідтримку інвестиційних проєктів на суму понад 20 млн євро.

Пільги у вигляді звільнення від сплати окремих податків і зборів, у тому числі митного збору при ввезенні на територію України нового устаткування; орендна плата за землю за спеціальними умовами; забезпечення за рахунок держави автомобільними дорогами, лініями зв'язку, тепло-, водо-, електро- і газопостачання. Все це гарантує Закон «Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями в Україні», що набув чинності. У чому його основні особливості, знає «Приазовський робочий».

За 15 років в Україні було реалізовано всього 16 проєктів

Закон, ініційований Президентом України, має на меті створити сприятливі умови для того, щоб залучити в країну значні внутрішні та зовнішні інвестиції, сформувати нові робочі місця, стимулювати розвиток регіонів і зростання конкурентоспроможності економіки України.

А тут є над чим попрацювати. Протягом останніх 15 років в країні було реалізовано всього 16 інвестпроєктів вартістю понад 500 млн доларів і жодного в індустріях з високою доданою вартістю - в машинобудуванні, електроніці та інших галузях.

У той же час в сусідню Польщу за один тільки 2018 рік надійшло 11,5 млрд доларів, в Чехію - 9,4 млрд доларів, в Угорщину - 6,3 млрд доларів.

Інвестори віддавали перевагу знайомим ринкам, які мають більш прогнозоване бізнес-середовище і більш привабливі умови. В результаті Україна втрачає свій потенціал, в тому числі людський, який в пошуках більш високої зарплати виїжджає за кордон і працює на добробут інших, а не своєї країни.

Новий закон покликаний вирішити ці проблеми

Державна підтримка - в межах 30% від обсягу інвестицій.

Інструментарій держпідтримки включає звільнення від сплати окремих податків і зборів, а також від ввізного мита на нове обладнання і комплектуючі вироби, необхідні для реалізації інвестиційного проєкту.

Інвесторам пропонується переважне право землекористування ділянками державної та комунальної власності на умовах, визначених спеціальним договором.

За рахунок коштів державного та місцевих бюджетів гарантується будівництво об'єктів суміжної інфраструктури: автомобільних доріг, ліній зв'язку, газо-, електро-, тепло- і водопостачання, інженерних комунікацій.

Загальний обсяг державної підтримки не повинен перевищувати 30% планованих інвестицій. Тобто як мінімум він повинен скласти більше 6 млн євро.

Вимоги до проєктів

Щоб отримати держпідтримку, проєкт повинен відповідати ряду встановлених законом вимог. Перші з них стосуються сфер реалізації. Це переробна промисловість за винятком виробництва та обігу тютюнових і лікеро-горілчаних виробів. Це також видобуток з метою подальшої переробки і збагачення корисних копалин, крім вугілля, нафти та газу.

Поводження з відходами, транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська служба, логістика, освіта, наукова діяльність, охорона здоров'я, мистецтво, культура, спорт, туризм, курортно-рекреаційна сфера - все це також напрямки для значних інвестицій, які будуть підтримані державою.

Інвестиційний проєкт може передбачати будівництво або модернізацію відповідних об'єктів за рахунок коштів інвестора.

Закон встановлює термін реалізації - п'ять років. За цей час інвестор повинен створити не менше 80 нових робочих місць із середньою заробітною платою, розмір якої не менше ніж на 15% перевищує цей показник за відповідним видом діяльності в регіоні за попередній календарний рік.

При цьому розмір інвестицій протягом п'яти років повинен перевищувати суму, еквівалентну 20 млн євро.

Інвестиційної «нянею» став UkraineInvest

У законі визначається статус уповноваженої установи, яка буде супроводжувати підготовку і реалізацію інвестиційних проєктів, а також сприяти виконанню спеціальних інвестиційних договорів державою та органами місцевого самоврядування.

Кабінет міністрів України вже встиг уповноважити Офіс по залученню і підтримці інвестицій (UkraineInvest) на здійснення супроводу осіб, що інвестують в Україну більш 20 млн євро.

«Паралельно з іншими інструментами, такими як концесії, успішні кейси з приватизації, індустріальні парки та інші, це дійсно буде сприяти відновленню інвестиційної активності в країні», - цитує прем'єр-міністра Дениса Шмигаля урядовий портал.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)