Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Вилами по воді

Людмила Єрмішина
15січ'21 17:33
На початку тижня по Маріуполю прокотилася хвиля нічим не підкріплених чуток про те, що з водою з централізованого водопроводу нібито щось сталося і що її «не можна ні в якому разі не тільки пити, але і мити посуд».

Ця "новина" поширювалася, як лісова пожежа, через месенджери і соцмережі. І навіть після брифінгу зі спростуванням цих чуток, проведеного першим заступником мера, маріупольці продовжували обривати телефон контакт-центру міськради, дзвонили в редакцію «Приазовського робочого». Спеціально для наших читачів ситуацію прокоментував керівник "Міськводоканалу" Володимир Антоненко, запевнивши: якість води в Маріуполі відповідає нормам.

Фейк на рівному місці

З якого першоджерела виник панічний слух, неясно: нібито хтось комусь подзвонив, попередив. Причина "непридатності" води не вказувалася, а ще більшого драматизму повідомленням додавала приписка: "попередь, кого зможеш!"- мовляв, справа життя і смерті. Таке нагнітання обстановки змусило багатьох і справді засумніватися, особливо занепокоїлися люди старшого віку, на чиїй пам'яті, на жаль, був приклад НП при злочинному мовчанні центральної влади.

Керівництво міста швидко відреагувало на чутки, спростовуючи їх через всі доступні канали зв'язку – від телебачення до Інтернету. Перший заступник міського голови Маріуполя Михайло Когут підкреслював:

"Водопостачання в місті здійснюється в штатному режимі. Питна вода, що надходить жителям, відповідає чинним державним стандартам, а її якість моніториться два рази на добу. Відхилень в основних параметрах не зафіксовано, причин для паніки немає».

На що досліджують воду?

Як прокоментував «Приазовському робочому» директор "Міськводоканалу" Володимир Антоненко, на підприємстві постійно контролюють якість питної води, і воно повністю відповідає нормам:

"Ці чутки абсолютно не відповідають дійсності. Дослідження не показують ніяких відхилень, результати – абсолютно звичайні, характерні для нашої води. Проби відбираються по 20-25 точкам як на насосних станціях, так і в контрольних місцях розподільної мережі. Результати дослідження проб публікуються на офіційному сайті нашого підприємства».

Кожен інтернет-користувач може знайти цю інформацію на сайті mvk.org.ua: у розділі "Корисна інформація" потрібно вибрати вкладку "Якість води".

"Це не єдиний фейк, який гуляє по мережі, – констатував Володимир Антоненко. - Буквально днями мені попалося відео, в якому автор стверджував, що жорсткість Маріупольської води нібито в десятки разів перевищує допустимі норми, для переконливості називав навіть конкретну цифру в 950 ppm – чомусь в одиницях виміру, які використовуються в деяких країнах, але не в Україні. У нас одиницею жорсткості води прийнято вважати мілімоль на дециметр кубічний. Виявилося, 950 ppm - це 9,5 мілімоля на кубометр, а це в межах норми. Приблизно стільки і становить жорсткість води з-під крана».

Ще до того, як вступити в міську систему централізованого водопостачання, вода проходить першу перевірку – в лабораторії компанії «Вода Донбасу», яка також щодня бере проби і досліджує їх по ряду показників. Згідно з чинним в Україні державним санітарним правилам і нормам 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», якість води визначають за такими показниками: мікробіологічні, паразитологічні, органолептичні, фізико-хімічні, санітарно-токсикологічні (на вміст миш'яку, нітратів, свинцю, ціанідів тощо) та іншим. Діюча двоступенева система очищення на станції "Води Донбасу" дозволяє робити воду безпечною за бактеріологічними і хімічними показниками, але жорсткість знизити не здатна. Тому велика частина городян користується фільтрованої або покупної водою для приготування їжі.

Буквально через пару років ситуація зміниться-питна вода буде надходити прямо в будинки маріупольців. Йде реалізація проекту, який фінансує Франція (пільговий кредит у 64 млн євро), з модернізації системи водопостачання міста та будівництва заводу з виробництва питної води.

За брехню можна і поплатитися

Як часто буває, в соціальних мережах і месенджерах поряд з реальними людьми, які не приховують даних про себе, чимало анонімних користувачів. Але така психологія людини, як точно помічено Володимиром Висоцьким:»Слух поганий завжди звучить в устах кликуш, а до хороших чуток люди не звикли, кажуть, що це вигадки і нісенітниця".

Тим часом існує суттєва різниця між слухом, обговорюваним на кухні, і цілеспрямованим поширенням дезінформації. Поширення неправдивих даних передбачає адміністративну відповідальність. У разі надходження звернення даному факту вже даватимуть оцінку правоохоронні органи, зазначили в прес-службі Центрального відділу поліції. Розслідування подібних інцидентів - в компетенції кіберполіції. Звернутися в поліцію може кожен, хто вважатиме, що поширювана неправдива інформація завдає шкоди або порушує чиїсь права.

Наприклад, днями з'явилася інформація, що в Нікополі поліція притягнула до відповідальності мешканку, яка поширювала дезінформацію про те, що за прогулянки з дітьми на вулиці нібито загрожує штраф. На неї склали адміністративний протокол за ст. 173-1 кодексу України Про адміністративні правопорушення («поширення неправдивих чуток»). Вирахувала СБУ інтернет-провокаторів і в Одесі, які не тільки розганяли в мережі фейки про коронавірус і карантин, а й публікували заклики, що посягають на територіальну цілісність країни. Звідси висновок: користуйтеся тільки перевіреними джерелами інформації. Не поспішайте вносити лепту в "добру справу", пересилаючи всім підряд сумнівні попередження, не постаравшись перевірити їх.

На фото з відкритих джерел: моніторинг-щоденний. Якість питної води контролюють і на підприємстві постачальника, і в «Міськводоканалі».


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)