Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Вільний стиль, вільні вправи

Людмила Єрмішина
19тра'21 14:39

Чим займаються фрілансери в Маріуполі та де шукають замовлення?

Ходити кожен день на роботу до 9:00 або відправитися у вільне плавання, заробляти на замовленнях, виконуючи їх вдома? Кількість фрілансерів в Маріуполі зростає: цю сферу пробують і студенти, і люди за 30, і ті, хто шукає додаткове джерело доходу. Які підводні камені зустрічаються на шляху «самозайнятих» працівників? Чому деяким не вдається працювати вдома? Де легше – на ставці в офісі або на фрілансі?

Замовники та виконавці: знайти один одного

В епоху стрімкої цифрової трансформації та віддаленої роботи багато молодих людей замислюються про те, який спосіб заробітку і реалізації в професії краще. Зараз навіть бабусі чули від онуків, що можна «заробляти вдома в інтернеті».

У теорії все просто. Зареєструватися на будь-якій фріланс-біржі – сайті, де замовники можуть вибирати собі виконавців тієї чи іншої роботи, і чекати пропозицій. Або навпаки: ознайомитися із замовленнями та вирішити, за що взятися. Ось, наприклад, які замовлення пропонували виконати фрілансерам на цьому тижні на одній з українських бірж. Збирати контактні телефони тих, хто давав безоплатні оголошення з продажу нерухомості. Наповнити сайт інформацією про товари (фото, текст, ціна). Озвучити текст до рекламного ролика приємним жіночим голосом. Змонтувати відео. Або навіть таке: хлопець хоче здивувати свою дівчину і замовляє дизайн банеру до дня її народження. Ціни винагороди варіюються і можуть досягати 20 і більше тисяч гривень за одне замовлення. Так, за набір 500 сторінок тексту, виконаний за 21 день, обіцяли заплатити 22 тисячі гривень.

Але це теорія. На біржах доведеться постійно конкурувати та «прокачувати» свій рівень, щоб не загубитися серед інших.

Маріупольчанка Аліса Ліддлл, яка займається рекрутингом і є проєктним координатором, зазначає: «Коли ти починаєш у фрілансі, тебе ніхто не знає. А рейтинг на біржі означає багато: і ймовірність знайти хороше замовлення, і рівень заробітку. Тому потрібно чесно і якісно виконувати свою роботу, позитивні відгуки клієнтів – це важливо. А ще це стимул працювати над собою, розвиватися – за рейтинг доводиться боротися постійно».

Аліса розповіла, що зайнялася рекрутингом, пошуком кандидатів на вакансії, по наведенню подруги. У цьому виді діяльності важливо, щоб обидві сторони – і роботодавець, і потенційний співробітник – підійшли один одному. Мало просто знайти фахівця, потрібно ще й довести питання до кінця. Від кількості вдало підібраних кадрів безпосередньо залежить оплата.

Набір або переклад текстів, розробка додатків, наповнення сайту – вибір напрямків для заробітку вдома досить великий
Вигідна інвестиція в освіту

Щоб впевнено стартувати у фрілансі, потрібно мати набір необхідних навичок за відповідним профілем, але не обов'язково мати диплом університету.

Історія Маргарити Перевалової підтверджує, що головне – не диплом, а бажання. 

«У мене – вища освіта за спеціальністю переклад з англійської мови, але працювати перекладачем виявилося дуже нецікаво. Пробувала різні види діяльності, але потай мріяла про творчу роботу, – розповіла Маргарита. – Зараз розквіт сфери IT, подумала, чому б не стати веб-дизайнером? Спершу намагалася навчитися азам цієї спеціальності сама по безоплатних відеоуроках. Потім систематизувала і поглиблювала знання на курсах по дизайну сайтів і додатків, і це мені багато дало. Своє перше замовлення я отримала завдяки «сарафанному радіо» через спільних знайомих – розробила дизайн бирок для тортів. А тепер почала співпрацювати з фірмою, працюю у вільному графіку дистанційно, маючи можливість самій вирішувати, скільки проєктів взяти в роботу».

Маргарита працює в коворкінгу – орендує робоче місце в IT-хабі в шаховому клубі. 

«Вдома налаштуватися на роботу важче, а тут сама атмосфера розташовує до того, щоб повністю зануритися в проєкт», – говорить дівчина.

Координатор IT-хабу Beetroot Academy Ганна Гармашова кожен робочий день бачить, як працюють фрілансери, що приходять в коворкінг: «Фріланс дійсно не для кожного. Ми часом представляємо привабливу картинку – на березі океану з ноутбуком в лежаку. Є й такі, але в більшості випадків доведеться працювати не менше, ніж в офісі. А іноді і більше. Щоб бути успішним фрілансером, потрібно не тільки знати свою сферу, а й володіти підприємницьким талантом, тобто вміти «продати» себе. А також вміти організовувати свій робочий час. Буває, що під час виконання замовлення доводиться напружено працювати, але потім може з’явитися тривала перерва, необхідна для пошуку наступного замовлення».

Гарантії та безпека

Багато новачків обґрунтовано побоюються того, що можуть зіткнутися з недобросовісними замовниками, які можуть обдурити з оплатою або просто потраплять на якихось шахраїв. Втім, замовники теж можуть сумніватися: що якщо, взявши передоплату, фрілансер не виконає замовлення і зірве плани?

Для взаємної впевненості сторін були придумані гарант-сервіси. За невелику комісію замовник отримує гарантію повернення коштів, якщо виконавець не виконав замовлення за узгодженим завданням. А виконавець – гарантію виплати зарезервованих коштів, якщо виконав проєкт.

Але це – поза правовим полем. В українському законодавстві не існує поняття «фріланс». Фрілансер не має права претендувати на оплату відпустки, лікарняний, стабільну фіксовану зарплату.

Юристи вважають, що саме «правильне» співробітництво між замовником і фрілансером – на підставі цивільно-правового договору. Як правило, укладаються договори підряду, надання послуг або авторські.

При укладанні договорів необхідно узгодити та включити такі умови, як чіткі вимоги до роботи або послуги, порядок її виконання, вартість, в тому числі повернення передоплати в разі неналежного виконання обов'язків, відповідальність сторін і так далі. Тобто захист прав фрілансера – питання досить складне поряд з безсумнівними плюсами такого виду заробітку.


Світлина автора: Усвідомлений вибір. Маргарита Перевалова зайнялася дизайном, коли зрозуміла, що переклад текстів – не те, чим хочеться займатися постійно.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)