Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Вироблено в аптеці - значить якісно

Олег Рисьєв
10кві'21 16:32

Виробництво ліків всередині аптек зараз не дуже поширена практика в Україні, але абсолютно нормальне явище в країнах Європи. Медикаменти, виготовлені для конкретної людини, мають ряд переваг: відсутність хімікатів, низьку ціну, якість і відповідність індивідуальним потребам пацієнта.

У Маріуполі працює комунальне підприємство «Комунальна аптека» - воно включає в себе 13 аптечних пунктів та відділ виробництва. Нещодавно там побував «Приазовський робочий» і побачив, як ліки виготовляють вручну.

Відродження виробництва

Директорка КП «Комунальна аптека» Ірина Шабанова розповідає: свою роботу відділ виробництва почав з відкриття аптеки №1 на Морському бульварі, 14 у 1965 році. Тоді виробництво було значно ширше і з великою кількістю фахівців, у занепад воно прийшло з виходом на фармацевтичний ринок приватних мереж.

«Можна сказати, що до 2019 року виробництва тут практично не було, як і фахівців, - у відділі взагалі ніхто не працював. Виготовленням ліків займалися так звані первостольники: фармацевти та провізори, які стояли за прилавком. Вони працювали за нормативними вимогами, але обсяги виробництва були мізерними, а про відродження відділу тоді й не думали», - каже Ірина Шабанова, яка очолила підприємство в 2020 році.
«У Польщі та Німеччині аптека не отримає ліцензію, якщо не може дозволити собі внутрішньоаптечного виробництва ліків. В Україні ж тільки 1,5% існуючих аптек займаються таким виготовленням, тому і частка медикаментів, вироблених вручну, у нас на ринку нижче. Але за цим майбутнє фармації», - Ірина Шабанова, директорка КП «Комунальна аптека»

Відновлення роботи тут почалося в 2019-м, коли у міста з'явилися перші намітки стратегії розширення мережі. Пізніше була розроблена стратегія до 2025 року, до кінця поточного року в Маріуполі будуть працювати аптека й 14 її пунктів. Кінцева ж мета - відкриття комунальних аптечних пунктів у всіх поліклініках і амбулаторіях міста.

Головне призначення цього комунального підприємства - забезпечити доступ населення до ліків завдяки мінімальній націнці й участі в міських і державних програмах, таких як, наприклад, «Доступні ліки». Здешевлюють препарати і за рахунок особливостей виробництва. «Оскільки не додаємо стабілізаторів, що подовжують термін придатності, і не робимо зайвих націнок, деякі ліки виявляються на 30-50% дешевше заводських аналогів», - зазначає Шабанова.

Незважаючи на це, комунальна аптека залишається прибутковим підприємством, нехай дохід і мінімальний. Однак, за словами Ірини Шабанової, цього цілком достатньо, аби потроху розширювати мережу аптек і виробництво.

Ручна робота

Аптека №1 розташована на Лівому березі, на Морському бульварі, 14. Тут же - виробничий відділ: дві невеликі кімнати, де вручну виготовляють мазі, порошки, краплі, антисептики, а також розробляють нові лікарські форми. У відділі працюють три фахівці: фармацевти Тетяна Іванова та Лариса Прудникова та завідувач виробничим відділом, провізор Сергій Саприкін. Всі вони прийшли в комунальну аптеку в 2020 році.

Сергій Саприкін займається розрахунками, розробкою нових лікарських форм і контролем готових виробів. Фармацевти - як розробкою, так і виготовленням.

«Сьогодні у нас представлено більше 70 найменувань, з них більше половини виготовлено за власними розробками, - розповідає Саприкін. - Для поширених ліків ми використовуємо стару рецептуру, розроблену не нами. Якщо ж людина приходить з індивідуальним призначенням, ми вже починаємо роботу над цим замовленням. Перелопачуємо всю нормативну базу, всі методичні розробки, потім перевіряємо інгредієнти на сумісність, дозу, відпрацьовуємо технологічний процес. Це кропітка робота, проте ми можемо запропонувати кожній людині ліки, які підходять саме їй».

Прикладом такого індивідуального замовлення можуть послужити препарати для хворих на цукровий діабет - ранозагоювальну мазь фахівці виготовляють на основі інсуліну, щоб вона виявилася більш ефективною для хворого. Ще один приклад - антисептик власного виробництва. Взявши за основу рецептуру ВООЗ, фахівці додали до неї екстракт ромашки - він підсилює антисептичний ефект, пом'якшує шкіру та приємно пахне.

«Крім того, ми виготовляємо краплі в ніс різного складу, полівітамінні порошки загальнозміцнюючої дії, фітоополіскувач для рота, присипку Житнюка від пролежнів, протаргол. У нас широка лінійка мазей для загоєння ран і тріщин», - перераховує асортимент Сергій Саприкін.
«Перед вашим приходом якраз закінчили невелику партію з десяти баночок бальзаму від тріщин на губах. На таку партію часу йде трохи, до декількох годин, але бувають дні, коли індивідуальних призначень досить багато. Тоді ми зосереджуємося саме на виготовленні та трохи відсуваємо роботу над новими формами», - розповідає Тетяна Іванова.

Починається ж розробка ліків з головного - того, що потрібно покупцю. «Людина приходить у будь-який з наших аптечних пунктів і там же робить замовлення, яке вноситься в нашу облікову програму. Якщо ці ліки не вимагають доопрацювання у зв'язку з індивідуальним призначенням, ми можемо виготовити їх вже на наступний день», - каже Ірина Шабанова.

Європейський досвід

У всьому світі внутрішньоаптечне виготовлення медикаментів - нормальна, а часом і обов'язкова практика. Так, за словами Ірини Шабанової, в Польщі та Німеччині жодна аптека не може отримати ліцензію, поки не надасть інформацію, що в ній можливе екстемпоральне виробництво, тобто безпосередньо на місці за рецептом лікаря для конкретного пацієнта. У країнах Євросоюзу ці препарати користуються популярністю - в Європі обсяг реалізації екстемпоральних препаратів становить п'яту частину від загального обсягу продажів медикаментів.

«Американські біофармацевти довели, що ефективність препаратів, виготовлених в аптеці, вище заводських аналогів, - зазначає Ірина Шабанова. - Великі виробники зазвичай не беруться за виготовлення натуральних ліків через їхній малий термін придатності, а випускати невеликими партіями їм просто невигідно. У нас же це можливо».

Сьогодні в комунальній аптеці працює 29 чоловік, до кінця другого кварталу штат планують розширити до 37.

Нові ліки за індивідуальним замовленням. У виробничому відділі КП «Комунальна аптека» виготовляють медикаменти, які наполовину дешевше заводських аналогів. Світлина автора

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)