Запрошення на вручення почесної грамоти і пам'ятного каталогу застало лікаря зненацька: про те, що його представляв до нагороди департамент охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації, він не знав. Олег Зима переконаний: така висока оцінка - заслуга всієї команди лікувального закладу, яка протягом кількох років робила все, щоб створити в Маріуполі лікарню обласного рівня.
Начмед, як звикли говорити в народі, або заступник головного лікаря з лікувальної частини, - посада, яка після реформи стала називатися «Медичний директор». Певна логіка в цьому є: обидва директора - і головний з адміністрування всіх процесів, і той, що відповідає безпосередньо за результат, лікування пацієнтів, - однаково важливі.
Заступником з лікувальної частини Олег Зима працював ще до того, як міська лікарня №2 стала обласною. Саме тут відбувалося його становлення як хірурга. І, незважаючи на щільний графік роботи, він продовжує хірургічну практику.
«Серед нескінченних документів, погоджень, телефонних переговорів робота в операційній - справжня віддушина. До того ж, переставши оперувати, хірург швидко втрачає навички», - зазначив лікар.
Основна спеціалізація Олега Зими - шлунково-кишкові кровотечі. До речі, операції за цим профілем виконуються в нашому регіоні тільки в обласній лікарні - в центрі шлунково-кишкових кровотеч. Цей центр діє при хірургічному відділенні, фахівці якого виконують і стандартні операції в черевній порожнині - при апендициті, холециститі, панкреатиті й таке інше.
Крім основного місця роботи Олег Зима консультує і в приватній клініці.
«Завдяки цьому досвіду я краще познайомився з комерційною частиною медицини. Адже реформа сфери охорони здоров'я як раз розрахована на те, що лікарні конкурують один з одним, і тому зацікавлені надавати послуги краще, - зазначив медичний директор. - В умовах реформи лікарням доводиться конкурувати не тільки між собою, а й з приватними клініками. Принцип «Гроші ходять за пацієнтом» вже давно запущений, тільки самі пацієнти про це, як і раніше, дуже мало знають. І, не розуміючи нових правил, часто обрушують своє обурення на лікарів. Хоча медицина формально й не відноситься до сфери послуг, все-таки орієнтована на пацієнта. Постійна робота з людьми - це завжди складно. Адже тільки співробітників в обласній лікарні - тисяча чоловік, з яких 200 лікарі. А кількість пацієнтів обчислюється декількома тисячами на рік. Вимоги пацієнтів зросли, в тому числі завдяки доступу до інтернету та поширеності приватної медицини. Здавалося б, ще недавно вершиною діагностичних можливостей були УЗД. Тепер пацієнт, якщо болить коліно, наполягає на МРТ, та ще з контрастом, серце почало боліти - вимагає коронарографію. Але ні самодіагностику, ні самолікування ми, лікарі, не вітаємо, адже мова йде про досить серйозні обстеження».
Зростають запити й амбіції і в медиків. Розповідаючи про унікальні операції нейросудинного центру, Олег Зима відзначав: незважаючи на хорошу оснащеність у цілому, цей напрям можна розвивати і надалі. Але для цього потрібна можливість дослідження кровоносних судин на ангіографі. Єдиний такий апарат у Маріуполі є в кардіосудинному центрі Лікарні швидкої медичної допомоги (ЛШМД).
«Зараз ми використовуємо комп'ютерний томограф в ангіографічному режимі, але це не дає такої точності зображення. Міністерство охорони здоров'я України анонсувало закупівлю 25 ангіографів для опорних лікарень, в число яких входить і наша», - повідомив Олег Зима.
Інсульти та інфаркти - пріоритетні напрямки охорони здоров'я, так як це провідна причина смертності в усьому світі. Для нашого регіону крім серцево-судинних патологій є надзвичайно актуальними і захворювання урологічного профілю.
«Камені в нирках, напевно, у кожного третього жителя, тому ми інтенсивно розвивали наше урологічне відділення і вийшли на принципово новий рівень: лазерне дроблення каменів, лапароскопічні безкровні операції, - ділиться успіхами лікарні медичний директор. - Якщо в 2012-му, коли відділення урології було переведено до нас з міськлікарні №5, виконувалося до 150 операцій в рік, то тепер - понад півтори тисячі. До наших урологів їдуть вчитися лікарі з інших міст».
Обласна лікарня в Маріуполі єдина на Донеччині має барокамеру, необхідну для порятунку пацієнтів після отруєння газами або утоплення, а також цілодобово працююче відділення ендоскопії та центр шлунково-кишкових кровотеч, про який згадувалося вище.
Саме в обласній лікарні в Маріуполі вперше в області з'явилося відділення екстреної допомоги. Раніше приймальне відділення, по суті, виконувало функції санпропускника. Ні обстежити, ні тим паче виконувати будь-які маніпуляції там було не можна.
«Тепер такі можливості є, хоча це було дуже складно – створити «філію» кожного відділення в одному місці. Тут зашивають невеликі рани, вправляють вивихи, роблять перев'язки. Підведено кисень, є можливість виконати анестезію», - розповідає Олег Зима.
У тому, аби відділення не тільки значилося, але й реально якісно виконувало свої завдання, лікарня зацікавлена. У разі невідповідності спеціально розробленим стандартам лікувальний заклад просто не зможе укласти контракт з Національною службою здоров'я України.
Як це працює на практиці? Олег Зима навів приклад: «Надходить пацієнт з інсультом. Дається 60 хвилин для того, щоб зробити томографію, підтвердити діагноз, з'ясувати всю картину, прийняти рішення - чи потрібна операція або ж призначити та почати тромболізісну терапію. Якщо лікарня не може забезпечити цілодобову роботу томографа і всіх необхідних фахівців, за пакетом «Інсульт» укладення контракту неможливо, а значить, лікарня втрачає можливість фінансування за цим напрямком».
Чи існує контроль над виконанням цих вимог з боку НСЗУ? Авжеж, підтвердив медичний директор і додав, що підтасувати дані тепер просто неможливо, адже вся інформація перевіряється через спеціальні бази, які пов'язані між собою.
Ще один напрямок, про який поки мало знають пацієнти, це телемедицина. Це ціла система, яка дозволяє проводити консультації лікарів дистанційно, обмінюючись даними обстежень у цифровому вигляді.
«Це новий для нас, але дуже перспективний напрям, який дозволяє заощадити час, кошти і при цьому отримати результат, - прокоментував Олег Зима. - У нас вона з'явилася в 2019-му. У нашому регіоні основна частина населення проживає в містах, тому на етапі розробки цієї системи було вирішено з'єднати ряд невеликих лікарень стаціонарного лікування другого рівня з більш потужною лікарнею третього рівня, тобто нашою. У Західній Україні пішли іншим шляхом: там до телемедицини підключені сільські амбулаторії, значно віддалені від великих лікарень. Те, що технології можуть дійсно врятувати життя, ми переконувалися вже не раз. Так, нещодавно ми провели консиліум, в якому брали участь наші лікарі й лікарі Курахового - у них виникла складність у постановці діагнозу пацієнтці. Зазвичай консиліум проходить у межах одного лікувального закладу, у нас же була можливість дистанційно залучити лікарів двох міст. Такий комплексний підхід дозволив зрозуміти, які обстеження необхідні, аби підтвердити діагноз і вже в умовах стаціонару призначити ефективне лікування. Ця мешканка Курахового вже виписана».
Часто запитують телеконсультації для пацієнтів у нейрохірургів, урологів, ендокринолога. Але часом і в обласній лікарні стикаються з рідкісними або складними випадками, і тоді колегам допомагають лікарі провідних лікарень столиці. Тут готові і вчитися, і ділитися своїм досвідом.
Світлина автора: Планування та оперативне реагування. В Обласній лікарні інтенсивного лікування з медичної частини головний Олег Зима, який і сам практикує як хірург.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)