Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Незалежно від політичних стягів

Людмила Кудріна
10лют'21 09:00

Всі депутати Маріупольської райради вимагають зняти з аукціону Азовське родовище цирконію

Головним на сесії Маріупольської районного ради 5 лютого стало спільне звернення до міністра охорони навколишнього середовища та природних ресурсів України, голови Державної служби геології та надр України, голови Донецької обласної державної адміністрації, в якому пропонується зняти з аукціону лот на продаж спеціального дозволу на розробку Азовської ділянки цирконій-рідкісноземельних руд. А найпоказовішою на сесії була дискусія з цього питання. Всі депутати проти розробки. Всі фракції заздалегідь домовилися не піарити свої політичні партії, що і зробила більшість. Але по факту - не всі змогли втриматися від самопіару.

Зняти лот і провести експертизу

Напередодні сесії в зв'язку з негативним резонансом серед жителів району з приводу аукціону, призначеного на 15 лютого Державною службою геології та надр України, до Маріупольської районної ради надійшли численні звернення і запити від депутатів всіх фракцій, а також від Нікольської та Мангушської селищних, Кальчицької сільської рад і громадських організацій.

Першими на сесії виступили представники громад, які можуть постраждати найбільшою мірою. Нікольський селищний голова Василь Мітько та Кальчицький сільський голова Надія Рибкіна зачитали звернення, прийняті напередодні на сесіях місцевих рад.

Голова Маріупольського районної ради Степан Махсма запропонував депутатам всіх фракцій підтримати спільне звернення, в якому відобразити єдину позицію депутатського корпусу. Текст документа з трибуни сесії зачитав заступник голови Вадим Пікуза.

У зверненні, зокрема, зазначається, що розробка Азовської ділянки цирконій-рідкісноземельних руд може привести до значних екологічних ризиків і посилити соціальну напруженість, оскільки вона розташована на землях сільськогосподарського призначення Нікольської селищної ради, які раніше були передані в приватну власність членам колишніх колгоспів і фермерам. Крім цього, Указом Президента України від 30 листопада 2020 року ці ферми визначені як територія природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

На землі Нікольської територіальної громади розміщено відділення Українського державного степового заповідника «Кам'яні могили», визнаного Донецькою обласною державною адміністрацією одним з п'яти туристичних магнітів регіону; частина Національного природного парку «Меотида», рекреаційний потенціал якого відповідає найвищим світовим стандартам; три лісництва – Малоянісольське, Нікольське «Азовська дача», Федорівське та заказники місцевого значення «Кальчицький» та «Старченковський».

У зверненні ради також констатується: стурбованість місцевих громад обумовлена ​​можливими значними наслідками для еколого-техногенної та економічної ситуації в районі. А найголовніше – розробка родовищ цирконію поблизу селища Нікольське може завдати непоправної шкоди здоров'ю місцевих жителів.

За результатами проведеної ВАТ «УкрНТЕК» в 2004 році радіаційно-гігієнічної оцінки виявлено, що руди родовища мають підвищену природну радіоактивність.

Питання вилучення Азовського родовища цирконій-рідкісноземельних руд з реєстру перспективних об'єктів мінерально-сировинної бази Донецької області неодноразово піднімалися і розглядалися на сесіях Нікольської районної та Донецької обласної рад у 2012 році, і було прийнято рішення відмовити в узгодженні надання спеціального дозволу на геологічне вивчення та промислову розробку ділянки. Однак Азовський ділянку так і не було вилучено з реєстру.

У зверненні райради підкреслюється, що її діяльність спрямована на захист інтересів жителів Маріупольського району. Пропонується: створити комісію з вивчення можливої загрози при розробці Азовського ділянки цирконій-рідкісноземельних руд і зняти відповідний лот з аукціону.

Ну ніяк без партійного піара

Зрозуміло, що тема, по якій прокотилися мітинги протесту жителів, викликала жваве обговорення на сесії. Що цікаво: з трьох фракцій, що входять до складу районної ради - Блоку Вадима Бойченко (БВБ), «Слуги народу» і ОПЗЖ, – тільки остання не змогла встояти перед спокусою партійного піару на переживаннях людей. Ніхто з депутатів, крім ОПЗЖ, не випинав партійний бренд.

Так, депутат Аліса Веселкина зі «Слуги народу» запропонувала разом зі зверненням від депутатського корпусу направити позов до судових органів. Більшість депутатів вважали за необхідне створення комісії і проведення експертизи. Звернення районної ради – це тільки перший етап. Держслужба геології та надр України вже заявила про те, що аукціон відбудеться, а після нього будуть проведені громадські слухання на предмет того, розробляти чи ні ділянку.

Голова Маріупольського районної ради Степан Махсма підкреслив: «Безумовно, Азовську ділянку необхідно зняти, щоб вона більше ніколи не виставлялася на аукціонах. А для цього потрібна експертиза, остаточна і безповоротна. Ми вимагаємо, щоб її провели разом з нами і щоб ні через десять, ні через двадцять років до цього питання майбутні покоління не поверталися. Тільки так ми захистимо інтереси жителів Маріупольського району».
«На нас чекає ще одна битва, в якій ми будемо битися за інтереси жителів району», – вважає депутат з Блоку Вадима Бойченко, голова профільної комісії, головний редактор «Приазовського робочого» Олена Калайтан.

У дискусії взяли активну участь Юрій Чентуков, Анатолій Шеретько, Олександр Кузнєцов, Геннадій Бабек з БВБ, а також інші депутати. В жодному з цих виступів не звучало ні слова партійної реклами.

Але перше, про що сказав Станіслав Миколаїв з ОПЗЖ: «Я виступаю від фракції політичної партії «За життя». Наша партія називається «За життя». Слово «життя» в нашій назві...» Відвертий політичний піар викликав обурення депутатів інших фракцій. ОПЗЖ-шникам нагадали, що була домовленість займатися справою, а не піаром.

«Люди від нас не цього чекають. Їм не потрібні політичні баталії, вони чекають від нас реальних результатів. Ми домовилися, що всі звернення об'єднаємо в спільне від всіх депутатів районної ради та будемо виступати єдиним фронтом, представляти інтереси всіх жителів Маріупольського району», – підкреслив Степан Махсма.

Звернення Маріупольського районного ради підтримано абсолютною більшістю депутатів.

Єдиний для всього району

Депутати підтримали створення комунального закладу «Маріупольський районний центр надання соціальних послуг». За словами Степана Махсми, він необхідний для того, щоб підтримати жителів тих громад району, де такі центри не зможуть створити через нестачу фінансів або кадрів.

«Щоб заощадити бюджетні кошти об'єднаних територіальних громад, ми створюємо один районний центр, який буде обслуговувати всіх. Штатна чисельність центру сформується в залежності від заявок громад. Все це дозволить забезпечити соціальні послуги для жителів району на високому рівні», – зазначив Степан Махсма.

А всього на сесії депутати розглянули п'ятнадцять питань. У тому числі сформували президію районної ради та затвердили положення про виконавчий апарат, внесли зміни до районного бюджету, делегували повноваження Маріупольської районної державної адміністрації, голова якої буде призначений розпорядженням Президента України.


Світлина Аліни Комарової: Єдина позиція. Степан Махсма запропонував депутатам на підставі численних звернень прийняти спільний документ, щоб якомога біль ефективно відстоювати інтереси жителів



На світлині Аліни Комарової: Народ проти. Позицію Нікольської об'єднаної територіальної громади представив селищний голова Василь Мітько

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)