Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Вісім тисяч гривень плюс

Людмила Кудріна
07кві'21 12:45

Підприємцям в «червоній» зоні виплатять допомогу з державного та місцевого бюджетів.

Підприємці та наймані працівники, види діяльності яких будуть обмежені в умовах «червоної» зони, отримають допомогу з двох джерел. Перший - державний бюджет України; гарантована сума допомоги складе 8 тис. гривень. Другий - місцевий бюджет; розмір допомоги буде залежати виключно від рішення місцевої ради. У чому особливості закону, прийнятого Верховною Радою України, і як він вплине на маріупольських підприємців, розбирався «Приазовський робочий».

На порозі локдауна

На момент підготовки цієї публікації в «червоній» зоні перебувало 11 регіонів України, включаючи Київ, де з 5 квітня були введені додаткові карантинні обмеження. Всього одна область - Херсонська - залишалася «жовтим» регіоном. І три області, в тому числі Донецька, виявилися у «червоній» риси.

При цьому в Донецькій області кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим або підозрілим випадком COVID-19 на протязі останніх семи днів на 100 тисяч населення навіть перевищує встановлену норму і становить 65 замість 60.

А коефіцієнт виявлення випадків інфікування - 18% - наблизився до нормативного - більше 20%.

Нагадаємо, ці та деякі інші показники є підставою для прийняття Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій України за ініціативою міністра охорони здоров'я рішення про встановлення «червоного» рівня.

У «червоній» зоні забороняється робота ТРЦ, кафе, ресторанів, інших суб'єктів господарювання; не проводяться масові заходи; місцева влада може самостійно приймати рішення про обмеження в роботі транспорту.

Все це значно обмежує діяльність ряду підприємців, призводить до втрати частини, а іноді і всього доходу працівників - і все це в Україні вже проходили минулого року.

Накопичений досвід враховує ініційований Президентом України Володимиром Зеленським Закон «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, впроваджених з метою попередження поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Кому належить допомога?

Допомога буде видаватися не всім, а тільки застрахованим особам, тобто тим, хто платить єдиний соціальний внесок.

Вона надається у зв'язку з втратою частини заробітної плати найманими працівниками суб'єктів господарювання, робота яких тимчасово припинено в результаті впровадження у 2021 році, починаючи з лютого, обмежувальних заходів. А також у зв'язку з втратою частини доходу фізичними особами - підприємцями, економічна діяльність яких тимчасово призупинена.

Перелік основних видів економічної діяльності, щодо яких застосовуються додаткові обмежувальні заходи, які призводять до зупинки роботи, визначає Кабінет міністрів України.

Допомога застрахованим особам у 2021 році виплачується одноразово

Законом визначено два джерела виплат. Перший - за рахунок коштів державного бюджету України в розмірі 8 тис. гривень. Другий - за рахунок коштів місцевого бюджету в розмірі, визначеному органом місцевого самоврядування.

Для отримання допомоги як найманим працівником, так і підприємцем необхідно, щоб основний вид економічної діяльності, заявлений першим у відомостях з Єдиного державного реєстру, відповідав видам, визначеним у переліку Кабінету міністрів України.

Хто в прольоті?

Згідно із законом допомога не надається найманим працівникам суб'єкта господарювання, який не нарахував єдиний соціальний внесок за всі місяці відповідного кварталу. А саме:

  • четвертого кварталу 2020 року, якщо локдаун вводиться в лютому-квітні 2021 року;
  • першого кварталу 2021 року, якщо локдаун вводиться в травні-липні;
  • другого кварталу 2021 року, якщо локдаун вводиться в серпні-жовтні;
  • третього кварталу 2021 року, якщо локдаун вводиться в листопаді-грудні.

Крім цього, допомога не виплачується в тому випадку, якщо основний вид економічної діяльності не віднесений до встановленого Кабміном переліку.

Якщо найманий працівник працює у суб'єкта господарювання за сумісництвом або якщо його середня заробітна плата перевищує 30 тис. гривень, допомога також не покладається.

«У тому випадку, якщо настануть передбачені законом умови, рішення про розмір допомоги застрахованим особам за рахунок коштів міського бюджету буде прийматися депутатами на сесії Маріупольської міської ради», - Євген Бодягін, директор департаменту економіки Маріупольської міської ради

Що стосується безпосередньо ФОП, то вони не мають права на допомогу в тому випадку, якщо їх державна реєстрація становить менше трьох місяців; якщо за останній звітний рік вони заплатили ЄСВ за себе менше ніж за шість місяців; якщо вони є ФОП та найманими працівниками одночасно. А також підприємницька діяльність яких була припинена на останній день місяця перед локдауном.

Звертатися через «Дію», отримувати - через банк

Виплата допомоги проводиться на підставі заяви застрахованої особи, поданої в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.

Заяву можна подавати протягом 30 днів з дня введення локдауна.

Перерахування коштів здійснюється Пенсійним фондом України, який подає списки на виплату уповноваженому урядом банку. А банк перераховує кошти на банківський рахунок, вказаний в заяві застрахованої особи.

Міністерство цифрової трансформації України формує і передає списки одержувачів допомоги з держбюджету органам місцевого самоврядування для того, щоб місцеві ради прийняли рішення про допомогу за рахунок місцевих бюджетів.

«Помаранчевим» поки нічого не виплачують

Зараз Маріуполь, як і вся Донецька область, відноситься до «помаранчевої» зоні. Тобто ні про яку допомогу мова поки не йде. А якою потенційно може бути кількість одержувачів на випадок введення «червоної» зони?

Для порівняння: під кінець минулого року Кабмін прийняв рішення про надання одноразової матеріальної допомоги юридичним особам для виплати своїм працівникам, які могли втратити дохід через карантин. У Маріуполі такою допомогою скористалися 143 суб'єкти господарювання, і в результаті 1,3 тисячі працівників, які втратили частину заробітку, отримали одноразову матеріальну допомогу.

Одержувачів допомоги могло бути і більше, але, по-перше, вона була на дуже стислі терміни і не всі підприємці встигли нею скористатися.

По-друге, як розповіла для «ПР» виконувачка обов'язків директора Маріупольського міського центру зайнятості Світлана Чернишова, деякі фізичні особи - підприємці не змогли отримати допомогу з-за того, що не знайшли всі необхідні документи: «Були випадки, коли ФОП не припиняли роботу, продовжували торгувати, чи не сплачували єдиний соціальний внесок, але при цьому хотіли ще й допомогу від держави. Але таких - меншість. З представлених пакетів документів нам довелося відхилити лише незначну кількість, а в переважній більшості випадків виплатити допомогу».

За новим законом допомога на період локдауна надається не тільки з державного, але також з міського бюджету Маріуполя.

Як стало відомо «Приазовському робочому», відповідний проєкт рішення міської ради ще не розроблявся. Просто тому, що Маріуполь ще не віднесено до «червоній» зоні, а новий закон ще не набув чинності - його направлено на підпис Президенту України.

«У тому випадку, якщо настануть передбачені законом умови, рішення про розмір допомоги застрахованим особам за рахунок коштів міського бюджету буде прийматися депутатами на сесії Маріупольської міської ради», - прокоментував для «ПР» сьогоднішню ситуацію Євген Бодягін, директор департаменту економіки міської ради.

«Приазовський робочий» зробив приблизний розрахунок: якщо припустити, що з місцевого бюджету розмір допомоги становитиме 7000 грн, як це пропонували народні депутати під час прийняття закону парламентом, то для 1,3 тисячі одержувачів в Маріуполі загальна сума складе 9,1 млн гривень. Але одержувачів на цей раз може виявитися більше. Виділені гроші навряд чи допоможуть врятувати людину, яка залишилася без джерел існування, а в міському бюджеті їх все одно доведеться знайти за рахунок скорочення інших витрат. До останнього хочеться вірити, що локдаун все ж обійде наше місто стороною.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)