Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Все, що ви хотіли запитати про догляд за зубами

Людмила Єрмішина
05бер'21 15:45

Стоматологиня Ольга Ляшко розвінчує міфи і дає поради, як обрати засоби гігієни.

Напередодні Міжнародного дня стоматолога, який відзначається 6 березня, дитяча стоматологиня Ольга Ляшко спеціально для читачів «Приазовського робочого» відповіла на найпоширеніші запитання про здоров'я зубів і догляд за ними. Вибір засобів для гігієни порожнини рота сьогодні справді вражає, від кількості пропозицій неважко розгубитися. Але що дійсно ефективно, де правда, а де міф з точки зору лікарки, що практикує, яка день у день спілкується з пацієнтами?

Звичайна або електрична?

Візит до стоматолога лякає багатьох дорослих, що вже й казати про дітей. Любов до своєї професії, вміння тонко відчувати іншу людину, активна життєва позиція, напевно, все це і допомагає Ользі Ляшко знаходити спільну мову і з самими маленькими пацієнтами, і з їхніми батьками. До кожної проблеми вона підходить комплексно: в організмі людини дійсно багато процесів тісно пов'язані. Саме тому лікар не може давати універсальні рекомендації - що підійде одному, іншому може нашкодити. Перше, з чого ми почнемо наш гід засобами гігієни, - щітки: звичайні, електричні, ультразвукові. 

«Багато хто помиляється щодо електричних щіток, вважаючи, що вони «чистять самі». Придбавши таку щітку, дехто часом забуває про те, що цей прилад тільки допомагає чистити за рахунок додаткового обертання щетинок, але якість процесу більшою мірою залежить все-таки від нас, - підкреслила Ольга Ляшко. - Чистити потрібно з усіх боків, в різних напрямках і досить ретельно. При такому підході електрична щітка - гарний помічник».

А що є гарного в ультразвуковій щітці? «Наліт вона видаляє дійсно добре, але у разі постійного використання може привести до передчасного зношування пломб і вінірів. Її потрібно застосовувати з обережністю, якщо є реставрації та ортопедичні конструкції.

У таких випадках знадобиться і іригатор - він очищує зуби водою, яка подається під великим тиском. Що краще вибрати, підкажуть ваш стоматолог і власні відчуття. Наприклад, такий засіб, як зубна нитка, не можна рекомендувати всім підряд, але є така будова зубів, при якій вона може стати кращим вибором».

Полоскати або не полоскати?

Чи потрібно доповнювати чистку обполіскуванням порожнини рота? 

«У здорової людини, яка дотримується режиму харчування, слина і так створює мікрофлору, що пригнічує активність патогенів. Дітям молодшого віку ополіскувачі не потрібні. Але в підлітковому віці, в період гормональної перебудови і при неправильному харчуванні може розвинутися гінгівіт - запалення ясен, його я спостерігаю досить часто у своїх пацієнтів. Якщо є запалення, ополіскувач може стати у пригоді, але підбирати засіб повинен лікар», - попереджає Ольга Ляшко.

Одна з новинок, про яку наша експертка часто чує позитивні відгуки від батьків, - спеціальні розчини для контролю чищення зубів: після полоскання вони «проявляють» ділянки з неочищеним нальотом. Така робота над помилками корисна і дітям, і дорослим, адже так можна зрозуміти, як працювати щіткою, щоб не залишити без уваги жоден зуб.

Пасти - від нуля до...

Обираючи пасту для дітей з молочними зубами, батьки шукають безпечний склад: «Раптом проковтне». Крім безпеки є ще один критерій - ефективність, і тут пересічному споживачеві буває складно зробити вибір.

«Виробники зубних паст не дарма вказують, для якої вікової групи призначена продукція - до трьох років, від трьох до п'яти, від п'яти, від восьми років. На перший погляд, і в три, і в вісім років у дитини - молочні зуби, але це не означає, що поки зуби не зміняться, підійде будь-яка дитяча паста, - попереджає Ольга Ляшко. - У кожному періоді - свої потреби, і склад паст відомих і перевірених виробників це враховує. Молочні зуби повністю змінюються на постійні до 14-15 років, раніше це відбувалося років до 12. Швидше за все, це пов'язано з тим, що змінився характер їжі, вона стала більш м'якою. А зубам необхідно давати жувальне навантаження - їсти більше свіжих фруктів і овочів, твердих яблук, моркви, а не фруктових пюре і соків».

Після того як прорізалися постійні зуби, емаль на них формується протягом трьох років. Тобто приблизно до 18 років зуби особливо уразливі до дії агресивної їжі, попереджає стоматологиня. Шкідливо не тільки солодке і кисле, але й хлібобулочні вироби - за рахунок того, що частинки прилипають до поверхні зубів. З огляду на цю інформацію стає зрозуміло, чому до 18 років краще не використовувати відбілювальні зубні пасти. «В основі більшості відбілювальних паст - абразивні частинки, які й допомагають досягти видимого результату. Якщо дійсно є необхідність, краще пройти разову процедуру у стоматолога. Разом з тим є пасти з підвищеним вмістом кальцію - цей мікроелемент «вбудовується» в емаль, і за рахунок цього вона також стає помітно білішою. В жодному разі не можна використовувати «народні засоби» на кшталт харчової соди. Одна моя пацієнтка таким чином буквально стерла емаль, і врятувати становище допомогли тільки накладні вініри».

У гонитві за білосніжною посмішкою краще не вдаватися до порад з інтернету, а зробити професійну чистку у стоматолога - наслідки експериментів часом незворотні
«Все одно випадуть»

Ще один поширений міф - молочні зуби можна не лікувати, мовляв, вони тимчасові і «неповноцінні». «Всупереч цій помилці, до трьох - трьох з половиною років молочні зуби вже мають і корінь, і нерви, - підкреслила Ольга Ляшко. - Перші молочні зуби починають випадати з п'яти-шести років, і процес цей буде йти років сім, за цей термін можна істотно підкосити здоров'я зубів, якщо не лікувати їх. Карієс може з молочних зубів перейти на постійні. Але це ще не найгірший сценарій. Можна навіть втратити зачатки зуба - таке в моїй практиці було: хронічне запалення у хлопчика дошкільного віку призвело до того, що постійний зуб, ще перебуваючи в яснах, буквально розчинився, і його залишки довелося просто видалити. Я часто говорю з дітьми, і з їхніх відповідей зрозуміло, що здорові та красиві зуби для них - це дійсно важливо. Вони помічають, що у когось зуби «погані, некрасиві», порівнюють, у кого красивіша посмішка. У майбутньому проблеми з зубами можуть перерости в психологічний комплекс, ускладнити соціалізацію. Отже не можна заплющувати очі на цей аспект».

Істерика або наркоз?

Те, як буде поводити себе дитина в кабінеті стоматолога, багато в чому залежить від психологічного настрою, заданого батьками. Не потрібно обманювати, кажучи, що лікар «нічого не буде робити», краще заздалегідь розповісти, що і як буде відбуватися, показати мультфільм, пограти. Можна порадитися з педіатром, який підкаже, який заспокійливий препарат прийняти, щоб дитині було простіше впоратись з новою для нього ситуацією. Але іноді буває, що ніякі вмовляння ні лікаря, ні батьків не допомагають подолати панічний страх. У таких випадках і доводиться лікувати під загальним наркозом. Батьки розуміють, що лікувати зуби все одно треба, а застосування наркозу в стоматології давно налагоджено і не несе ризиків.

В здоровому тілі здорові зуби

Цікавий, але маловідомий факт з медицини - неправильний прикус веде до порушення постави. 

«Це вже доведено лікарями, - зазначає Ольга Ляшко. - Безумовно, стан організму в цілому не може не відбиватися на стані зубів. Отже здоровий спосіб життя, збалансоване харчування, фізична активність бережуть нас не тільки від інфарктів. А достатня кількість вітамінів і мінералів необхідна не лише для зміцнення імунітету».


Світлина з особистого архіву Ольги Ляшко: Налаштовуйтеся на позитив. Ольга Ляшко радить батькам заздалегідь готувати дітей до першої зустрічі зі стоматологом.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)