Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Всеукраїнський референдум: що можна і не можна?

Людмила Кудріна
03лют'21 10:00

Верховна Рада прийняла закон, ініційований Президентом України

Закон «Про всеукраїнський референдум» прийнятий у другому читанні і в цілому на засіданні парламенту 26 січня. Ініційований Президентом України Володимиром Зеленським законопроект підтримали 255 народних депутатів. «Приазовський робочий» розбирався у основних положеннях багатосторінкового документа.

Тільки одне питання і не частіше одного разу на рік

Що може стати предметом розгляду на референдумі, а що виносити заборонено – у нашій інфографіці. На референдум може виноситися тільки одне питання. Воно повинно бути сформульованим чітко і зрозуміло, не допускати різних трактувань.

Не дозволяється формулювання, яке вводить виборця в оману, наводить його на відповідь, містить вказівку, натяк, підбурювання або інше спонукання до підтримки або відхилення питання референдуму.

Невід'ємною частиною питання референдуму про затвердження закону, яким передбачаються зміни до розділів I, ІІІ, XIII Конституції України, закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України, а також про скасування дії закону України або його окремих положень є відповідний законопроект.

Контроль за відповідністю Конституції України питання, яке пропонується для референдуму за народною ініціативою, а також міжнародного договору про зміну території України, що вноситься до Верховної Ради, здійснює Конституційний суд України.

Референдум може проводитися не частіше одного разу на рік.

Новий всеукраїнський референдум з питань, які були підтримані на колишньому, можна організувати не раніше ніж через три роки. А з питань, які не були підтримані, - не раніше ніж через один рік.

У разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення і проведення референдуму забороняється.

Приватне таємне голосування

Основні принципи і порядок проведення референдуму багато в чому перегукуються з Виборчим кодексом України. У тому числі загальне та рівне право голосу для громадян України починаючи з 18 років, вільна та добровільна участь, таємне та особисте голосування, публічність та відкритість процесу.

Референдум за народною ініціативою може бути призначений Президентом України на вимогу не менш ніж трьох мільйонів виборців

Одночасно з виборами референдум проводити не можна. Приблизно за таким же принципом, як і на виборах, створюються комісії та ділянки, друкуються списки виборців і бюлетені, оголошується початок агітації, день голосування і так далі.

Хто може призначити?

Відповідно до закону, Президент України проголошує референдум з питань затвердження змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України.

Крім цього, глава держави призначає референдум за народною ініціативою.

Верховна Рада може призначити референдум щодо ратифікації міжнародного договору про зміну території України.

Витрати на підготовку і проведення референдуму здійснюються за рахунок коштів державного бюджету України та коштів фондів суб'єктів процесу референдуму. Ініціативна група (в разі проведення референдуму за народною ініціативою), політична партія, громадська організація, які зареєстровані як прихильники або опоненти винесеного питання, для фінансування своєї агітації зобов'язані створити власні фонди.

Не менш ніж трьох мільйонів підписів під народною ініціативою

Референдум за народною ініціативою може бути проголошений Президентом України на вимогу не менш ніж трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що їхні підписи зібрано не менш ніж у двох третинах областей і не менш ніж по 100 тисяч підписів у кожній. Збір підписів здійснює ініціативна група.

Проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою здійснюється Указом Президента України. На такий референдум можуть бути винесені питання державного значення, а також про припинення дії закону України або окремих його положень.

Вважається, що відбувся за участю не менш ніж половини виборців

Результати референдуму встановлює Центральна виборча комісія. Він вважається таким, що відбувся, якщо участь в голосуванні взяли не менш ніж 50% виборців.

Необхідно набрати більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, щоб винесений на референдум закон про зміни в розділах I, III, XIII Конституції України або закону про ратифікацію міжнародного договору зі зміни території України вважався затвердженим. Законопроект про скасування дії закону - прийнятим. Питання загальнодержавного значення - підтриманими.

Якщо в референдумі взяли участь менш ніж 50% виборців або якщо менш ніж половини з них проголосувало на підтримку даного питання, Центрвиборчком приймає відповідне рішення. Зокрема, визнає закон про зміни до розділів I, III, XIII Конституції України або закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України не затвердженим. А законопроект про скасування дії закону або його окремих положень - не прийнятим. Питання загальнодержавного значення - не підтримали.

Результати є обов'язковими до виконання

Затверджений на референдумі закон офіційно оприлюднюється протягом п'яти днів.

Питання загальнодержавного значення, підтримані на референдумі за народною ініціативою, є обов'язковими для виконання органами державної влади.

Якщо для реалізації результатів референдуму необхідно прийняти закон, Кабінет міністрів України протягом шести місяців зобов'язаний подати в парламент відповідний законопроект.




Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)