Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Вся влада - територіальним громадам

Людмила Кудріна
29січ'21 23:30

У Маріупольському районі, як і в інших новоутворених районах України, триває процес реорганізації місцевої влади. Що очікувати від нього п'яти об'єднаним громадам, що ввійшли до складу району: Маріупольській, Мангушській, Нікольській, Сартанській та Кальчицькій ОТГ? Про це - наша сьогоднішня розмова зі Степаном Махсмою, головою Маріупольської районної ради.

Утворена Маріупольська районна держадміністрація, із дня на день призначать її голову

- Степане Григоровичу, Кабінет міністрів України ще 16 грудня ухвалив розпорядження про реорганізацію старих і створення нових районних державних адміністрацій, у тому числі Маріупольської. На якій стадії зараз цей процес?

«Депутатський корпус Маріупольської районної ради зробив все від нас залежне, щоб громади району могли самостійно розпоряджатися своїм майном. Щоб не було конфліктів між районним та місцевим рівнями влади щодо використання тих чи інших об'єктів. Ми забезпечили можливості для розвитку громад і самостійного прийняття рішень».
Степан Махсма, голова Маріупольської районної ради

- Маріупольська районна держадміністрація (РДА) була зареєстрована 18 січня. Губернатор направив пропозиції до Офісу Президента України щодо призначення на посаду голови Маріупольської РДА. Ми очікуємо указу глави держави про призначення з дня на день.

Штатну чисельність РДА формує обладміністрація, за попередніми даними, вона складе 121 штатну одиницю. В основному це будуть соціальні працівники та близько 19 чоловік - виконавчий апарат районної державної адміністрації.

Згідно з реформою, РДА будуть виконувати на місцях державну функцію соціального захисту населення. Офіси з обслуговування розташуються безпосередньо в громадах, а бек-офіси, де будуть призначатися субсидії і всі інші види державної соціальної допомоги, - на рівні районної адміністрації. На черзі питання - чи залишаться бек-офіси на районному рівні або підуть на обласний. Про це поки ведеться дискусія.

- Як надалі районна рада буде будувати роботу з районною адміністрацією?

- На сесії районної ради 5 лютого депутати розглянуть рішення про делегування повноважень Маріупольської районної державної адміністрації як виконавчого органу.

При цьому варто відзначити, що перелік повноважень нових РДА у порівнянні зі старими значно звузився, як, власне, і у всього субрегіонального рівня влади, включаючи райради. У першу чергу, це пов'язано з тим, що основне завдання реформи децентралізації - створення сильних громад. Тому найбільша частина повноважень місцевого самоврядування передана безпосередньо на місця - сільським, селищним та міським радам.

- Чи є повноваження у депутатів районної ради контролювати роботу РДА?

- Так, є. Аж до того, що районна рада може висловити недовіру голові районної держадміністрації. Ця норма визначена Конституцією України. Якщо недовіра висловлюється половиною від загальної чисельності депутатського корпусу, то це питання виноситься на розгляд Президента України. Якщо двома третинами голосів депутатів районної ради, то глава держави приймає рішення про звільнення з посади. Упевнений, що до такого в нас не дійде.

Але в будь-якому випадку функції контролю у нас будуть. Відповідно до закону про статус депутатів, усі депутати сільських, селищних, міських, районних і обласних рад мають право контролювати виконавчі органи державної влади та місцевого самоврядування.

Усі об'єкти передані з районної у власність громад

- Чи завершено процес передачі об'єктів, що раніше перебували на балансі Мангушського та Нікольського районів, у власність утворених територіальних громад?

- У Маріупольському районі всі об'єкти охорони здоров'я, освіти, культури, спорту та інші на сто відсотків передані у власність територіальних громад. Депутатський корпус райради зробив все від нас залежне, щоб громади району могли самостійно розпоряджатися своїм майном. Щоб не було конфліктів між районним та місцевим рівнями щодо використання тих чи інших об'єктів. Ми забезпечили можливості для розвитку громад і самостійного прийняття рішень.

Одним з останніх стало рішення Волноваської районної ради від 22 січня про передачу ряду об'єктів Сартанській селищній громаді. Це пов'язано з тим, що дані об'єкти раніше відносилися до Волноваського району. Йдеться про дитячі садочки, школи, амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти в Чермалику, Павлополі, Лебединському, Широкино та інших селищах і селах, які увійшли до складу Сартанської ОТГ.

Тепер Сартанська ОТГ повинна швидко перереєструвати ці об'єкти, поміняти їх статут і ввести у свою мережу закладів освіти та медицини.

Тобто зараз ми все розподіляємо по своїх місцях і приводимо у відповідність із повноваженнями як районної ради, так і територіальних громад. Все це відбувається дуже швидко, що називається, в турборежимі, іноді на випередження виходу нормативних документів.

Що стосується районного рівня, то у нас залишається соціальна сфера, користування водоймами, проведення конкурсів із транспортного обслуговування між громадами всередині району, розробка та реалізація районних програм розвитку.

- А якщо громада виявиться не в змозі утримувати переданий їй об'єкт?

- Ми не виключаємо такого варіанту. Тому зараз на рівні району розробляємо проєкт створення Центру соціального захисту населення. Приблизно такого ж, як департамент соцзахисту Маріупольської міської ради, з тією лише різницею, що він буде обслуговувати ті громади району, які не зможуть впоратися з цим напрямком роботи самостійно і виділити під нього необхідний кадровий та фінансовий ресурс. Як, наприклад, Нікольська, Кальчицька та Сартанська ОТГ.

Якщо будь-яка громада вийде з ініціативою, що утримання того чи іншого об'єкта - лікарні, будинків культури, комунального підприємства водопостачання і таке інше - для неї занадто дороге, райрада розгляне питання про те, як знизити витрати, взяти об'єкт на районний рівень для спільного використання на основі співпраці і співфінансування зацікавлених у цьому громад.

Рано чи пізно, коли громади почнуть рахувати свої гроші, я думаю, що це станеться. Наприклад, ми прорахували, що для утримання Центру соціальних служб у кожній сільській та селищній громаді їй необхідно буде витрачати від 4 до 5 млн гривень. А створивши єдиний районний центр, кожній громаді потрібно буде в межах 1,5 мільйона гривень закласти дотацій у своєму бюджеті, щоб отримувати у себе на місці таку ж послугу, як і за 5 мільйонів гривень. Через такі проєкти громади повинні навчитися ефективно управляти своїми бюджетами.

- З початком нового бюджетного року як іде фінансування переданих об'єктів, у тому числі колишніх районних лікарень у Мангуші та Нікольському?

- Ми поспішали все передати до нового року, щоб не допустити збоїв із виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери. Передача, до речі, була проведена рішеннями Мангушської та Нікольської районних рад. А з початком нового року громади повністю взяли на себе фінансування об'єктів і взаємодію з державним бюджетом України через пряме, а не через районний бюджет, отримання освітньої та медичної субвенцій.

Наше завдання - не допустити збоїв у роботі бюджетної сфери району. Це питання я тримаю на постійному контролі, щодня обговорюю з главами громад, проводжу наради з виконавчими апаратами реорганізованих районних рад, Мангушської та Нікольської, для того, аби все робити вчасно.

- Одним із слабких місць курортної зони нашого району є аварійний стан багатьох доріг. Хто візьметься за їхній ремонт?

- Реформа місцевого самоврядування передбачає, що всі районні дороги повинні належати конкретним громадам. Громада повинна приймати рішення, яка дорога для неї пріоритетна.

Наскільки швидко відбудеться передача доріг з балансу облавтодорів на рівень громад, поки залишається під питанням, рішення якого не залежить від районної ради.

Так само, як і передача землі за межею населених пунктів із Держгеокадастру у розпорядження громад.

На мій погляд, необхідно прискорити процес передачі, аби громади могли повноцінно приймати рішення з усіх питань.

Що стосується фінансування ремонту доріг, наприклад від Мангуша до Урзуфа, який обійдеться в кругленьку суму, непідйомну для місцевого бюджету, то все-таки цей проєкт можна успішно реалізувати. Є Державний фонд регіонального розвитку, ряд національних та міжнародних програм, в яких можна і потрібно брати участь для залучення додаткових джерел фінансування. А для цього громадам необхідно навчитися генерувати ідеї, активно стукати в усі двері, подавати свої заявки, перемагати зі своїми проєктами, отримувати під них фінансування на безповоротній основі та втілювати їх у життя. Так, як це навчилася робити за останні п'ять років Маріупольська міська рада. Все це разом називається «ефективне управління бюджетом».

Завдання районної ради я бачу в тому, щоб синхронізувати роботу громад, бути координатором їхніх дій, ні в якому разі не перешкоджати, а тільки допомагати у розвитку.

Створення Сартанської селищної військово-цивільної адміністрації на підході

- У Сартані, як відомо, місцеві вибори 25 жовтня не проводилися, там обіцяли призначити селищну військово-цивільну адміністрацію. Коли це буде?

- Зараз ми чекаємо рішення губернатора про створення Сартанської селищної ВЦА і призначення її голови. Як тільки це буде зроблено, процес формування бюджету та вирішення всіх інших завдань, які ставлять жителі населених пунктів на лінії розмежування, піде більш оперативно.

Зараз досить багато проблемних питань. Серед них: п'ять селищних рад, що увійшли до складу ОТГ - Чермаликська, Павлопільська, Лебединська, Талаківська та Сартанська (у трьох із них депутати були обрані ще в 2010 році), - прийняли рішення та делегували повноваження Сартанській селищній раді з управління бюджетом і всіма об'єктами. Частково це нагадує двовладдя, бо в кожної селищної ради є свої виконавчі органи. З утворенням Сартанської ВЦА повноваження по управлінню об'єднаної громадою вона візьме на себе.

Зі свого боку, ми беремо активну участь у вирішенні цього питання.

- Чи ведеться діалог з губернатором щодо кандидатури майбутнього голови Сартанської селищної ВЦА?

- Ще після скасування виборів голова Донецької обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації Павло Олександрович Кириленко провів нараду в Сартані за участю всіх селищних і сільських голів, активних членів територіальної громади. Губернатор запевнив, що голова селищної ВЦА буде призначений з числа місцевих керівників, які мають досвід роботи, знають місцеву проблематику, весь цей час тут проживають, користуються довірою і підтримкою місцевого населення.

Жодна людина не залишилася на вулиці

- Чи вже сформовано апарат районної ради? У процесі реформи ходило багато «страшилок» про те, що у зв'язку з реорганізацією старих районів в Україні тисячі людей залишаться без роботи. А як у нас у районі?

- Прийнята структура і штатна чисельність виконавчого апарату Маріупольської райради у складі 20 осіб. Частину співробітників ми підшукали в Маріупольській міській раді. З Мангушської та Нікольської райрад до нас на роботу перейшли три людини, а інші або залишилися працювати у своїх громадах, за місцем проживання, або пішли на пенсію. Жодна людина не залишилася на вулиці.

- Де будуть розміщатися районна рада та Маріупольська РДА?

- Зараз ми ведемо перемовини з міським головою Маріуполя Вадимом Бойченком про те, щоб розглянути можливість надання приміщень в адміністративних будівлях міської ради або організацій іншої форми власності.

Ми сподіваємося, що після проведення капітальної реконструкції будівлі виконкому на пр. Миру вивільнені приміщення по вулиці Митрополитській, 39 будуть передані районній раді та районній державній адміністрації. У держреєстрі саме ця адреса вказана в якості юридичної. На мій погляд, це було б кращим вирішенням питання для Маріуполя як адміністративного центру Маріупольського району.


Світлина Аліни Комарової. Координувати розвиток району. Степан Махсма одне з основних завдань Маріупольської районної ради бачить у тому, щоб надавати реальну підтримку кожній громаді.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)