Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Вуса, лапи, хвіст - ось і всі документи

Еліна Прокопчук
15січ'21 20:11
Коли в Україні почнеться реєстрація тварин і як не втратити свого собаку на вулиці?

Пропав у новорічну ніч. Злякався салютів. Десять днів маріупольці шукали розгубленого лабрадора по всьому місту. Втік песик товстим пуфиком, а повернувся - посібником з анатомії. А ось якби у хвостатої пропажі був адреснік, чіп або хоча б нашийник з номером телефону, собаку врятували б в перший же день.

Сьогодні домашня тварина і господаря, по суті, нічого не пов'язує. Втраченого вихованця важко відшукати, а вже не подобається можна просто викинути. До того ж в суді буде складно довести, що вкрадений улюбленець насправді належить вам, а дитину покусала саме сусідська, а не бродячий собака. Більшість цих проблем вирішує реєстрація. Коли кожна тварина занесена в єдину державну базу, у власників з'являється більше прав і обов'язків: з одного боку, він легше знайде втраченого вихованця, а з іншого - не зможе безкарно його позбутися.

Тварин - до реєстру

Розмови про реєстрацію та ідентифікації домашніх тварин в Україні ведуться давно. Останній законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про відповідальне поводження зі свійськими та дикими тваринами, які утримуються в неволі» був поданий ще в липні минулого року. На сьогодня він обробляється в комітетах Верховної Ради.

Законопроектом передбачена обов'язкова і до того ж платна реєстрація домашніх тварин. Це дозволить залучати власників до відповідальності за жорстоке поводження, самовигул, агресивна поведінка вихованця. Дані про тварину повинні вноситися до реєстру - там планують публікувати номер і породу улюбленця, прізвище та адресу власника. Займатися реєстрацією тваринного повинні ветлікарі - робити це пропонують тоді, коли вихованець досяг тримісячного віку. Крім того, на розгляді знаходиться законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин». Адвокат юридичної консультації Приморського району Маріупольської міської колегії адвокатів Анастасія Доброхотова каже:

«На сьогоднішній день в Україні на законодавчому рівні не введена реєстрація домашніх тварин. Але законопроекти, які знаходяться на розгляді, можуть змінити ситуацію і врегулювати велику кількість питань щодо місцезнаходження домашніх тварин, їх ідентифікації та належного утримання згідно з міжнародними стандартами».

Потрібні і чіпи, і сканери

Сьогодні державної бази домашніх тварин в Україні не існує. Зареєструвати свого улюбленця прагнуть одиниці - відповідальні власники, яким не байдужа його доля. Зробити це можна в приватній базі організації, яка займається виготовленням чіпів. У нашому місті тварина чипувати можна - в ветлікарні за цю послугу просять близько 250-300 грн. Що вона має на увазі і навіщо потрібна?

Під шкіру тварини вводиться мікрочіп з даними про нього і його власника. За допомогою спеціального сканера інформацію можна вважати. Однак проблема в тому, що далеко не в кожній ветеринарній лікарні такі сканери є. А значить, якщо собака загубиться, знайти власника буде не так вже й просто. Щоб вирішити проблему, держава повинна забезпечити кожну ветлікарні необхідним обладнанням і тільки тоді вимагати реєстрації від власників.

Реєстрація в Маріуполі - в цьому році

У нашому місті реєстрація також передбачена концепцією поводження з тваринами, прийнятої в 2016 році. Але поки ведуть облік тільки бездомних собак. Директор КП «Щасливі тварини» Олена Швидка розповідає:

«Реєстрація бродячих тварин розпочато на нашому підприємстві в серпні 2020 року. Кожна собака, яка надходить до нас для стерилізації, отримує кліпсу, вона означає, що тварина пройшло вакцинацію від сказу, також на кліпсі є номер. Номери ми заносимо в базу організації Animal-id. Будь-яка людина може ввести його і дізнатися всю інформацію про тварину».

У цьому році на підприємстві планують почати чіпування. Для власників домашніх тварин послуга буде платною, після процедури вихованців почнуть заносити в базу даних.

«Щоб це робити, нам потрібно близько 200 тисяч гривень на чіпи і обладнання. Думаю, через півроку ми зможемо приступити », - розповідає Олена Швидка.

Друзів втрачати не треба

Навіть незважаючи на недосконале законодавство, убезпечити свою собаку від втрати можна і навіть потрібно. Для цього необов'язково вставляти чіп, є й інші способи вказати інформацію про тварину. Волонтер, зоозахисники Анастасія Прохорова розповідає:

«В організації Animal-id можна придбати жетон з QR-кодом. Інформація з нього заноситься в базу даних. Якщо перехожий знайде тварина, він зможе відсканувати код і побачити контакти власника».

Найпростіший і бюджетний спосіб вказати дані про улюбленця - написати свій номер телефону на нашийнику. Також собакам часто прикріплюють спеціальний адреснік - капсулу, в яку вкладають записку з номером телефону і адресою господаря.

«У більшості випадків собаки з адреснікамі знаходяться в перший же день, а ті, у яких їх немає, довше. Багато перехожих готові подзвонити власникові, а ось нести тварину додому і шукати господаря - немає », - вважає Анастасія Прохорова.

У будь-якому випадку, якщо ви бачите на вулиці розгублену собаку або кішку, не проходьте мимо! Можливо, її дуже чекають вдома.

На фото Кирила Жулева: Шлях до відповідальності. Реєструючи тварин, господар зобов'язується про них піклуватися.



Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)