Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

04кві'25

п'ятниця

Закохані в море

Еліна Прокопчук
18чер'21 09:23

У Маріуполі реконструюють водноспортивний комплекс. Чим зараз там можна зайнятися і які зміни чекають на веслярів і яхтсменів?

Ранок. На березі стоять білі яхти. Різнобарвні весла поки складені. Спортсмени тільки починають приходити на заняття. Дістають обладнання, піднімають вітрила. Попереду - цілий день біля Азовського моря. Зовсім скоро на воду вийдуть невеликі «Оптимісти», швидкі яли. А на пірсі знову гулятимуть люди.

Звичайно, ви здогадалися, куди ми вирушили. Водноспортивний комплекс - одне з улюблених місць маріупольців. Сюди приходять за натхненням і яскравими емоціями. Тут вперше пробують нові види спорту. Світанки і заходи на узбережжі, перегони на ялах, прогулянки на білих яхтах - все це доступно кожному жителю.

Журналісти «Приазовського робочого» побували в водноспортивному комплексі, щоб дізнатися, чим живуть спортсмени, закохані в море, і яке майбутнє чекає популярне місце відпочинку. Відкриємо завісу: водноспортивний комплекс отримає нове життя. У ньому будуть поєднуватися можливості для спорту і відпочинку.

Серце морського міста

Ми заходимо на територію водноспортивного комплексу. Маріупольці знають це місце за старою назвою - яхт-клуб «Азовсталь». З 2014 року водна станція перебуває в комунальній власності. Єдиний міський комплекс потрібно розвивати, це - родзинка міста. І чим більше в нього вкладати, тим більше буде віддачі. Згадайте, як виглядав пірс раніше. Аварійний, сірий, непримітний - хіба він міг привабити туристів? Тепер ми йдемо і навіть не віримо, що колись це місце було порожнім. Люди сміються, п'ють каву, фотографують чайок. Маленький хлопчик показує татові на новий ял і каже: «Хочу покататися на човнику!» Життя тут йде тепер по-іншому.

Начальник управління молоді та спорту Олексій Казанцев показує на інший пірс, розташований праворуч. Там поки що - ремонтні роботи. «Приазовський робочий» вже розповідав, що його оновлять. Другий пірс виконають в тому ж стилі, що і перший. Скоро і там будуть діти, батьки, сміх.

Між двома пірсами - серце морського спорту Маріуполя. Там пришвартовуються яхти та яли, займаються діти й дорослі. Романтичне місце приваблює людей мистецтва. Поки ми обговорюємо долю комплексу, на березі пише картину художниця. Кілька мазків - і ніжні яхти оживають на малюнку. Начальник управління молоді та спорту підтверджує: «Територія комплексу надихає на нові ідеї. Тут часто проходять міські свята, спортивні івенти, це одна з локацій Startup ГогольFest. Тому її потрібно реконструювати, враховуючи побажання спортсменів і відпочивальників».

Зараз майданчик перед комплексом виглядає «втомленим»: асфальт місцями нерівний, є тріщини. Сама будівля теж потребує ремонту. «Хочемо укласти рівний красивий асфальт, - каже Олексій Казанцев. - Також тут слабка електрика, немає каналізації, потрібно провести всі комунікації. Практика показує, що такі будівлі краще не реконструювати, а зносити - тут давно застаріли норми ДБН».

Замість неї побудують нову - вищу і красивішу. Зараз усередині самого комплексу відвідувачів небагато. Та й робити непосвяченій людині там нема чого. Все, що є, - кілька роздягалень, кают-компанія для яхтсменів (так називається конференц-зал для семінарів і тренінгів).

Зараз міська влада розглядає цікаві ідеї. У новій будівлі можуть відкрити фітнес-центр, ресторан. Всі приміщення для спортсменів також залишаться, їх зроблять сучасними і красивими. «Уявіть, як здорово людям буде бігти на доріжці і дивитися на море! Або прийти повечеряти у самого берега», - говорить Олексій Казанцев.

З цим важко не погодитися. Новий сучасний комплекс замість маленької будівлі з іржавими сходами - хороший обмін. Зараз навколо нього тільки підсобні приміщення, зали для спортсменів. У майбутньому тут може з'явитися лаунж-зона. «Встановимо лавки, альтанки, щоб жителі могли відпочивати на березі моря, - розповідає керівник управління. - Такими змінами також хочемо приваблювати туристів у Маріуполь».

Всі ці плани повинні реалізувати протягом трьох років. Зараз управління капітального будівництва міської ради розробляє проєктно-кошторисну документацію на знесення будівлі і облаштування майданчика. «Після цього ми оцінимо вартість проєктів і поетапно почнемо їх реалізовувати», - обіцяє Олексій Казанцев.

Під вітрилами
Чим зараз можна зайнятися в водноспортивному центрі? Працює два основних напрямки: вітрильний спорт і веслування на ялах. Олексій Казанцев ділиться: «Для спортсменів ми закуповуємо по чотири-п'ять нових яхт на рік, недавно придбали п'ять ялів. За останні два-три роки з міського бюджету ми витратили понад два мільйони на оновлення спортивного інвентарю».

Вітрильний спорт у Маріуполі розвивається давно. Хлопчики і дівчатка підкорюють хвилі на невеликих дитячих яхтах під назвою «Оптиміст». Керувати такими – до снаги дитині, а ось для дорослих вони малі.

Водноспортивний комплекс розташований за адресою: Приморський бульвар, 36. Розклад занять спортивних секцій можна дізнатися у викладачів

Поки ми розглядаємо старенькі човники, які лежать на піску, тендітна дівчинка відкриває човновий гараж і витягує нову красиву яхту. Відразу хочеться познайомитися з дитиною - стільки ніжності та сили в юній спортсменці! Наша нова знайома, Катя Філімонова, виявляється чемпіонкою - в свої 11 вона посіла друге місце на чемпіонаті України з вітрильного спорту (серед дівчаток своєї вікової категорії). Скоро вона буде представляти Маріуполь на чемпіонаті Європи.

Катя встановлює білі вітрила і розповідає: «Я в цьому спорті вже п'ять років, тренуюся через день. Чесно кажучи, яхтою керувати нелегко. Але мені подобається швидкість, сильний вітер».

Разом з дівчинкою на заняттях молодший брат Ельдар, якому скоро виповниться шість років. Хлопчик тренується другий рік. Він мріє добитися таких самих успіхів, як старша сестра. «Я люблю море, - каже дитина. - Тут зі мною займаються друзі. Плисти на яхті - це цікаво».

Тренер з вітрильного спорту Володимир Лавриненко розповідає: всього в різних групах тренуються близько сімдесяти дітей. Він сам викладає тут з 1984 року. «Шість старших і двоє молодших хлопців входять до збірної України, - зазначає Володимир. - На воді ми займаємося з березня по жовтень. Діти виходять на яхтах у море, обов'язково в рятувальних жилетах. А я супроводжую їх на катері».

Взимку хлопці займаються в спортивному залі, раз на тиждень відвідують басейн. Володимир показав нам, де тренуються діти. Приміщення невелике, але Олексій Казанцев обіцяє: ремонт добереться і туди. «А поки, коли холодно, вмикаємо пічку-«буржуйку». У нас є тренажери: зворотний прес, шведська стінка, штанга, велотренажер, імітація відкренування яхти, канат. Деякі з них саморобні», - показує тренер.

Яхти є і нові, і радянські. Викладач дбайливо ремонтує їх, штопає вітрила. «Сучасні даємо тим, хто вже вміє ними керувати. А спочатку діти займаються на старих», - пояснює Володимир.

У секцію приймають усіх охочих, зазвичай це діти 9-11 років. Але приходити можуть і малюки з шестирічного віку.

Сімейне хобі

Виходити в море під вітрилами можуть не тільки діти, а й дорослі. Але вони плавають не на «Оптимістах», а на крейсерських яхтах.

Більшість яхт, які ми бачимо на узбережжі, належать Федерації вітрильного спорту. До них прикріплені по кілька чоловік - команди з капітана й екіпажу. Але є і приватні яхти - ті, хто купить собі такий транспортний засіб, можуть платно орендувати місце на причалі.

У родині Філімонових спортом займаються не тільки діти. У водноспортивний центр Катю і Ельдара привів тато, який сам несподівано для себе відкрив нове хобі. «Уже в зрілому віці я почав займатися вітрильним спортом, - розповідає Петро Філімонов. - Він є доступним для всіх: на кожній яхті є капітан, який може записати в команду. Місця в них є завжди».

Навчитися керувати яхтою можна навіть з нуля, але в цій справі все ж важлива фізична підготовка. «Бажано, щоб людина була здорова, витривала, могла переносити навантаження, - ділиться Петро. - Тоді все вийде».

З нетерпінням спортсмени чекають на регату пам'яті Володимира Лепорського, яка пройде в серпні. А щовихідні на узбережжі проходять перегони.

Веслування для всіх охочих

Також в водноспортивному комплексі можна зайнятися веслуванням. Переваги такого виду спорту очевидні: від новачків не вимагають ніякої фізичної підготовки, перші заняття - безкоштовні.

Президент федерації морського веслування України Дмитро Степнов розповідає: «Люди будь-якого віку, незалежно від фізичних даних, можуть прийти і займатися веслуванням. У нас уже близько 50 команд, в них учасники від 12 до 70 років! Хочемо залучити якомога більше маріупольців». Олімпійських рекордів від вас вимагати ніхто не буде: в перший раз ви можете просто покататися, а потім - почати веслувати. Ніяких певних навичок для занять веслуванням мати не потрібно, достатньо вашого бажання. «Човни у нас стійкі, на відміну від байдарок або каное вчитися в них сидіти не потрібно. Вже за пару тренувань новачок зможе запам'ятати головні техніки», - каже спортсмен.

Зараз у веслярів - десять ялів. Нові подарувало місто, старі - відреставрували власноруч. Приходити можна як одному, так і з командою. Одним ялом керує сім учасників - ви можете заздалегідь зібрати потрібну кількість друзів або приєднатися до інших спортсменів. Крім того, це дуже корисний вид спорту, який допоможе тримати тіло в тонусі. «Коли людина веслує, у цьому бере участь 98% м'язів, тренується і сила, і витривалість людини», - розповідає Дмитро Степнов. При цьому у спортсмена розвиваються легені і серце, організм насичується киснем.

Займатися цим видом спорту можна безкоштовно. Постійні учасники сплачують тільки добровільний внесок - 150 грн на місяць, який йде на підтримку обладнання. Щоб записатися на заняття, можна зателефонувати адміністратору за номером 098-67-44-991 і узгодити час.

Дмитро Степнов радить: «Обов'язково спробуйте веслування, це дуже цікаво - подивитися на місто з води, поспілкуватися з морем. Це командний вид спорту, і вам точно не буде нудно».

Влітку спортсмени планують провести турнір пам'яті Ксенофонта Степнова.


Світлина Аліни Комарової: Юні спортсмени. Катя і Ельдар Філімонови займаються вітрильним спортом і вже роблять успіхи - юна спортсменка посіла друге місце на чемпіонаті України.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)