Зараз на просторах інтернету можна зустріти інформацію про те, що під час пандемії «іспанки» спортсмени нібито не заражалися і не хворіли. Це «відкриття» приписується відомому у всьому світі своїм комплексом вправ Йозефу Пілатес. Правда це чи міф?
Факти неправдиві...
Пандемія грипу закінчилася в 1920 році, а свою першу школу здорового способу життя Йозеф Пілатес відкрив лише шість років по тому, так що він не міг прийти до такого висновку. Особливістю тієї пандемії було те, що хвороба найчастіше вражала молодих людей у віці від 20 до 40 років. Від неї вмирали і зірки спорту. Однією з особливо вразливих груп були військовослужбовці, здавалося б, фізично витривалі молоді чоловіки. Однак скупчені умови проживання таборів нівелювали цей «запас міцності», і поширення інфекції носило масовий характер.
З іншого боку, ніхто спеціально не дослідив, чи хворіють спортсмени або люди, зайняті на фізичній роботі, більше або менше, ніж інші, і як протікає їх хвороба. Кілька місяців тому коронавірусна хвороба обірвала життя 35-річного українського фітнес-блогера. Але чи означає це, що спорт безсилий захистити нас від COVID-19?
... але посил вірний
Як зазвичай буває, істина десь посередині. Фізична активність однозначно піде на користь здоров'ю, але сподіватися, що вона стовідсотково виключить зараження - не варто. Імунна система - складна, що складається з багатьох компонентів. Доведено, що рух для неї є суттєвою підтримкою, так як воно активізує кровообіг. Лейкоцити і антитіла починають циркулювати швидше, а значить, здатні розпізнати вірус раніше і «включити» захист до того, як патоген з комфортом розташується в організмі. Така підвищена «боєздатність» імунних клітин, викликана фізичними вправами, тимчасова - зберігається до трьох годин, проте і це покращує оборону.
Лікарі ще на старті пандемії виділили групи ризику, у яких коронавірусна хвороба може протікати у важчій формі, - люди із зайвою вагою, захворюваннями серцево-судинної системи. Щоб не потрапити в цю категорію, потрібно дбати про профілактику. А в цій справі без тренувань, зарядки або хоча б піших прогулянок - ніяк.
Ще один мотивуючий і науково доведений факт: фізичні вправи зменшують виділення гормонів стресу. Всі хвороби від нервів, каже народна мудрість, і не можна сказати, що це твердження безпідставне. Крім того, фізичне навантаження посилює активність видільних систем, а значить, сприяє очищенню.
Чи є «норма»?
Згідно з дослідженнями, для здоров'я найбільш корисний помірно активний спосіб життя, тобто без перенавантажень - вони можуть привести до підвищеної сприйнятливості і інфекцій, показали дослідження. Марафонський біг або інтенсивні силові тренування надають на імунну систему прямо протилежний ефект.Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) розробила рекомендації з фізичної активності при сидячому способі життя в період пандемії. Згідно з ними, дорослій людині протягом тижня необхідні 150-300 хвилин руху середньої інтенсивності або 75-150 хвилин - високою. Це можуть бути щоденні піші прогулянки, їзда на велосипеді кілька разів на тиждень, тренування в спортзалі через день. Цього достатньо для того, щоб відчути позитивний ефект - поліпшення роботи серця, стабілізацію тиску, нормалізацію ваги, приплив бадьорості.Людям у віці від 50 до 65 років і старше рекомендується в цілому 20-40 хвилин будь помірної фізичної активності в день.Важливо, щоб заняття проходили в добре провітреному приміщенні, а харчування було збалансованим. Вчені давно зрозуміли, що ті, хто живуть в бідності і недоїдають, більш уразливі до різних типів інфекцій через дефіцит вітамінів.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)