Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

«Зелений» квиток у «червоній» зоні

Людмила Єрмішина
27жов'21 13:47

Другий тиждень Маріуполь живе в умовах карантинних обмежень «червоної» зони, і з 25 жовтня перелік заборон ще більше розширився. Не скрізь, але вже можна бачити запобіжні таблички «Вхід лише за сертифікатами».

Вакцинація стала обов'язковим «допуском» до роботи для співробітників сфери торгівлі, громадського харчування, культури. Звідси ажіотаж у всіх пунктах вакцинації Маріуполя. Але отримати дві ін'єкції з перервою у 28 днів – це ще не все: щоб підтвердити факт вакцинації, потрібно мати на руках сертифікат. Як його отримати, розбиралася журналістка «Приазовського робочого».

Світова практика

У Маріуполі повністю вакциновано вже близько 65 тисяч осіб – одночасне звернення бажаючих отримати сертифікат може паралізувати роботу первинної ланки медицини, тому маріупольців просять поставитися з розумінням та набратися терпіння.

Дуже багато країн уже впровадили систему COVID-сертифікатів, або «зелених» паспортів. Не скрізь такі нововведення населення приймало легко: так, в Італії на цьому ґрунті відбувалися масові протести. Сертифікат про вакцинацію або негативний ПЛР-тест (кожні два дні) вимагають у всіх італійців, які працюють, незалежно від професії. А штраф, який загрожує працівнику та роботодавцю, – 1,5 тис. євро.

В Ізраїлі ще з кінця серпня при вході до громадських місць вимагають сертифікати у всіх відвідувачів, навіть у дітей починаючи з трьох років. Без щеплення не можна потрапити ні до кафе, ні до бібліотеки, ні до спортзалу. Але до магазинів можна. Суворо з «перепустками» і в країнах Західної Європи, де відсоток щеплених дуже високий.

Цікаво, що у Японії у жовтні у 13 префектурах повністю скасували карантинні обмеження для власників сертифікатів вакцинації. Відкрито бари, театри та інші громадські місця, також відновлять масові заходи на стадіонах, проте від відвідувачів вимагають доказу вакцинації від COVID-19, ведеться їхня реєстрація.

В Україні, на жаль, така схема видається фантастикою. За рівнем вакцинації наша країна – в аутсайдерах, але за рівнем смертності від коронавірусу вийшла на друге місце у Європі. Тому щеплення потрібне не для того, аби ходити в кафе, а в першу чергу для того, щоб захистити себе і своїх близьких.

Світлина Аліни Комарової

Самообслуговування: сам згенерував, сам роздрукував

Зараз, коли захворюваність як на коронавірус, так і на інші гострі респіраторні вірусні інфекції б'є рекорди, відвідування поліклініки – далеко не найкраща ідея. По-перше, лікарі і так завантажені через масовий наплив хворих. По-друге, є високий ризик підхопити інфекцію при контакті з хворими, які прийшли за допомогою.

Тому найбезпечніший спосіб отримати внутрішній та міжнародний сертифікати вакцинації від COVID-19 – дистанційний через портал державних послуг «Дія».

Якщо ви використовуєте смартфон, потрібно завантажити програму «Дія» або оновити її до останньої версії.

Увійдіть до програми та виберіть «Послуги» у нижньому меню. Натисніть «COVID-сертифікати», далі «Отримати сертифікат». Ознайомившись із інформацією про передачу персональних даних, треба підтвердити дію та натиснути «Підписати». Щоб підписати документ, потрібно буде згенерувати «Дія. Підпис». Для цього потрібно пройти фотоідентифікацію. Програма сформує QR-код, яким підтверджуватиметься справжність сертифіката. Дані автоматично підтягнуться з єдиної бази даних охорони здоров'я eHealth, а сертифікат з'явиться у програмі поруч із іншими цифровими документами.

Якщо використовувати комп'ютер та портал «Дія» – схема інша. Перейдіть на портал «Дія», зареєструйтесь або авторизуйтесь у «Кабінеті громадянина». На головній сторінці або в розділі «Послуги» виберіть «Отримати COVID-сертифікат». Перевірте персональні дані та погодьтеся на передачу даних.

Для генерації сертифіката знадобиться ваш електронний підпис. Коли сертифікат буде готовий, про це прийде повідомлення електронною поштою. Завантажити та роздрукувати документ можна у «Кабінеті громадянина» на порталі. На такому COVID-сертифікаті також буде QR-код.

Термін дії цифрового сертифіката відповідає міжнародним вимогам та може змінюватись у залежності від країни. У більшості країн він діятиме 180 днів із дня генерації.

За всіх своїх переваг не всі зможуть ними скористатися: для цього потрібно вміти працювати з електронним сервісом, мати комп'ютер або смартфон з підключенням до інтернету.

Можливі складнощі і у тих, хто без проблем користується будь-якими онлайн-сервісами. Даних про вакцинацію конкретної людини може просто не опинитися в базі. Так, маріупольчанка Людмила Леншина кілька разів намагалася згенерувати сертифікат вакцинації через програму, але безрезультатно. Більше того, мешканка стверджувала, що її даних не знайшли у базі й співробітники її центру первинної медико-санітарної допомоги. Коло замкнулося.

Світлина Аліни Комарової: Сертифікат став перепусткою. У кафе, де всі співробітники вакциновані, клієнти, які показують документи про вакцинацію, можуть сісти за столик.

Запит онлайн – видача офлайн

Електронні сервіси, особливо серед людей старшого віку, важко приживаються. Вони звикли вирішувати свої питання особисто – приходячи на прийом.

Але для того, щоб запросити сертифікат, приходити зовсім не обов'язково. Міська рада розробила спеціальну форму заявки, яку заповнити зовсім нескладно. Достатньо перейти за посиланням https://cutt.ly/LRjoDv8. Отримуватимуть сертифікати маріупольці після дзвінка з ЦПМСД увечері — з 16:00 до 18:00, коли хворих у коридорах лікарень уже немає або значно менше.

«Вже є кілька сотень заявок. Чекати на сертифікат доведеться кілька днів, це не буде дуже швидко, – попередив маріупольців директор департаменту охорони здоров'я міської ради Андрій Ремпель. – Оскільки сертифікати виписуються медиками вже після всіх лікарняних листів та після занесення інформації про зроблені щеплення. Система працює з великим навантаженням, є регулярні збої. Лікарі змушені заносити всі дані про лікарняні, вакцинацію та генерувати сертифікати після 18:00».

Хоча б самі медики не хворіють масово, як це було у попередні хвилі. Напевно, впливає те, що на первинній ланці медики вакциновані на 90%, на вторинній – на 70%, зазначив Андрій Ремпель. Але за такого навантаження вихід на лікарняний навіть одного лікаря вносить значні корективи в роботу.

Видача сертифікатів за онлайн-заявками вже розпочалася. Так, у центрі первинної медико-санітарної допомоги №2 документи видають із понеділка.

«Кабінет для видачі сертифікатів окремий, щоб ті, хто приходить за ними, не перетиналися із пацієнтами в одній черзі, – прокоментувала завідувачка інформаційно-аналітичним відділом цього центру Ірина Лисенко. – Робота із заявками організована таким чином: ми генеруємо сертифікати, роздруковуємо їх, наприкінці робочого дня даємо на підпис лікарям. І лише коли сертифікат готовий, дзвонимо заявнику та повідомляємо, в який час можна прийти за документом».

Фахівчиня закликала маріупольців бути уважними під час заповнення форми заявки.

«Прикро, що через помилку, допущену через неуважність, ми не можемо часом згенерувати сертифікат. Аби ми могли знайти у базі даних необхідну інформацію, вона має бути вказана правильно: прізвище потрібно вказувати українською мовою, як у паспорті, дату народження – повністю, як у зразку, який наведено у самій формі», – зазначила Ірина Лисенко.

Також для подання заявки потрібно вказати, коли та де ви проходили вакцинацію першою та другою дозою. А також вказати лікаря, з яким укладено декларацію, обравши його прізвище із запропонованого списку.

Що робити перехворілим нещодавно чи з протипоказаннями?

У центрах масової вакцинації прищеплювали та прищеплюють усіх охочих, навіть без декларації з лікарем. Як бути таким маріупольцям, хто не має «свого» терапевта чи сімейного лікаря? Припустимо, згенерувати сертифікат самому через «Дію» не вдалося через збій. Куди звертатись?

«У таких випадках сертифікат повинен видавати той центр первинної медико-санітарної допомоги, чий співробітник проводив вакцинацію другою дозою», - пояснив Андрій Ремпель.

Якщо в день вакцинації ви не запитали, з якого центру бригада, дізнатися про це дуже просто, якщо зберіглася копія інформаційної згоди – вона завірена печаткою лікаря.

Імунітет до COVID-19 можна отримати і природним чином після хвороби. Але чи дає високий рівень антитіл у крові такі привілеї та свободи як тим, хто отримав їх безболісно?

«У деяких країнах громадянам, які перехворіли на коронавірус, видають довідку строком від одного до шести місяців, яка дає їм такі ж права, як і вакцинованим. В Україні також анонсували такий підхід, але на практиці він досі не реалізований, – прокоментував журналістам Андрій Ремпель. - Перехворілі можуть отримати лікарняний лист або довідку у лікаря, але ці документи не дають їм жодних прав в умовах карантину "червоної" зони».

Директор департаменту охорони здоров'я попередив маріупольців, що піку захворюваності в регіоні ще не досягнуто.

А отже, незважаючи на наявність сертифікату або антитіл, потрібно суворо дотримуватись правил карантину, аби стримати поширення інфекції.

Інфографіка Юлії Безімової


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)