Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Злети та падіння будинку на вулиці Пушкіна

Альбіна Баркова
12бер'21 15:01

У історичної будівлі колишнього радіовузла є шанс бути врятованою.

У Маріуполі з кожним днем ​​з'являється все більше нових сучасних об'єктів, вулиці міста й парки перетворюються. І як контрастують з цим занедбані історичні будівлі! «Приазовський робочий» на своїх сторінках постійно піднімає цю тему, і дуже часто на свої запити ми отримуємо відповідь: знаходиться у приватній власності. Для деяких історичних об'єктів, як, наприклад, колишнього лікеро-горілчаного заводу, будинку архітектора Нільсена та колишньої синагоги, рішення знайдено: вони стануть пам'ятниками архітектури, і тоді власники зобов'язані будуть привести їх у належний вигляд. А що з іншими історичними і не дуже заброшками? Давайте пройдемося.

Одна з аварійних «пам'яток» Маріуполя - руїни двоповерхового цегляного будинку по вулиці Пушкіна, 82, колишнього радіовузла. Про нього знають усі: вирушаючи на прогулянку до Міського саду, ви не пройдете повз.

Вбивають байдужість і час

Побудовано цей будинок на перетині ХІХ-ХХ століть у стилі модерн. І зараз можна оцінити значні розміри: висока стеля, величезні сходи й широкі вікна. Як писав в одній зі своїх статей краєзнавець Сергій Буров: «За даними краєзнавчого музею, тут до революції знаходилося Єкатерининське початкове училище. Так і було сказано в одному з телефільмів циклу «Маріуполь. Минуле». Незабаром після його демонстрації подзвонив один маріупольський старожил і досить переконливо довів, що будинок, про який йде тут мова, зовсім не був училищем, а був житловим будинком його діда Георгія Євстафовича Попова. За збереженим оздобленням стель і стін, плануванням, наявності великої веранди можна цілком зробити висновок, що в будівлі раніше було житло».

У радянські роки тут розміщувався радіовузол, який транслював музично-хорові виступи і передачі, прогнози погоди, новини.

Згодом мовлення припинилося, спорожнілу будівлю опечатали. Залишений без нагляду історичний об'єкт розграбували та зруйнували, в 2007 році там стався вибух, пізніше рятувальники неодноразово гасили в ньому пожежі.

Сьогодні безповоротно втрачені елементи внутрішнього інтер'єру, гіпсовий декор, дерев'яні перегородки, віконні блоки та рельєфний дах. Напівзруйновані стіни прикрашені графіті, іноді тут знаходять нічліг асоціальні особистості. Жителі довколишніх будинків використовували кладку XIX століття в господарстві, мисливці за металом теж як слід «погосподарювали». У будівлі більше немає даху, перекриттів, забору та балкона. Це просто руїни.

Світла перспектива

Зараз аварійна будівля належить приватному підприємству «Олнайт» - в їхні руки колишній радіовузол перейшов в 2019 році. Новий власник огородив територію парканом і закрив зруйновані віконні блоки, щоб всередину об'єкта не могли потрапити люди.

Директор департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради Світлана Штенда розповіла журналісту «Приазовського робочого», що в найближчий рік міська влада не планує викуповувати та реконструювати цей об'єкт.

«Після придбання будівлі підприємством «Олнайт» доступ у приміщення став обмеженим - це правильно. Після переговорів із міською радою навколо нього встановили паркан, який суттєво ускладнив доступ безхатькам і вандалам. Навколо будівлі частково було проведено прибирання, - зазначила Світлана Штенда. - Про подальшу реконструкцію колишнього радіовузла говорити складно. Приватні власники поки не відкривали декларацію на початок будівельних робіт, тому будівля все ще залишається без ремонту».

Також, за словами директора департаменту активів, на попереднього власника - громадянина Дьяченка, що проживає на даний момент не в Маріуполі, все ще оформлена земельна ділянка під будівлею. Договір оренди укладено до 2024 року, нинішній власник землю на себе не переоформляв.

Ремонт фасаду будівлі, можливо, буде включений у комплексний проєкт реконструкції при розробці програми «Туристичний трикутник Маріуполя». Конкретніше - при перетворенні вулиці Архітектора Нільсена в пішохідну, розповіла Світлана Штенда.

Директор департаменту культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради Діана Трима уточнила, що офіційного статусу пам'ятника архітектури в цієї будівлі немає.

«Колишній радіовузол - будинок з довгою та цікавою історією. Він показує жителям, як виглядали споруди більше ста років тому, - зазначила Діана Трима. - Чи буде видозмінюватися дана будова найближчим часом, невідомо, але дуже б хотілося, щоб місту вдалося зберегти і відновити її».


Світлина Аліни Комарової: Повинні зберегти. Можливо, своє наступне століття будинок зустріне вже відреставрованим.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)