Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Змінюється, але залишається собою: порівнюємо фото Маріуполя, зроблені в знакових місцях міста з різницею в десятки років

Людмила Єрмішина
08жов'21 11:17

Архітектурний вигляд Маріуполя за останні кілька років зазнав помітних змін. Реконструкція торкнулася як центральних вулиць і будинків, так і районів міста.

Журналісти «Приазовського робочого» підібрали з архівів фотографії найвідоміших місць міста, зроблені в різні періоди, - пропонуємо вашій увазі фотоекскурс у минуле, як відносно близьке, так і вже далеке.

Міський Палац культури


Справжній центр культури. Іноді старожили Лівобережжя кажуть «ДК будівельників» - перша назва ще жива в пам'яті, не дивлячись на разючі зміни зовні й всередині будівлі.


Будівля 1952 року. Ветеранка жіночої ради Лівобережжя Тамара Ніколаєнко надала редакції світлину, на якій палац зображений у 1953 році і де перед колонадою можна бачити пам'ятник радянським вождям. Наступне фото, зроблене вже в 60-х роках, демонструє на постаменті пам'ятник будівельникові, адже осередок культури спочатку носив назву «Будівельник».

У нинішньому році завершилася реконструкція палацу, яка тривала з 2019 року. Вечорами центр культури Лівобережжя виглядає особливо ефектно завдяки системі підсвічування, що підкреслює урочистість колонади, - унікальної, але аж ніяк не єдиної особливості палацу.

Будинок з годинником


Світлини Аліни Комарової: Найточніший час. Перехрестя головних проспектів Маріуполя - Миру і Металургів - ідеальне місце для міського годинника.


Будинок №75 на проспекті Миру повоєнного будівництва. Адміністраторка культурно-туристичного центру «Вежа» та екскурсоводка Марина Головнева зазначає: «Відомо, що в цьому будинку колись працювали міжміські каси, а поблизу знаходилася автостанція, з якої відбували рейсові автобуси в інші населені пункти. А ще на верхньому поверсі, в тій самій вежі в 70-80-ті роки працювали відомі маріупольські художники-монументалісти Лель Кузьминков та Валентин Константінов. Одного разу мені довелося побувати в колишній майстерні й побачити там начерки, креслення, скульптурні зліпки».

У приміщенні цієї колишньої майстерні, за попередніми даними, планується розмістити механізм нового міського годинника, щоб він, як годинник у Празі, показував світлове шоу.

«Мені не раз доводилося чути від учасників екскурсій, що ілюмінація на цьому будинку створює особливий святковий настрій під час прогулянки цією частиною проспекту, а оновлений фасад і стриманий за дизайном круглий годинник з римським циферблатом виглядає набагато краще, ніж попередні варіанти», - відзначала Марина Головнева.

Годинники на фасаді цього будинку в різні роки були і зі стрілками, і цифрові. Оскільки вони головні та єдині в публічному просторі Маріуполя, до них завжди була прикута увага і преси, і жителів. Ось і на цей раз: не встигли новенький годинник встановити, як городяни тут же почали викладати в соцмережі фото і ділитися думками про обновку.

Будинок у Театрального скверу


Гідне обрамлення центру. Цей будинок - одна зі «сталінок», оточуючих Театральний сквер, які створюють цілісний архітектурний ансамбль.


Житловий будинок №42 на проспекті Миру побудований у 1953 році, «сталінка». Так само, як і будинок з годинником, відремонтований у рамках міської програми з відновлення фасадів будинків у центральній частині Маріуполя. Архітектуру будинку відрізняють чіткі пропорції та рясний декор, що перегукується з елементами ренесансу, бароко, ампіру епохи Наполеона, пізнього класицизму. І хоча будівля не входить до списку пам'яток архітектури, після ремонту вона, безумовно, є відмінним обрамленням Театрального скверу і однією з точок, через які слідують пішохідні екскурсії.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)