Маріупольці заявили про старт кампанії з порятунку мозаїки Віктора Арнаутова "Підкорювачі космосу". Містяни мають намір відновити панно, що практично зникає, та об'єднати для цього мешканців.
Про це pr.ua розповів засновник проєкту "Життя дверей має значення" Ярослав Федоровський.
Сьогодні на руках у маріупольців офіційний дозвіл на реставрацію панно від власників будівлі, відомої у місті як "Будинок зв'язку". За словами Ярослава Федоровського, на це його команда чекала близько двох місяців - як виявилося, у будівлі з мозаїкою Арнаутова два власники.
"Команда охочих зберегти "Підкорювачів космосу" Арнаутова стала збільшуватися. Зараз у ній Алевтина Швецова, Валерія Радченко, також приєднується ДК "Молодіжний". Ми дуже хочемо отримати дозвіл на доступ до даху ресторану, що знаходиться під мозаїкою. Фотограф з нашої команди Світлана Чорнухіна готова робити фотосесії під панно, щоб його популяризувати. 28 грудня 2021 року власники будівлі дали офіційний дозвіл на реставрацію мозаїки, тобто вони не перешкоджатимуть аналізу, самим роботам і не будуть брати участь у фінансуванні. Те, що вони не проти, це вже велика перемога", – прокоментував Ярослав Федоровський.
Питання відновлення мозаїки маріупольці готові вирішити так: після отримання дозволу вони хочуть нагадати городянам, хто ж, власне кажучи, такий художник Віктор Арнаутов – як показало опитування авторів проєкту, 92% не знають про цього видатного земляка. Також учасники ініціативи під егідою руху "Має значення" відкриють рахунок для збору коштів спочатку лише на технічне дослідження мозаїки – подібна експертиза дозволить з'ясувати масштаби руйнування та стан панно. Орієнтовна ціна такого аналізу фахівців становить 2 тис. доларів.
"Для експертизи необхідно не просто піднятися до мозаїки, але сфотографувати кожен її міліметр, зняти відео дроном. Подібне дослідження може зайняти місяць, оскільки доведеться з'ясувати, в якому стані бетон, на який нанесено панно, якість самої мозаїки, чи можливо її відновити, якими елементами та інше. Отриманий після цього офіційний документ з висновками фахівців і дасть підставу назвати реальну вартість реставраційних робіт. Лише після цього можна буде говорити про пошук коштів на відновлення", - підкреслив Ярослав Федоровський.
Зараз у маріупольців є на прикметі фірми, які готові зробити подібну експертизу для "Підкорювачів космосу". Щобільше, як виявилося, в Маріуполі є група людей, які збирають смальту, що обсипалася, з цього панно і зберігають її, оскільки також одержимі мрією відновити його.
Ініціатори порятунку мозаїки Віктора Арнаутова запрошують усіх, кому небайдужа доля культурної спадщини видатного майстра монументалізму. Потрібні не лише фахівці в справі реставрації, а й звичайні люди, які здатні допомогти в очищенні, зборі матеріалів та банально з обідами та напоями робітникам.
Ярослав Федоровський упевнений, що проєкт із порятунку мозаїки стане більшим, оскільки торкнеться не лише реставраторів, а й мешканців. До участі запрошуються також журналісти, митці та прихильники монументалізму з інших міст та країн. Усі вони мають об'єднатися з метою порятунку "Підкорювачів космосу".
Нагадаємо, що також мозаїчне панно "Підкорювачі космосу" Віктора Арнаутова може стати пам'ятником монументального мистецтва у 2022 році.