Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022


23лис'24

субота

Правильне світло змінює все

Еліна Прокопчук
24лют'21 14:00

Засновник, дизайнер і арт-директор компанії Expolight Микола Каблука про те, як зміниться освітлення в Маріуполі і чому світло впливає на наш настрій, емоції та навіть здоров'я.

У ранкових променях сонця дерева в лісі здаються нам світлими і спокійними.

З настанням сутінків – приймають похмурі і навіть зловісні риси. За допомогою одного лише світла природа змінює фарби, грає з нашим розумом і уявою. Сьогодні, в еру сучасних технологій, такою саме здатністю змінювати простір володіє і людина. Тепер ми розглядаємо світ не тільки як функціональний інструмент, а й засіб, який дозволяє створювати атмосферу, підкреслювати красу архітектури і навіть транслювати почуття і емоції.

У всьому світі зараз усвідомлюють важливість світлового дизайну, і Маріуполь - не виняток. Уже кілька років наше місто співпрацює з однією з кращих світлотехнічних компаній Expolight - її фахівці розробляють сітілайт-план нашого міста, продумують архітектурне підсвічування вулиць і площ. Спеціально для читачів «Приазовського робочого» засновник, дизайнер і арт-директор компанії Микола Каблука розповів, які проєкти будуть реалізовані в Маріуполі і чому світло в них грає важливу роль.


Світлина Аліни Комарової: Секрет успіху - любов до професії. Микола Каблука по-справжньому захоплений своєю справою і прагне зацікавити ним інших.


Випереджаючи тенденції

- Пане Миколо, сьогодні компанія, яку ви очолюєте, - лідер в сфері архітектурного освітлення. Розкажіть, з чого ви починали і в чому ваш власний погляд на висвітлення?

- Професійну освіту в сфері світового дизайну я отримав не так давно. А перший мій диплом - за спеціальністю «Прикладна математика». Спочатку світло було моїм хобі, в студентські роки я допомагав фірмі, яка займається світловою рекламою. Потім їздив за кордон і там бачив підсвічування будинків, готичних соборів. Усвідомив, як наші відчуття і сприйняття простору залежать від однієї лише зміни освітлення. Мене це вразило. Виникла упевненість, що світло - це саме те, чому можна присвятити життя.

Зараз компанії вже 20 років, а на початку у нас був колектив з двох чоловік, всім оточуючим це здавалося авантюрою. Тоді ще ніхто не розумів, навіщо підсвічувати будівлі. В ті часи були віялові відключення електрики, люди в рундуках сиділи зі свічками, мало хто замислювався про естетику фасадів. Але у нас була щира зацікавленість, і ми змогли переконати перших замовників. Робили проекти в Запоріжжі, в рідному Дніпрі. Показово, що тоді я спілкувався з колегами з усього світу, черпав ідеї за кордоном і приносив їх до України. А тепер наші проєкти викликають захоплення там. Наприклад, в минулому році ми отримали Гран-прі в конкурсі світлового дизайну в Нью-Йорку, гуру в цій сфері жали нам руку зі словами: «Як це здорово і як цього не вистачає у нас!» Для мене дуже важливо, щоб Україна звучала як країна креативу, де можуть щось придумувати і створювати.

- Ви реалізували безліч проєктів в Україні та світі. Розкажіть про найцікавіші з них. У яких країнах ви працювали?

- Ми реалізовували проєкти в США, брали участь в проєкті освітлення Темзи в Лондоні, працювали в Індії, Домініканській республіці, Грузії, Вірменії, Азербайджані, Казахстані ...

Географія у компанії досить велика. Але найулюбленіші проєкти не завжди найбільші. Нам подобаються об'єкти, які транслюють посил, де поєднуються світло і високі технології. Наприклад, ми робили завершальну інсталяцію для інтерактивної виставки Ukraine WOW. Її метою було показати українцям різноманіття нашої країни, довести, що нам є чим пишатися. Для завершення виставки ми створили світлове пульсуюче серце. Люди бачили напис «Україна чує кожного», і серце починало прискорено битися. Від цього на очі наверталися сльози.

Також в Сан-Франциско в центрі Силіконової долини ми встановили медіаскульптуру, яка відображає проблеми зміни глобального клімату. Зараз працюємо над цікавим проєктом в Дніпрі. Це інсталяції на основі недіючих заводських труб, які об'єднуються в панораму в 7 кілометрів на березі Дніпра. Перша і найвища труба висотою 123 метри покрита понад 700 джерел світла, а на верхівці встановлений потужний лазер, завдяки йому з труб почнуть начебто розпускатися квіти. Цей унікальний проєкт символізує трансформацію міста з промислового в інноваційний і технологічний. Кожен бажаючий зможе відсканувати QR-код і запустити власний лазерний феєрверк, зробивши пожертвування в дитячий благодійний фонд Kiddo.

Працювати в Маріуполі цікаво

- А як ви почали працювати в нашому місті?

- Мене запросила сюди команда міської ради. Якщо чесно, до цього в Маріуполі я був давно і думав, що це місто посеред заводу. Тепер я побачив, що воно сучасне, що розвивається, тут пам'ятають і шанують історію. Дуже приємно, що при владі дійсно захоплена команда, мер заряджений на результат. Нам дуже цікаво тут працювати.

- Зараз ви разом з французьким світлодизайнером Роджером Нарбони розробляєте генеральний план освітлення для Маріуполя. Розкажіть, з чого він складається і як зміниться нічний пейзаж нашого міста?

- Сітілайт-план - дуже цікава і рідкісна для східної Європи практика. Вона застосовується в Парижі, Мілані, Єрусалимі. Щоб скласти план, спочатку аналізується архітектура міста, його різні зони, головні функції підкреслюються світловими рішеннями. Оскільки в Маріуполі є архітектурний план міста, формується туристичне ядро, створюються нові громадські простори, ми запропонували владі не просто реконструювати вуличне освітлення, а зробити це комплексно.

План включає ряд норм: колірну температуру, рівень яскравості, контрастності, принципи підсвічування і стандарти для освітлення будівель. Вони прописуються для різного типу вулиць: основних магістралей, другорядних, туристичних місць, зон відпочинку. Це потрібно, щоб люди підсвідомо відчували, де зона для швидкого трафіку, де можна «пірнути» і розслабитися, де житлові райони. Ці відчуття створює колірна температура. Світло може бути теплим, холодним або нейтральним, і для різних просторів воно повинно бути різним. Холодне світло більше підходить для активного стану - магістральних вулиць, де люди швидко рухаються і мають бути сконцентровані. А парки, туристичні місця краще робити максимально теплими, тому що там люди відпочивають.

- Які ще тенденції є у світловому дизайні?

- У США в громадських просторах обов'язково встановлюють біодинамічне світло. Такі ж вимоги є в просунутих містах Європи. Це означає, що спектр світла і його інтенсивність автоматично змінюються протягом дня. Світло плавно змінює якості та стає все тепліше і тепліше. Це позитивно впливає на відчуття людини, його здоров'я. В організмі виробляється мелатонін, кортизол, поліпшується працездатність. Перший проєкт з біодинамічним світлом в Україні ми реалізовуємо в Києві в парку інновацій UNIT.city. Це колишній мотозавод, перетворений в кампус, де працюють представництва IT-компаній, розробляються стартапи. За рахунок зміни колірної температури одні і ті ж місця в різний час доби не впізнати, та й люди відчувають себе по-іншому. Через час такі вимоги до висвітлення ставатимуть нормою.

Перша медіаплоща в Україні

- У нашому місті ви вже реалізували проєкт з висвітлення площі Свободи. Розкажіть, в чому його особливість і унікальність для України?

- Публічного простору такого рівня немає ніде у світі. Для нас цей проєкт - один з улюблених, він зачепив серцеві струни у всієї нашої команди. Дуже приємно створювати простори з душею і сенсом. Тут і інноваційне світлове шоу, яке стало визначною пам'яткою, і соціальний посил - прагнення до миру і свободи, і відображення української ідентичності - кожен птах представляє свою область, можна відсканувати QR-код і дізнатися про регіон більше. Ми спеціально розробили для площі сайт, щоб люди могли прочитати про кожну область, подивитися цікаві відео, надихнутися красою України. Цікаво, що навіть зараз, в холодну пору року, кожні вихідні на площі фіксується 10-30 унікальних сканувань.

Гроші - в розвиток
Ультрасучасна система для візуальних шоу у вигляді голубів на оновленій площі Свободи з'явилася завдяки інвестиціям Групи Метінвест. На реалізацію даного проєкту компанія направила 20 млн гривень.
Метінвест інвестував і в реконструкцію зони барбекю в парку імені Гурова. Виконано роботи по заміні зливових і каналізаційних мереж, а також систем водопостачання. У зоні барбекю буде побудована і обладнана кімната матері і дитини, з'являться облаштована стоянка для автотранспорту відпочиваючих з новим асфальтовим покриттям і пішохідні тротуари. Інвестиції металургійної компанії у 2020 році в цей проєкт склали 10 млн гривень. Також два нові фонтани в парку імені Гурова, каскадний і пішохідний, стануть подарунком металургів маріупольцям.

Також продумали для дітей цікавий інтерактив - в додатку вони створюють своїх дельфінів, а потім ловлять їх на площі. Бачити, які емоції дітлахи при цьому відчувають, найприємніше для нас. Лазерний контент змінюється в залежності від пори року, свят, ситуації. Можна сказати, що в Маріуполі з'явилася перша медіаплоща в Україні, на ній можна висловлювати будь-який посил, висловлювати солідарність. Наприклад, зараз місто підтримує Міжнародний день орфанних захворювань. І поряд з такими об'єктами, як Бурдж-Халіфа, Empire State Building, Ейфелева вежа, площа Свободи підсвічена трьома кольорами - рожевим, зеленим і блакитним. У наступному сезоні ми хочемо додавати нову послугу. Маріупольці зможуть замовити визнання в любові або пропозицію руки та серця - з написом на площі і музичними фанфарами. Хочемо додати сюди соціальний підтекст: люди оплачуватимуть сюрприз, а гроші підуть на допомогу дитячим будинкам.

Нещодавно площа Свободи завоювала престижну премію Lighting Design Awards у всесвітньому конкурсі світлового дизайну в Лос-Анджелесі. Вона звернула на себе увагу в двох далеких кінцях землі - в США і Монголії нас попросили втілити схожі проєкти.

- Також ви створюєте світлові рішення в парку Гурова. Чим збираєтеся дивувати маріупольців?

- До 30-річчя незалежності України завершиться перша черга реконструкції парку. Там цікавий рельєф, відсутній звук машин. Тому хочеться створити в ньому атмосферу міського лісу. Величезні високі дерева будуть підсвічуватися, а з підсвічуванням ми синхронізуємо музику. У тінистій частині парку будуть чутні звуки цвіркунів і птахів, дерева будуть то з'являтися, то зникати з темряви. Це спонукає городян насолоджуватися природною красою, прогулянка по парку стане психологічним перезавантаженням.

Також обговорюється варіант втілити в парку знамениту картину Архипа Куїнджі «Ніч на Дніпрі». У парку Гурова якраз схожий вигин річки, околиці - може вийти прекрасний проєкт.

- Над якими ще проєктами ви працюєте в нашому місті?

- Над вулицею Архітектора Нільсена, яка стане пішохідною. Якщо розчистити її, обрізати дерева, підсвітити будівлі, буде зовсім інший вигляд. А рух стане одностороннім - тільки для тих, хто там живе. Так ми створимо ще один туристичний маршрут - від водонапірної башти до Міського саду і вниз до моря.

На майбутнє є ідея реалізувати проєкт «Алея Якір». Ми підсвітили маріупольську телевежу, вона стане міським маяком, який буде транслювати пульс міста. Наприклад, люди будуть виставляти в соцмережах публікації з певним хештегом, і їхні емоції відобразяться на вишці. Ідея в тому, щоб інформація поширювалася світлом.


На світлині: Новітні технології - в нашому місті. Маріупольська площа Свободи - унікальний проєкт не тільки для України, але і для всього світу


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)
0.44