Календар знаменних і пам'ятних дат 26 квітня - 2 травня
26 квітня
Міжнародний день інтелектуальної власності.
Міжнародний день пам'яті про чорнобильську катастрофу.
День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Страсний тиждень Великого посту.
1900 років тому народився Марк Аврелій (121-180), римський імператор, філософ, представник пізнього стоїцизму, якого називають філософом на троні; час його правління вважається в античній історичній традиції золотим століттям. Образ Марка Аврелія знайшов втілення в ряді творів літератури і мистецтва, в тому числі в оскароносному фільмі «Гладіатор».
55 років тому, в 1966 році, стався Ташкентський землетрус – катастрофа, в результаті якої центральна частина Ташкента була практично повністю зруйнована, без даху над головою залишилися 78 тисяч сімей, або понад 300 тисяч осіб з півтора мільонів тих, хто проживав тоді в Ташкенті.
35 років тому, в 1986 році сталася аварія на Чорнобильській АЕС – руйнування реактора четвертого енергоблоку, найбільша катастрофа за всю історію світової атомної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в результаті аварії могло загинути в цілому до 4000 осіб.
27 квітня
230 років тому народився Семюел Морзе (1791-1872), американський винахідник і художник, найбільш відомий по апарату і абетці Морзе; один із засновників і перший президент Національної академії дизайну в Нью-Йорку.
28 квітня
Всесвітній день охорони праці.
105 років тому народився Ферруччо Ламборгіні (1916-1993), італійський промисловець і бізнесмен, засновник Lamborghini Trattori, Automobili Lamborghini і ще ряду компаній.
80 років тому народилася Ірина Жиленко (1941-2013), українська поетеса, прозаїк і нарисовець, автор книги спогадів і чудових книг для дітей, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Ювілей відзначать на державному рівні.
29 квітня
Міжнародний день танцю.
95 років тому в Білорусі народився Пол Барен (1926-2011), американський інженер, вчений, винахідник, один з основоположників технології пакетної передачі даних, на якій працює всесвітня мережа; один з прабатьків інтернету.
30 квітня
Міжнародний день джазу.
День прикордонника України.
120 років тому народився Саймон Кузнець (1901-1985), випускник Харківського комерційного інституту, американський економіст, статистик, демограф та історик економіки, лауреат Нобелівської премії з економіки 1971 року «за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке призвело до нового, більш глибокого розуміння економічної та соціальної структури і процесу розвитку в цілому». З ім'ям Кузнеця пов'язують становлення економіки як емпіричної наукової дисципліни і розвиток кількісної економічної історії. Ювілей відзначать на державному рівні.
120 років тому, в 1901 році, Маріуполь з метою перевірки роботи установ відвідав катеринославський губернатор Федір Келлер (1850-1904), граф, генерал-лейтенант, герой війни з Туреччиною, а згодом і з Японією, куди він відправився з посади губернатора за власним бажанням і загинув.
105 років тому, в 1916 році, Німеччина стала першою в світі країною, що перейшла на літній час.
1 травня
День праці в Україні.
185 років тому, в 1836 році, в Санкт-Петербурзі відбулася прем'єра комедії Миколи Гоголя «Ревізор», на якій був присутній Микола I, який заявив після перегляду: «Ну і п'єса! Всім дісталося, а мені більше всіх!»; імператору постановка дуже сподобалася, що згодом благотворно позначилося на її цензурній долі, ризикована комедія отримала найвищий дозвіл до постановки на сцені.
170 років тому, в 1851 році, в лондонському Гайд-парку відкрилася Велика виставка промислових робіт всіх народів – міжнародна виставка досягнень науки, промисловості, мистецтва і торгівлі, незабаром отримала назву першої Всесвітньої виставки.
140 років тому народився П'єр де Шарден (1881-1955), французький католицький священик і вчений, один з творців теорії ноосфери, в основі якої на відміну від Володимира Вернадського лежить божественна воля, а не закони природи.
85 років тому, в 1936 році, в Маріуполі на металургійному заводі імені Ілліча завершується будівництво водо-світло-електролікарні з грязьовим відділенням, інгаляторіями, відділеннями вуглекислих і сірчаних ванн.
2 травня
Пасха Христова.
75 років тому, в 1946 році, народився Девід Суше, британський актор театру і кіно, який придбав всесвітню популярність після виконання головної ролі в телесеріалі «Пуаро Агати Крісті»; командор ордена Британської імперії.