Історія рясніє подібними подіями - здоров'я людини завжди наражається на небезпеку, медицина виявляє нові недуги і їх різновиди. Перемогти різні епідемії та дожити до ХХI століття людству вдалося тільки завдяки вакцинації. У 2021 році виповнюється 225 років з моменту першого в історії щеплення.
Перша вакцина - «корова»
Це була випадковість, як і багато геніальних винаходів дослідників. Слово «вакцина» походить від французького слова «корова»: vache - «корова». І саме такої хвороби, як віспа, світ зобов'язаний появі першої сироватки. Її винахідником став лікар Едвард Дженнер, який вивчив таке явище, як коров'яча віспа. Ця біда завдала шкоди англійським фермерам в середині XVIII століття. Захворювання передавалося людині, але не було смертельним.
Дженнер проводить свою першу вакцинацію Джеймсу Фіппсу. 14 травня 1796
Едвард Дженнер на основі коров'ячої віспи вивів безпечну сироватку, яка повинна була виробити імунітет до віспи людської. Першим щепленим від цієї болісної хвороби став восьмирічний син садівника Джеймс Фіппс. Відомо, що хлопчик переніс захворювання без будь-якого ризику для життя. Коли через час його спробували заразити натуральною віспою, завдяки зміцнілому імунітету Джеймса це не сталося. Перша в світі щеплена людина дожила до похилого віку, а даний метод попередження хвороб названо «вакцинацією» мікробіологом Луї Пастером в ХІХ столітті.
Великі епідемії людства
Існування людства часто супроводжувалося епідеміями. Кір, віспа, туберкульоз, тиф, холера, чума... Це далеко не всі хвороби, які занапастили кілька мільйонів життів.
Віспа століттями змушувала страждати людей. За даними медиків, лише в минулому столітті від неї померло понад 300 млн осіб. Третина хворих не змогли вижити, чимало потерпілих позбулося зору, хтось залишився з потворними слідами віспи на шкірі. Остаточно перемогти недугу вдалося після програми ВООЗ, що стартувала в 1967 році. Завдяки цьому останні 40 років в щепленні від віспи необхідність відпала.
Холера. Згадка цієї хвороби є ще у Гіппократа і Галена, але від її спалахів людство страждало протягом усього існування. Хвороба поширювалася по світу з долини Гангу, де спека, антисанітарія і народні святкування у річок сприяли її поширенню по Індійському субконтиненту. Офіційні дані є тільки по семи пандеміям холери. Як повідомляє ВООЗ, з початку XXI століття і досі 53 країни світу регулярно щорічно повідомляють в ВООЗ про випадки холери на своїх територіях.
«Протягом 2013 року всього 129 064 випадки було зафіксовано в 47 країнах, включаючи 2 102 смерті».
Фото: depositphotos.com
Блювота, озноб, висока температура, діарея, головний біль, зневоднення різного ступеня і багато іншого важко переносяться пацієнтами. Останнє нерідко призводить до летального кінця.
Сьогодні існує три вакцини від холери - WC/rBS, модифікована WC/rBS і CVD 103-HgR.
Однією з найстаріших смертельних захворювань залишається малярія. Раніше її називали «болотяною лихоманкою» через те, що на болотах мешкають комарі, що передають захворювання за допомогою укусу. Передбачається, що від цієї хвороби померли Данте, Байрон, Чингісхан, Олександр Македонський, Колумб і інші відомі особистості.
Хвороба супроводжується лихоманкою, ознобом, блювотою, судомами, болями в суглобах, гемолітичною анемією та гемоглобінурією. Як зазначають медики, малярія щороку позбавляє життя до мільйона людей. У 2019-му вона була частою причиною летальних результатів в тропічних країнах. Незважаючи на вже існуючу вакцину RTS, S/AS01, вчені розробляють і інші препарати для щеплень.
Фото з відкритих джерел.
Підступним вірусом ХХ століття став поліомієліт. До цієї хвороби в основному схильні діти - уражена вірусом нервова система приводила до паралічу нижніх кінцівок, а також легенів. Створена в 1952 році американським доктором Джонасом Салком вакцина була вдосконалена Альбертом Сейбіном в 1961-му. Після появи сироватки захворюваність на поліомієліт в США і європейських країнах різко пішла на спад.
Фото з відкритих джерел.
Небезпечною хворобою сьогодні залишається кір. Поширювана повітряно-краплинним шляхом, вона небезпечна пневмонією, діареєю і запаленням оболонок мозку. До кінця ХХ століття цей вірус був практично переможений. На жаль, смертність від кору знову зростає через рух супротивників щеплень та пандемії, під час якої відкладено планові вакцинації.
Історія медичної науки показала, що небезпечні хвороби перемагаються тільки шляхом вакцинації - ефективність сироватки доведена кількома століттями.
Раніше повідомлялось, що на Донеччині зросла кількість хворих на COVID-19.
За матеріалами інтернет-видань.
28 лютого 2022
20 лютого 2022
17 лютого 2022
16 лютого 2022
11 лютого 2022
09 лютого 2022
26 січня 2022
25 січня 2022
09 січня 2022
04 січня 2022
31 грудня 2021
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)