На офіційному сайті Державної служби геології та надр України з'явився відповідь на скандал навколо ділянки з цирконієм в Нікольському районі - в районі селища Нікольське.
Як уже розповідав PR.UA, Державна служба геології та надр спільно з урядовим офісом UkraineInvest презентували Інвестиційний атлас надрокористувача, який містить інформацію про вакантні перспективні ділянки стратегічних і критичних мінералів України.
В Інвестиційному атласі представлено більше 30 ділянок з покладами літію, титану, нікелю, кобальту, хрому, танталу, ніобію, берилію, цирконію, скандію, молібдену, золота і урану, які вперше можна буде придбати на прозорих електронних торгах.
У тому числі на аукціон виставлять дозвіл на геологорозвідку цирконію на Азовській ділянці, про що повідомив голова Державної служби геології і надр України Роман Опімах. Початкова вартість лота - 4 млн 225 тис. грн. Вартість геологічної інформації - 13 млн 676 тис. грн.
Саме родовище знаходиться відразу за селищем Нікольським, захоплює частину території сільради Республіки і частину - Малоянісолі. Конкретно сказати, скільки квадратних кілометрів воно займає і на якій глибині залягають пласти речовини, ніхто з представників місцевої влади поки не може. Слід відмітити, що рішення виставити земельну ділянку в Нікольському на аукціон по розробці цирконію жодним чином не було узгоджено з місцевою владою.
Реакція місцевих жителів була негайна.
«Ми категорично проти розробки родовища, - сказав журналісту PR.UA житель селища Нікольського Володимир Панченко. - Почнуть рити кар'єри, підніметься радіоактивний пил, який вітром рознесе по наших дворах. Ми не хочемо жити і хворіти від радіації».
Його підтримують і інші жителі населеного пункту.
Селищний голова Нікольського Василь Митько розповів, що глибину залягання цирконію повинна буде визначити геологорозвідка.
«Я також побоююся, що при розробці кар'єру можливе підвищення рівня радіації, що може призвести і до забруднення підземних вод», – поділився голова.
За його словами, голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко займається цим питанням з минулого року. До Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України він направив офіційні заперечення щодо розробки цього родовища. Облдержадміністрація виступає за скасування дозволу на видобуток і за те, щоб зняти цей лот з аукціону.
Зокрема, на обласній колегії Павло Кириленко говорив: «У березні Донецька облдержадміністрація внесла свої заперечення щодо видобутку цирконію на території Нікольського району. Я як керівник області докладу всіх зусиль для захисту інтересів і прав жителів області, громад».
Голова Маріупольської районної ради Степан Махсма запропонував залучити експертів, щоб вони детально роз'яснили, які обсяги покладів цирконію, які ми можемо отримати негативні моменти при його розробці, і провести ще одну експертизу, щоб розуміти, який збиток може бути завдано навколишньому середовищу та населенню.
У повідомленні Державної служби геології і надр йдеться про те, що розробка надр можлива лише за умови дотримання законодавства. Ліцензія на Азовське родовище із Азовським рудопроявом у Нікольському районі Донецької області передбачає геологічне вивчення, тобто переможець аукціону буде зобов’язаний здійснити до розвідку ділянки надр, після чого провести відповідні слухання із громадою та зробити оцінку впливу на довкілля.
«Державна служба геології та надр вимагає дотримання вимог законодавства та екологічних стандартів видобувної діяльності. Ми стоїмо на захисті інтересів народу України, і наголошуємо про відповідальність кожного інвестора, який отримує спецдозвіл, – наголосив голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах. – Інвестор повинен дотримуватися закону та поважати громаду».
Очільник регулятора розповів, що неможливо розпочати видобувну діяльність, якщо громадські слухання не пройдені успішно.
«Місцеві жителі матимуть можливість вносити пропозиції щодо здійснення робіт на об’єкті, – пояснив Роман Опімах. – Сама ж процедура призначена для виявлення характеру, інтенсивності та ступеня небезпеки впливу господарської діяльності на стан довкілля і здоров’я населення. Погодження щодо видобутку без згоди громади не буде прийнято!».
А далі в повідомленні Держслужби йдеться: «Водночас, на сьогоднішній день достеменно невідомо, чи дійсно є екологічні ризики у розробці Азовського родовища, розташованого поблизу Нікольську. Аргументовано про такі ризики можна буде говорити вже після проведення дорозвідки та геологічного вивчення ділянки інвестором.
Сьогодні в Нікольському під будівлею місцевої адміністрації зібралося близько тисячі осіб, які протестували проти розробки цирконієвого родовища на їх землях. На мітинг з'явилися жителі Нікольського, Маріуполя, Мангуша, Бойового та інших прилеглих населених пунктів. Захід проходив у форматі відкритого мікрофона. Висловилися за темою можливого видобутку корисних копалин в Нікольському всі бажаючі, серед них депутати та активісти.
Нагадаємо, аукціон з продажу спецдозволу на Азовську ділянку відбудеться 15 лютого.