У Маріуполі температура повітря опустилася нижче десяти градусів морозу і безхатченки масово вирушили "на зимові квартири" – до міського центру з обслуговування громадян без певного місця проживання.
Журналіст pr.ua дізнавався, як вони живуть.
Як виявилося, їх тут не тільки селять і забезпечують їжею та зручностями, а ще й дають можливість проводити нормальне дозвілля.
Сім'я з Приморського парку та всі-всі
Як розповів pr.ua директор Маріупольського міського центру з обслуговування осіб без певного місця проживання Сергій Кравченко, сьогодні тут мешкає 36 людей, з яких 15 жінок.
Середній вік підопічних – трохи понад 40 років. Наймолодшому – 27 років, старшому – 65.
У міському центрі можуть прийняти велику кількість людей. Як згадав директор закладу, взимку 2008-2009-го під час лютих морозів, нижче за мінус 20 градусів, у нього рятувалися від холодів до 140 людей. Для них стелили матраци на підлозі, ставили додаткові лавки та стільці.
Слід зазначити, що безхатченки приходять у центр не лише самі – Сергій Кравченко знаходить їх на вулицях міста та привозить, рятуючи від загибелі на вулиці.
"Зараз вдалося умовити перебратися до центру літню жінку та її 45-річного сина, які живуть у Приморському парку – неподалік церкви, - розповів він. – Харчуються вони завдяки милостині парафіян, влітку ночують серед чагарників і дерев, з похолоданням – в якійсь прибудові біля туалету".
Їхня життєва історія типова – як у більшості осіб без певного місця проживання. Почали зловживати алкоголем, продали квартиру, гроші пішли на алкоголь.
Взимку, коли посилюються морози, безхатченки приходять у центр. А в періоди відлиги близько 40% з них йдуть "на промисел" - збирати для здавання метал, пляшки та пластик, просити милостиню. Зібрані гроші витрачають на спиртне.
"Дивимося телевізор, читаємо та крадемо книги на макулатуру"
Як уже розповідав pr.ua, у Маріуполі особи без певного місця проживання переїхали в нове місце – до двоповерхової будівлі, де для них створили комфортні умови. Навіть у туалеті встановили кнопку для виклику допомоги.
Багато бездомних – це люди, що опустилися через зловживання спиртним і наркотиками, без моральних принципів. Але все ж таки – люди, яким і міська влада, і співробітники центру, і небайдужі маріупольці намагаються допомогти, повернути їх у суспільство.
Вони проводять час біля телевізора, для них навіть зібрали та поповнюють бібліотеку.
"Деякі з підопічних люблять читати, - розповів Сергій Кравченко. - Люблять Жуля Верна, у тому числі його "Подорож навколо світу за 80 днів". Є у нас і серія про "Анжеліку", з якої вони найчастіше обирають про маркізу ангелів. Є детективи та класика. Усього було зібрано близько 200 книг".
Керівник центру приносить їм ще й газети – "Приазовський робочий". А в одного з безхатченків він виявив навіть Playboy, який той знайшов десь на вулиці або вкрав і ховав під ліжком, розглядав потай. Журнал було вилучено – не можна.
Втім, бібліотеку постійно доводиться поповнювати. Постояльці часом висмикують сторінки для туалету, крадуть книги, щоби здати в макулатуру.
Книги приносять небайдужі маріупольці, представники громадських організацій та працівники центру.
Новий рік біля ялинки без гірлянди, але з іграшками
У центрі обслуговування осіб без певного місця проживання готуються до новорічних свят. Поставлять штучну ялинку та прикрасять її іграшками.
А ось гірлянди на ній не буде – небезпечно нею прикрашати новорічне дерево. Хтось із постояльців може зачепити провід і влаштувати коротке замикання.
На свята Сергій Кравченко заховав досить велике пакування печива, яке пожертвували благодійники. Вони ж, як і в минулі роки, привезуть фрукти та солодощі.