У соціальних мережах з'явилися повідомлення про те, що пацієнтам з діабетом у Маріуполі не видають препарати для зниження рівня цукру в крові, які відпускаються безоплатно або з частковою доплатою за програмою «Доступні ліки».
Аналогічна ситуація виникала і минулими роками, у листопаді - грудні, і була пов'язана з недофінансуванням держпрограми.
Як безоплатно отримати інсулін у міській комунальній аптеці?
Видачею інсуліну у Маріуполі, як повідомляв pr.ua, займається виключно комунальна аптека. Комерційні аптеки вийшли з цієї програми, хоча багато хто з них інші лікарські препарати за програмою «Доступні ліки» видають.
Директор комунального підприємства «Міська комунальна аптека» Ірина Шабанова спростувала чутки про те, що інсуліни у Маріуполі не видаються:
«Попри те, що нам за них не сплачує Національна служба здоров'я України, ми відпустку не припиняємо. Ми надіслали відповідні гарантійні листи, провели низку переговорів. Маємо велику кредиторську заборгованість за інсулін, оскільки НСЗУ не розрахувалася із нами за жовтень. Однак постачання інсуліну безперебійно продовжується, і він є у всіх філіях комунальної аптеки. Видаємо препарати без обмежень, згідно з виписаним рецептом».
Складнощі технічного характеру можливі у лікарів при формуванні самого електронного рецепта, зазначила директор, і пов'язані вони з недосконалістю медичних інформаційних систем.
Чотири кроки до доступних ліків
Національна служба здоров'я України на своєму сайті роз'яснила, як одержати ліки.
Щоб отримати інсулін за програмою «Доступні ліки», потрібно:
- відвідати ендокринолога;
- мати складений ендокринологом індивідуальний план лікування, де лікар призначає тип та дозування інсуліну та вносить ці дані до електронної системи охорони здоров'я;
- отримати електронний рецепт в ендокринолога або свого сімейного лікаря (у вигляді СМС-повідомлення);
- прийти та отримати інсуліни у будь-якій аптеці в будь-якому населеному пункті, без прив'язки до місця реєстрації пацієнта та місця роботи лікаря, який видав електронний рецепт. Головна умова – аптека повинна мати договір із НСЗУ щодо реімбурсації інсулінів.
Важливо, що сімейний лікар може виписати електронний рецепт лише за встановленим ендокринологом планом лікування і не може змінити його призначення. Якщо тієї кількості інсуліну, яку призначив ендокринолог недостатньо, то сімейний лікар направляє пацієнта до новоствореного ендокринолога для коригування або створення нового плану. А до кого звертатися за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно.
Ендокринологи вже з 1 липня 2021 року повинні обов'язково вести медичні записи щодо плану лікування пацієнтів з цукровим і не цукровим діабетом, реєструвати їх в електронній системі охорони здоров'я.
За іншими напрямками програми «Доступні ліки» держава відшкодовує вартість ліків проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу. Програма включає 293 лікарські засоби, 70 з них пацієнти можуть отримати повністю безоплатно. Інші – із доплатою. З початку 2021 року лікарі первинки виписали понад 8,6 млн рецептів на «Доступні ліки», а програмою користуються близько 3 млн пацієнтів.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що маріупольцям пишуть фейкові дози вакцин від ковіду: як виправити дані?