У Маріуполі завжди була група людей, яку можна охарактеризувати ємною фразою: «А Баба Яга проти!»
Не важливо, що хороше і позитивне буде відбуватися у місті, вони обов'язково прийдуть на подію і висловлять своє: «Ні!» Інші люди в цей час працюють, вчаться, приділяють час сім'ї - вони розуміють, що відбуваються позитивні зміни рідного міста і спокійно живуть, а не бігають по заходам, як на роботу, подібно окремим особистостям. На жаль, така агреcівная «суєта» окремих активістів створює картинку ніби вони і є виразниками думки громади. Так сталося і цього разу: як тільки в місті стало відомо про створення технічного університету, знайшлися «громадські працівники», які почали шукати в цьому «зраду». Сьогодні вони зірвали черговий круглий стіл, присвячений будівництву нового вишу. Хоча ця дискусія була організована саме для тих, у кого є питання - в роботі сесії Маріупольської міськради спеціально було зроблено паузу, щоб ще раз повернутися до будівництва нового університету і провести дискусію.
Говорити готові, а слухати ні
PR.UA вже писав про те, як активісти намагалися зірвати сесію міської ради. Незважаючи на карантинні обмеження і правила елементарної культури, вони намагалися прорватися на засідання, штовхали оточуючих і погрожували журналістам, образи і агресія були головними аргументами у них. Ситуація нагніталася до крайності з кожною хвилиною. Щоби заспокоїти особливо-вразливих навесні громадян, довелося навіть викликати поліцію.
Незважаючи на це, представники міської влади на чолі з мером Вадимом Бойченком, готові відкрито спілкуватися і чути будь-яку думку маріупольців. Питання про будівництво університету не знято з порядку денного сесії, питання перенесли - таке слово об'єктивно. І перенесли саме задля того, щоб попередньо обговорити проєкт разом з громадою, відповісти на всі питання, що цікавлять жителів і прийти до розумного рішення. Зі свого боку представники забудовника також відкрито подають всю інформацію про університет, роз'яснюють реальні перспективи проєкту, спростовують міфи, які вже встигли напридумувати активісти. Але фахівців і проєктантів крикуни та кликуші не хочуть чути. Часом починає здаватися, що ці ж самі активісти більше всіх й радіють, що Метінвест заявив про бажання побудувати крутий виш для молоді Маріуполя - виступаючи проти, ці люди відчувають себе при ділі, вони отримали такий крутий шанс побути в центрі уваги, а може і по замовленням влаштовують ці свої виступи на публіку. Але всі їхні виступи на сесії, на обговоренні проєкту - точно не про хороше, не про майбутнє Маріуполя і освіти в нашому місті. Просто з'явилася нова професія - професійні активісти з вузькою спеціалізацією.
Горлом беруть
Як зазначає заступник міського голови Сергій Захаров: «Було прийнято рішення провести кілька зустрічей з людьми і розбити дискусію на окремі теми: інфраструктура будівельного майданчику, озеленення саду, реконструкція вулиці Архітектора Нільсена, спортивний кластер».
На першій зустрічі, що відбулася сьогодні, мали говорити про інфраструктуру. На дискусію прийшли представники муніципалітету, по відеозв'язку приєдналися проєктанти і забудовники.
Але... діалогу не вийшло через балаган та вигуки з боку групи професійних активістів. Їм більше подобається монолог. Причому, тільки свій. Вони не хотіли слухати навіть один одного - кожен викрикував свої гасла, не давав договорити іншому, використовував вже давно відомі безглузді фрази, жодного аргументу - просто крик та хаос.
Сергій Захаров, який збирався відповідати жителям, просто не мав такої можливості.
Маріупольчанка Надія, яка говорить, що живе біля Міського саду, категорично стверджує: «Ми не дамо побудувати університет! Це я вам гарантую!» «Скажіть, в чому полягає ваше запитання? Я готовий відповісти. Що вам не подобається в проєкті?» - цікавиться заступник мера. Немає питання. Є тільки нічим не підкріплене, якесь істеричне "ні і не дозволю".
Інші кричать, перебиваючи: «Там гуляють наші діти, ми там закохувалися і відпочивали! Залиште в спокої Міський сад!» Цікава логіка: коли біля саду побудують університет, там більше не будуть гуляти діти? Або дітям безпечніше грати в покинутих будівлях, типу того, що зараз збираються замінити університетом?
Сергій Захаров пояснює: «Міський сад залишиться парком, а університет побудують поруч з ним, на приватній території. Чому саме тут? Тому що ми хочемо створити кращі умови для нашої молоді».
Інші активісти намагаються маніпулювати: нібито вони впевнені, що сьогодні там будується університет, а завтра він перетвориться в кафе або готель. Маріупольчанка Олена Золотарьова запитує: «Які гарантії, що такого не станеться?»
Заступник мера вкотре пояснює: «Майданчик відвели під будівництво університету. І в експлуатацію будівлю буде введено тільки як навчальний корпус!»
Своє слово сказала і маріупольчанка Галина Однорог. Вона вимагає, щоб на території будівництва була проведена геолого-технічна експертиза. Якби Галина була присутня на минулих зустрічах або приділила час вивченню питання, вона б знала, що забудовник цю експертизу проводить.
Дерева, про долю яких так переймаються жителі, теж залишаться цілими та неушкодженими. Більш того, парк поповнять, і зелених насаджень в ньому стане набагато більше. Нагадаємо, Група Метінвест не тільки побудує виш і надасть молоді Маріуполя можливість безоплатно навчатися, а й допоможе оновити парк. Його проєкт розроблятимуть разом з маріупольцями - виходячи з їх побажань, сад не втратить історичний вигляд.
А ось молодь каже: "Хочеться вірити, що замість розваленого покинутого складу біля міського саду з'явиться сучасний університет, а парк нарешті отримає нове життя".
Давайте говорити конструктивно
Сергій Захаров підводить підсумки зустрічі: «Ми збиралися поговорити з громадою, головне - дати відповіді на питання, були запрошені проєктанти і забудовники. Але людей, які влаштували скандальну ситуацію, це не цікавило. Прохання знизити градус спілкування і чути один одного вони проігнорували. Зустріч довелося зупинити».
Але представники міської влади та Групи Метінвест не втрачають надію побудувати конструктивний діалог з активістами.
«У нас є всі відповіді на їхні запитання, і у найближчий час ми проведемо ще одну зустріч. Можливо, наступного разу навіть противники проєкту будуть готові обговорити, а не закрикувати діалог про проєкт», - говорить заступник міського голови Сергій Захаров.