Сьогодні процес українізації неминучий і потрібен – тільки так ми можемо захистити і зберегти рідну мову, а разом з нею – нашу ідентичність. Тим більше, поповнити запас знань ніколи не пізно. Все ще сумніваєтеся, як правильно: переводити гроші чи переказувати, їздити до Львова чи Львову? У Маріуполі є місця, де вам допоможуть і розставлять всі крапки над і.
Граматика, орфографія, культура
В першу чергу, зверніть увагу на безкоштовні курси української мови. Їх у нашому місті проводить Маріупольське відділення «Просвіти». Щороку на сторінці в Facebook оголошують новий набір – останній курс стартує вже завтра, в суботу. Так що ви цілком можете встигнути приєднатися до учнів.
«Заняття проводимо щотижня, щосуботи, об 11: 00. Знайти нас можна у відділенні «Просвіти» - бізнес-центр «Домаха», 304 кабінет. Записатися на курс також можна в групі в Facebook» - розповідає для PR.UA викладач курсів, член Маріупольського відділення «Просвіти» Людмила Галбай.
Грошей зі слухачів не беруть. На уроках - розбирають граматику, орфографію, тренують розмовну мову. Окрему увагу приділяють культурі, говорять про відомих українських особистостей, відзначають державні свята. Кожне заняття триває близько півтори години.
Людмила Галбай розповідає: «Наприклад, 13 лютого – 150 років від дня народження Лесі Українки. Обов'язково присвятимо частину заняття цій темі».
Щоразу курси привертають увагу городян. Як розповідає викладач, уроки відвідують люди різного віку, багатьом з них - за 50. «Зазвичай це ті, хто замислюється: як це – я українець, і не знаю української мови! Приходять і лікарі, і журналісти. Всі, кому цікаво».
Цього року на заняття записуються навіть ті, хто вже слухав минулорічний курс. З часом зустрічі трохи змінюють формат - тепер це не тільки уроки української, а й просто клуб для тих, хто любить українську мову, хоче спілкуватися нею, вивчати культуру і традиції.
Стикаєтеся з труднощами в складанні нормативних документів, спілкуванні зі співробітниками або клієнтами? Допомогти вам розв'язувати ці проблеми готові викладачі Маріупольського державного університету. Помічник проректора, інспектор центру підвищення кваліфікації Лідія Коробченко розповідає: «Курс «Особливості використання ділової української мови у професійному спілкуванні» триває 10 годин і розрахований на тиждень. Замовити його може група людей - наприклад, робочий колектив. Зараз у нас проходять навчання співробітники меткомбінату «Азовсталь».
На курсі педагоги розглядають стилістичні, морфологічні, орфографічні норми, пояснюють особливості використання української мови при складанні документації. «Це дозволить працівникам не допускати помилок, - каже Лідія Коробченко. - Ціна курсу варіюється в залежності від кількості слухачів, чим їх більше – тим дешевше».
Також в Маріуполі є викладачі, які готові в приватному порядку індивідуально займатися з учнями. Ціна уроку зростає від 50 до 100 грн. Звичайно, в основному, репетитори націлені на дітей, але є і ті, хто готовий простудіювати з дорослим шкільну програму.
Велика кількість і всеукраїнських онлайн-курсів - для тих, хто не може виділити час на особисті зустрічі, або просто комфортніше себе почуває перед екраном монітора, ніж у групі. Плюс занять в тому, що в деяких з них програму і акценти можна підібрати індивідуально. Деякі школи пропонують послугу - спільні заняття для дітей і батьків. Це хороший шанс підтягнути мову, мотивувати дитину власним прикладом і провести час разом.
Також довгий час на «Маріупольському телебаченні» виходила програма «Говоримо українською». У ній ведуча Ольга Демідко роз'яснювала особливості лексичного і граматичного використання слів, розставлення наголосів і так далі. Зараз програма тимчасово не виходить, але всі минулі випуски можна знайти на сайті «Маріупольського телебачення». Надалі, як обіцяє Ольга Демідко, програма продовжить своє існування.
Схожих відео багато в Інтернеті. Нещодавно мережу розчулили ролики, в яких чотирирічна львів'янка Христина пояснює глядачам, як правильно говорити українською. До цього і переходить наше суспільство - вчити українській культурі та мові дорослих будуть діти.
14 липня 2022
25 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)