У Маріуполі завершився збір коштів на «охоронну грамоту» для будівлі колишньої Маріїнської гімназії.
Зусиллями ГО «Архі-Місто» і колективу колегіум-школи № 1 зібрані необхідні для пакета документів 16,8 тис. грн, передає PR.UA.
Розробкою документації вже зайнявся ТОВ «Науково-дослідний і проєктний центр архітектурної та містобудівної спадщини», а досвідчений архітектор Анатолій Ізотов особисто побував в Маріїнці.
Як розповіла PR.UA вчитель української мови та літератури, керівник музею історії колегіум-школи № 1 Ганна Дежец, зараз збирають історичні документи, йде початковий етап оформлення пакету документів для облікової картки об'єкта архітектурної та історичної пам'ятки будівлі.
«Про терміни робіт поки складно говорити, ми орієнтуємося на один-два місяця, архітектор Анатолій Ізотов поки збирає всілякі дані, щоб їх систематизувати, проаналізувати та скласти необхідний висновок за станом і історії будівлі. Це дуже об'ємна і складна робота, що вимагає підтвердження виключно архівними документами. Організація «Архі-Місто» робить для цього все можливе, підключаємо також архіви інших міст. Ще недавно все це здавалося неймовірним, а тепер дійсно маріупольцям трапляється нагода взяти участь у збереженні своєї культурної спадщини. Дуже радіють випускники та батьки учнів. Пишуть слова підтримки, перераховували також посильні суми для оформлення документації», – поділилася Ганна Дежец.
Як повідомляють в ГО «Архі-Місто», від якої виходить ініціатива збору коштів і отримання «охоронної грамоти» Маріїнської жіночої гімназії Маріуполя, будівля проінспектована кандидатом архітектури та реставратором Анатолієм Ізотовим. Процедура отримання статусу пам'ятника архітектури складна.
«Будівля була особисто оглянута архітектором, включаючи фотофіксацію. Результатом стане Акт технічного стану будівлі. Наступний крок - збір і аналіз історичних, текстових, графічних і фотографічних матеріалів про будівлю і гімназію. Очікуваний результат - облікова картка об'єкта культурної спадщини «Перша гімназія»/«Маріупольська Маріїнська жіноча гімназія» і коротка історична довідка. Саме ці документи й складуть так звану облікову документацію об'єкта культурної спадщини. Їх ми й подамо в Донецьку обласну державну адміністрацію (управління культури). ДонОДА буде приймати рішення про надання будівлі Першої гімназії статусу "об'єкт культурної спадщини"», – повідомляють в ГО «Архі-Місто».
Однак вирішальне слово залишається за Міністерством культури та інформаційної політики України. У разі позитивного результату будівлю Маріїнської жіночої гімназії внесуть до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Зараз для повноти й точності даних про цю історичну будівлю Маріуполя необхідні фотографії та зображення гімназії з 1894-го і до 1990-х років. Городян просять поділитися дореволюційними знімками, листівками, випускними фотографіями біля школи № 1 радянського періоду, аматорськими кадрами та будь-якими іншими її зображеннями. Маріупольці також можуть допомогти в архівних пошуках.
«Разом з розробником документації вся наша команда посилено шукає будь-які архівні матеріали з історії гімназії та школи. Неоціненним джерелом є дореволюційні щорічні «Звіти про стан Маріупольської Маріїнської жіночої гімназії»! Ми вже знайшли звіт за 1902 рік. Але їх було зо два десятки... Ми будемо щиро вдячні і за фото, і за «Звіти», і за будь-які інші матеріали по історії гімназії та її будівлі!» – звертаються за допомогою до істориків-любителів, краєзнавців і причетних до історії гімназії громадські працівники.
Поділитися будь-якою інформацією про історію школи, її фотографіями та архівними даними можна, зв'язавшись з ГО «Архі-Місто» по е-mail: arximisto@gmail.com, а також за телефоном: 096-463-69-88.
Нагадаємо, що збір коштів на документи для отримання «охоронної грамоти» тривав два місяці. Статус пам'ятника спадщини стане подарунком від маріупольців до 145-річчя гімназії та вбереже історичну будівлю від руйнування.
Відзначимо, що Маріїнська жіноча гімназія в Маріуполі відкрилася в 1875/1876 навчальному році стараннями маріупольського просвітника Феоктиста Хартахая. Сама ж будівля на вулиці Грецькій вперше прийняла учениць у 1894 році й функціонувала як гімназія до початку 1920-х років.
Раніше повідомлялося, що маріупольці мають намір продовжити справу присвоєння статусу пам'ятки архітектури старовинним будівлям міста.
Фото arximisto