У Маріуполі зосереджено чи не одне з найбільших в країні зібрань мозаїчної монументалістики.
Мозаїчні панно на фасадах шкіл, палаців культури, кінотеатрів привертають увагу не лише місцевих жителів, а і гостей міста. Тож не дивно, що про них знімають документальний фільм.
Про унікальність Маріуполя, ідею нового фільму та чому киянам сподобалося знімати у нашому місті, pr.ua розповіла режисерка Надія Миколаєнко. Вона знімає документальний фільм для каналу "UA: Культура" про монументальне мистецтво та архітектуру 50-80-х років минулого століття.
У Маріуполі збереглося найбільше мозаїк
"Перша серія нашого проєкту присвячена саме мозаїчній монументалістиці. Маріуполь обрали як одну з локацій, за якою будемо розкривати тему архітектурної спадщини, створеної в минулому столітті. Річ у тому, що Маріуполь - унікальне місто. За кількістю збережених до сьогоднішнього дня мозаїчних панно він поступається тільки столиці та, можливо, деяким обласним центрам", - розповіла режисерка.
Тобто у нашому місті у порівнянні з іншими збереглася чи не найбільша кількість панно. До того ж над їх створенням працювали видатні майстри цього жанру, імена яких відомі за межами країни: Алла Горська, Борис Плаксій, Віктор Зарецький.
Мета проєкту – привернути увагу тих, хто щодня проходить повз
Фільм про мозаїчну монументалістику – лише частина великого проєкту. Наступні серії, які планують знімати вже у 2022 році, будуть присвячені скульптурі та модерністській архітектурі, створеним за радянські часи.
"Мета цього проєкту - привернути увагу суспільства до монументального мистецтва радянських часів та ініціювати дискусію. Але фільм однозначно не буде транслювати якусь одну думку. Наприклад, що все створене митцями у ті часи треба зберігати, а також навпаки, що все радянське не варте уваги. Ми прагнемо розкрити цю тему з різних сторін, хочемо, щоб панно стали видимими у міському просторі", - розповіла Надія Миколаєнко.
Ідею проєкту, авторкою якої є Надія Миколаєнко, підтримали виконавчий продюсер каналу "UA: Культура" Лук'ян Галкін та головний режисер Владислав Васильченко.
Глядачі побачать фільм у січні
У Маріуполі режисерка разом з операторкою Світланою Коваль знімали панно "Дерево життя", "Боривітер", "Квітуча Україна", "Юність", "Туризм та відпочинок", "Металурги", "Підкорювачі космосу" та барельєфи на Будинку зв'язку.
"Вперше побувала в Маріуполі та найбільше, що мене вразило - місто дуже різне і розкривається з неочікуваних сторін: поряд з типовими промисловими пейзажами бачиш красиві парки, дороги. Ну, звісно, люди. Навколо нас було багато зацікавлених місцевих жителів, серед яких лише одиниці вважали, що мозаїчні панно не варті уваги. Майже всюди нас пускали знімати без перешкод: у Будинок зв’язку, де ми знімали мозаїчні барельєфи, створені Яковом Райзіним, залізничний вокзал. Навіть власники приміщень, що не працюють, відгукувалися на наші прохання та відчиняли двері", - поділилася враженнями від Маріуполя та маріупольців режисерка.
Надії Миколаєнко запам’яталися мозаїчні панно "Дерево життя" та "Боривітер" у приміщенні колишнього ресторану "Україна", створені у 1967 році зірковою командою монументалістів на чолі з Аллою Горською та Віктором Зарецьким.
Поки вирішується питання про те, чи буде присвячена мозаїкам Маріуполя окрема серія, але подивитися фільм про мозаїчні панно міста на платформах каналу "UA: Культура" можна вже через місяць, у січні 2022 року.