Одна з найстаріших будівель Маріуполя позбулася унікальної частини фасаду.
Ліпнина з датою побудови та інші елементи будинку по вул. Фонтанній була демонтована власником. Також постраждали й інші елементи будинку №77, передає PR.UA.
Понад століття маріупольці могли милуватися фасадом невеликої одноповерхової споруди. Самої будівлі цілком не було, а ось фасадна стіна зберегла лаконічну красу карнизів, пілястри та медальйон. Власне, на медальйоні по центру і вгадувалася дата «1899».
Фото надане Оленою Дейниченко
Понад тиждень тому маріупольці виявили, що власник закриває стару стіну новим облицюванням. У соцмережах городяни припускають, що доля медальйона та інших деталей старовинної будівлі сумна.
Журналіст PR.UA побував на місці, виявив ремонт і будівельні роботи на території в самому розпалі. А поблизу ділянки стояв невеликий причіп з будівельним сміттям. Чи було в ньому старовинне облицювання — невідомо.
За словами краєзнавця Олени Дейниченко, є версія, що по Фонтанній, 77 на початку минулого століття був завод Шенвельдера.
«Зовнішнього оформлення вже немає. Круглі або овальні елементи на будівлях частіше називають медальйонами, але знову ж таки декор більше нагадував герб, також були елементи в формі трапеції з зображеннями інженерних пристосувань, можливо, це був циркуль.
Цей двір заводу також було видно і з вул. Євпаторійської, і можливо, займав квартал. Там залишилися плитка з заводу, клейма на цеглинах, але останні можуть не мати відношення до цього підприємства. Власник може робити з будівлею все, що він хоче, оскільки це не пам'ятник архітектури. З точки зору історії місто позбулося старого вигляду, досить індивідуальних елементів, нічого подібного у нас в Маріуполі не зустрічалося», — розповіла PR.UA Олена Дейниченко.
В офіційних документах будівля по Фонтанній, 77 не згадується, як та, що має «охоронну грамоту». І в переліку будинків, рекомендованих у 1994 році в список пам'яток архітектури місцевого значення, цього об'єкта також немає.
Що ж саме відомо про будинок з жовтою стіною і гербом-медальйоном?
Завод Отто Шенвельдера, де вироблялася тротуарна плитка, мармурові сходи, пам'ятники, цемент і каналізаційні труби, був заснований у 1898 році. Згідно зі збереженими рекламними паперами, він дійсно був на Фонтанній і обслуговував не лише маріупольців, а й жителів Сартани, Мангуша, Малоянисолі, Волновахи, Карані та інших селищ. Цікаво, що також були підприємства, які підробляли продукцію заводу. Але у 1929 році тут вже діяв завод з перероблення слюди.
Всі ці роки, всупереч політичним настроям і війнам, будівля все ж частково зберігала свою красу. Тепер про неї ми можемо говорити в минулому часі та милуватися тільки на фотографіях любителів старовини.
Нагадаємо, що водночас маріупольці збирають кошти на реставрацію антикварних дверей будинку по Фонтанній, 44 — для цього вони провели благодійне свято.
Фото Аліни Комарової