Під чаювання, чарівну музику і вечірню ілюмінацію в Маріуполі пройшло перше свято старовинних дверей.
Вчора, 10 липня, городяни зібралися біля будинку по Фонтанній, 44, щоб в теплій атмосфері розповісти про реставрацію і збереження старовини, передає PR.UA.
Мешканці та організатори свята з такої нагоди переодяглися в ретронаряди. Кожен охочий доторкнувся до живої історії міста: маріупольці слухали розповіді мешканців купецького будинку, підіймалися по дерев'яних скрипучих сходах і навіть спускалися в підвал. Смикнути за язичок старовинного дзвоника за помаранчевими воротами будинку, аби почути звук з минулого, було також в дивину.
На благодійному ярмарку присутні купували листівки, гончарні магніти, імбирні пряники та мило з зображеннями антикварних дверей.
Як зазначив PR.UA автор проєкту «Життя дверей має значення» Ярослав Федоровський, кошти від ярмарку підуть на реставрацію дверей цього будинку. Саме ці двері є першим об'єктом, який планують відновити маріупольці спільними зусиллями.
«У святі беруть участь абсолютно всі жителі міста: креативний простір «Вежа», команда проєкту і звичайні маріупольці. Ми зробили інсталяцію навколо історичного місця і йшли до цього цілих чотири місяці. Благодійний ярмарок проходить для збору коштів на реставрацію історичних дверей. У цих дверей багато маленьких елементів, які ми хочемо зберегти — прекрасну поштову скриньку, значки з номерами квартир, автентичний вигляд зі зворотного боку дверей і сам поріг. Потребує уваги й аварійний козирок. Якщо його реставрувати, тут залишиться лише 30% металу, за сотню років він сильно постраждав. Сьогодні продаємо футболки, магніти, мило, також кондитерським домом «Ля Рошель» організована солодка локація з тістечками, кавою і чаєм. Нами разом з «Вежею» і Тетяною Живолугою оформлені дуже гарні, на мій погляд, фотозони», — розповів він.
Ярослав Федоровський додав, що факт свята дверей в Маріуполі через чотири місяці після початку проєкту є хорошим показником — в інших містах України подібні ініціативи реалізовували далеко не відразу.
Про згуртованість городян розповіла і директорка ККП m.EHUB Марія Сльота.
«Для нас є два важливі аспекти в цьому проєкті: у кожних дверей своя історія і легенда, а проєкт відкриває їх потенціал як туристичного магніту міста, і його авторами стали маріупольці, які цінують історію і люблять місто. Приємно, що люди самі звертаються з дійсно хорошими пропозиціями, сталася колаборація міської влади та городян. У нас вже розроблені дві екскурсії, присвячені старовинним дверям, відповідну інсталяцію розмістимо і біля «Вежі». У Маріуполі дуже красива архітектура, місто дуже старе і люди спільно повинні повертати красу цього старовинного кварталу. Унікальність проєкту ще й в тому, що тут все на партнерських засадах, і цим він цінний», — розповіла Марія Сльота.
Вона додала, що місто буде підтримувати проєкт і надалі, також муніципалітет планує реставрувати інші об'єкти старовини.
Мешканці будинку по Фонтанній в захваті від такого свята. Адже ще до проєкту вони своїми силами відновили первісний вигляд фасаду будівлі, очистив шари побілки зі стін.
«Ми опинилися тут абсолютно випадково, з 2014 року, ми переселенці з Луганська. Спочатку наймали тут квартиру, а потім залишилися назавжди. Але все ж ми теж трохи причетні до свята, бо у мене завжди була думка, що повинні допомогти цьому будинку. Усередині чудова ліпнина, паркет, будівля дуже атмосферна. Козирок над входом також вимагає реставрації. Все поки в процесі відновлення. Проєкт звів з одного боку різних людей, але є у них є діалог. День, коли двері будуть відновлені, уявляю однозначно райдужним. Напевно, їх колір буде цікавим, хотілося б, щоб вони вписувалися в загальний ансамбль будинку і поєднувалися з його старовинними воротами. Здорово, що двері отримають друге життя, їх уперше за 110 років знімуть з петель — вони, немов дівчинка, відвідають SPA-процедури», — поділилася мешканка Наталя Житнікова.
«Це проєкт про те, як все виходить, коли всі разом. Вранці тут була одна атмосфера, зараз інша. Комусь вона нагадує Андріївський узвіз, а комусь блошиний ринок, але для нас це одне з місць сили та команди, яка з'явилася тут», — додала одна з організаторів Тетяна Живолуга.
В цілому за підрахунками учасників проєкту «Життя дверей має значення» в Маріуполі понад 21 старовинний будинок зі збереженими дверима початку ХХ століття і 10 будівель з дверима ранньорадянського періоду. Вартість реставрації дверей по Фонтанній оцінюється в межах 20-23 тис. гривень, і до моменту свята була зібрана лише половина цієї суми. Вже визначено реставратора і майстерню для відновлення дверей, процес робіт планують знімати на відео в режимі онлайн.
Партнерами проєкту стали кондитерський дім «Ля Рошель», майстерня «Глінка», ККП m.EHUB і звичайні городяни.
Фото Яни Іванової