В Україні кількість людей, які вживають наркотики, за різними оцінками становить понад один мільйон людей.
Близько 200 тисяч людей вживають наркотики регулярно, тобто перебувають на наркологічному обліку. Найстрашніше в цій статистиці те, що п'ять тисяч наркоманів – це підлітки, яким ще не виповнилося вісімнадцять років.
Pr.ua розбирався, чому підлітки шукають заборонених відчуттів, як батькам зрозуміти, що дитина потрапила в наркотичну залежність і що робити тим, чиї діти обрали наркотики.
На зміну "травці" прийшли солі, а дилерів у підворіттях замінили "закладки"
Наркотики доступні, на зміну незрозумілій рідині у шприці прийшли солі, спайси – важкі синтетичні наркотики. Способи дістати наркотики також за 20 років змінилися. Тепер його не потрібно купувати у підворітті у дилера, достатньо зайти на певні сайти в інтернеті або замовити через Telegram-канали.
За інформацією Маріупольського районного управління поліції, за пів року зареєстровано 44 факти збуту наркотичних засобів, затримано 34 особи та вилучено 361 так звана "закладка". У грошовому еквіваленті вилучено наркотиків на суму понад 566 тисяч гривень.
"Закладки" - невеликі дози наркотику, замотані в ізострічку та заховані в затишних місцях. Тобто підліток замовляє наркотик в інтернеті, оплачує його через інтернет-банкінг, а натомість отримає геолокацію місця, де можна забрати наркотик. У цей час кур'єр доставляє "закладку" в обумовлене затишне місце. "Покупцеві" залишилося лише забрати "закладку". Угода відбувається анонімно, "продавець" та "покупець" не бачать один одного. Такий спосіб поширення є досить популярним серед молоді.
За словами інспекторки з комунікації Маріупольського районного управління поліції Мирослави Попової, знайти "продавця" практично неможливо, а от кур'єра чи "покупця" можна спіймати на гарячому. "Кур'єри" - ті, хто залишає "закладки" в обумовлених місцях, згідно зі статтею 307 КК України залежно від тяжкості скоєного злочину можуть отримати від 4 до 12 років позбавлення волі. З 16 років настає кримінальна відповідальність і підліток, охочий попрацювати таким кур'єром, нестиме відповідальність згідно з рішенням суду.
Чому підлітків захоплюють заборонені насолоди?
Бажання швидко зняти стрес, пошук нових відчуттів, бажання самоствердитись у компанії однолітків, відсутність інтересу та захоплення – основні причини, чому підліток пробує наркотик.
"Підлітковий вік - кризовий. З одного боку - дитина хоче бути унікальною, не такою, як усі. З іншого - шукає міцну прихильність і схильна ідеалізувати своїх друзів або тих, хто йому подобається. Потрапивши в нову компанію, підліток може прив'язатися до когось із нових приятелів і захотіти стати схожим на нього. Працює приблизно така схема: ось Вова, він мені подобається, він крутий і він курить, хочу бути таким же, як він. Я теж куритиму", - розповіла психолог, консультант гештальт-напрямку Людмила Хоцька.
Якщо у перехідному віці поряд з дитиною немає дорослого, якому б він довіряв, то підліток шукатиме таку людину поза домом, швидше за все на вулиці, в компанії однолітків. Часто підлітки пускаються на пошуки нових відчуттів тоді, коли вони не мають захоплень, хобі, інтересів.
Різка зміна настрою та уникнення спілкування: "маячки" для батьків
Батьки повинні насторожитися, якщо:
- підліток уникає контактів та спілкування з ними;
- кидає хобі чи захоплення;
- у нього знижується успішність у навчанні;
- у підлітка починаються різкі перепади настрою - емоційна гойдалка.
"Такі різкі перепади настрою у залежних підлітків відбуваються, тому що після вживання наркотику підвищується гормон радості - дофамін. Отримавши величезну дозу цього гормону, підліток його швидко витрачає, у нього підвищується рівень кортизолу - гормону стресу, на зміну ейфорії приходить агресія", - розповіла Людмила Хоцька.
Ці ознаки не вказують на те, що дитина точно вживає наркотики, але має насторожити батьків. До того ж варто звернути увагу на зміну харчової поведінки – різке зниження апетиту чи навпаки його збільшення, бажання дитини сховатися в одяг, надмірне укутування рук, швидке чи загальмоване мовлення підлітка.
Емоційна прихильність та альтернатива наркотикам
На думку психологів, насамперед необхідно налагодити емоційний контакт з дитиною.
"Емоційний контакт це не тоді, коли батьки знають, що дитина пообідала, одягла шапку і з ким вона проводить час. Це, коли вони знають, що їхня дитина відчуває, переживає, які емоції відчуває. Так буває, коли підліток довіряє батькам і знає, що на них можна повністю покластися у будь-якій ситуації", - розповіла Людмила Хоцька.
На думку психолога, дитині важливо розуміти, що батьки поруч, не підносяться над ним, при цьому повністю все контролюють, але і не підкоряються дитині та роблять все, як він хоче, а йдуть поруч, як друг і помічник.
Якщо у батьків є підозри, що дитина вживає наркотики, потрапила у складну ситуацію, потрібно звертатися до психолога, причому до психолога мають звернутися і дорослі.
"Дорослі, які проживають з дитиною, яка страждає на наркозалежність, перебувають у співзалежних відносинах і теж потребують допомоги фахівця", - розповіла Людмила Хоцька.
На думку фахівців, прибравши з життя дитини наркотики, але не давши йому альтернативи, перемогти залежність неможливо. Навіть якщо ви не випускатимете на вулицю, щоб у нього не було спокуси знову спробувати наркотики, він вдома знайде собі нову залежність, наприклад, інтернет або комп'ютерні ігри. Забравши з життя підлітка наркотики, його треба чимось захопити та зайняти. Альтернатива наркотикам – заняття спортом. Це допомагає зняти м'язову напругу, знижує рівень кортизолу – гормону стресу. Є цілий комплекс вправ для зняття м'язової напруги та подолання стресу.
Спорт та активне життя
На думку Геннадія Мохненка, засновника реабілітаційного центру "Республіка "Пілігрим", у якому за 20 років пройшли реабілітацію понад чотири тисячі наркозалежних підлітків, щоб відвернути дітей від спокус вулиці, їх потрібно захопити справою.
Підлітки, яких забрав з вулиці Геннадій Мохненко одними з перших, уже давно виросли та стали волонтерами в "Республіці "Пілігрим". Вони тренують "пілігримів", які підростають, займаються з ними боксом, футболом. Влітку вихованці ходять у походи, сплавляються гірськими річками. А ще вихованці "Пілігрима" об'їхали на велосипедах навколо земної кулі 27 тисяч кілометрів і пройшли пішки всю Україну, Центральну Європу, Скандинавію, вийшли до океану у Франції, замкнувши кільце навколо планети. За їхніми плечима підйоми на Монблан, Кіліманджаро та найнебезпечніший вулкан США – Маунт-Рейнір.
"Мріємо про ще один кругосвітній етап, хочемо пройти пішки вздовж океану від Аляски до Мексики шість тисяч кілометрів. Ми мандрівники зі стажем, не дарма ж називаємось пілігримами", - розповів Геннадій Мохненко.
Продовження читайте на pr.ua найближчим часом.