Календар знаменних і пам'ятних дат 12 – 18 липня.
12 липня
145 років тому в Одесі народився Сергій Уточкін (1876-1915), один з перших авіаторів і льотчиків-випробувачів в країні; багатосторонній і талановитий спортсмен - фехтувальник, плавець, яхтсмен, боксер, футболіст, вело-, мото- та автогонщик; «З багатьох бачених мною людей він найяскравіша за оригінальністю і за духом фігура», - написав про нього редактор «Одеських новин», письменник Олександр Купрін.

100 років тому народився Олександр Мельничук (1921-1997), український лінгвіст, фахівець в сфері загального і порівняльно-історичного мовознавства, історії та етимології слов'янських мов, член-кореспондент Академії наук СРСР, засновник київської етимологічної школи, керівник авторського колективу зі створення фундаментального «етимологічного словника української мови». Ювілей відзначать на державному рівні.
13 липня
170 років тому в Херсонській губернії народився Сергій Кравчинський (1851-1895), революціонер-народник, терорист, який убив шефа жандармів і втік після цього за кордон; публіцист, журналіст, письменник і перекладач в еміграції; прототип Овода в однойменному романі Етель Войнич.
45 років тому, в 1976 році, народився Олег Сенцов, український кінорежисер, сценарист і письменник, засуджений в РФ до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у проведенні терактів на території Криму, що не визнав себе винним і оголосив безстрокове голодування. Під тиском міжнародних кінематографічних і правозахисних організацій був звільнений в рамках обміну між Росією і Україною.
14 липня
100 років тому народився Джефрі Вілкінсон (1921-1996), англійський хімік, лауреат Нобелівської премії.
15 липня
День українських миротворців.
415 років тому народився Рембрандт Харменс ван Рейн (1606-1669), голландський художник, гравер, великий майстер світлотіні, найбільший представник золотого століття голландського живопису, який зумів втілити у своїх творах весь спектр людських переживань з такою емоційною насиченістю, якої до нього не знало образотворче мистецтво.
![]()
105 років тому, в 1916 році, американський літакобудівник Вільям Боїнг заснував компанію The Pacific Aero Products Company, незабаром перейменовану в The Boeing Company ( «Боїнг»), яка стала одним з найбільших світових виробників авіаційної, космічної та військової техніки, найбільшим експортером і роботодавцем країни.
16 липня
День бухгалтера і аудитора в Україні.
110 років тому народилася Джинджер Роджерс (1911-1995), американська актриса, співачка і танцівниця, володарка премії «Оскар», найбільш відома за спільними виступами в парі з Фредом Астером: тандем «Джинджер і Фред» став одним з найпопулярніших танцювальних дуетів в історії світового кіно.
70 років тому, в 1951 році, в США видана книга «Над прірвою в житі» - роман американського письменника Джерома Селінджера, який набув величезної популярності, був перекладений майже всіма основними мовами світу і увійшов до списку 100 кращих англомовних романів XX століття.
17 липня
225 років тому народився Жан-Батист Каміль Коро (1796-1875), французький художник і гравер, один з найвидатніших пейзажистів, який зробив вплив на імпресіоністів.
175 років тому в старовинному роду запорізьких козаків народився Микола Миклухо-Маклай (1846-1888), етнограф, антрополог, біолог і мандрівник, який вивчав і став принциповим захисником корінного населення Південно-Східної Азії, Австралії і Океанії, в тому числі папуасів північно-східного берега Нової Гвінеї, названого на його честь Берегом Маклая.
![]()
150 років тому народився Філарет Колесса (1871-1947), український музикознавець-фольклорист, композитор, етнограф, літературознавець, філолог, академік Академії наук України, основоположник українського етнографічного музикознавства. Ювілей відзначать на державному рівні.
130 років тому в Херсоні народився Борис Лавреньов (1891-1959), прозаїк, поет, драматург, журналіст, військовий кореспондент, автор повісті «Сорок перший».
18 липня
День працівників металургійної і гірничодобувної промисловості України.
210 років тому народився Вільям Теккерей (1811-1863), англійський письменник-сатирик, автор «Ярмарку марнославства» та інших романів.
165 років тому народився Микола Садовський (1856-1933), український актор і режисер зі знаменитої династії театральних діячів, засновник першого українського стаціонарного театру, головний уповноважений з питань організації народних театрів для фронту і тилу на території Української Народної Республіки.
![]()
200 років тому народилася Поліна Віардо (1821-1910), іспано-французька співачка, «цариця сцени», вокальна педагогиня і композиторка, прототип головної героїні роману «Консуело» Жорж Санд, головна любов у житті письменника Івана Тургенєва протягом майже 40 років, про яку він написав: «Я належав їй весь, ось як собака належить своєму хазяїнові».