Календар знаменних і пам'ятних дат 26 липня – 1 серпня.
26 липня
165 років тому народився Бернард Шоу (1856-1950), видатний ірландський драматург і романіст, один із засновників Лондонської школи економіки та політичних наук, другий (після Шекспіра) за популярністю драматург в англійському театрі, один з двох людей в історії (другий — Боб Ділан), відзначений і Нобелівською премією в галузі літератури («за творчість, відзначене ідеалізмом і гуманізмом, за іскрометну сатиру, яка часто поєднується з винятковою поетичною красою»), і премією «Оскар» (за сценарій фільму «Пігмаліон»).

90 років тому, в 1931 році, у Волноваському районі Донецької області народився Іван Дзюба, український літературознавець, публіцист, правозахисник, шістдесятник-дисидент, який разом з В'ячеславом Чорноволом і Василем Стусом виступив на прем'єрі фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» з протестом проти минулої напередодні хвилі арештів представників української інтелігенції, і ця акція стала одним з перших публічних антирадянських виступів у Києві; Герой України, доктор філологічних наук, дійсний член Національної академії наук України, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка, другий міністр культури незалежної України. Ювілей відзначать на державному рівні.
27 липня
85 років тому народився Маріс Лієпа (1936-1989), латвійський артист балету, педагог і кіноактор, соліст Великого театру, народний артист, один з кращих танцівників кращого у світі балету, ніким досі не перевершений Красс в «Спартаку».
28 липня
День Хрещення Київської Русі – України.
115 років тому в селі на Дніпровщині народився Федір Решетніков (1906-1988), живописець, графік, народний художник, автор знаменитої картини «Знову двійка», а ще одна його відома робота – «Прибув на канікули» – користувалася такою популярністю, що тираж листівок з її репродукцією склав понад 13 млн примірників – більше, ніж тираж будь-якої іншої листівки, випущеної на той момент в Союзі.
29 липня
Міжнародний день тигра.
День Сил спеціальних операцій Збройних сил України.
185 років тому, в 1836 році, урочисто відкрилася Тріумфальна арка в Парижі, проєкт якої «в давньоримському стилі» був розроблений за розпорядженням Наполеона Бонапарта в ознаменування перемог його «Великої армії». Будівництво тривало тридцять років, і сам імператор не дожив до його закінчення, під аркою проїхав лише траурний кортеж з його прахом, доставленим в грудні 1840 року з острова Святої Єлени.
130 років тому в Херсонській губернії народився Михайло Завадовський (1891-1957), вчений-біолог, академік, який розробив гормональний метод стимуляції багатоплідності овець, корів, кіз, чорно-сріблястих лисиць, завдяки чому під час Другої світової війни було додатково отримано близько півмільйона ягнят.
![]()
30 липня
Міжнародний день дружби.
Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми.
1000 років тому, в 1021 році, при великому князеві Ярославі Мудрому неподалік від Києва була побудована Борисоглібська церква у Вишгороді – храм, присвячений першим святим Київської Русі Борису і Глібу – синам Київського великого князя Володимира Святославича, убитим після смерті батька своїм старшим братом «окаянним» Святополком в міжусобній боротьбі за київський престол.
160 років тому народилася Любов Яновська (1861-1933), українська письменниця, громадський і політичний діяч, член Української Центральної Ради, учасник боротьби за незалежність України.
135 років тому у Хмельницькому народився Георгій Верейський (1886-1962), графік, живописець, народний художник, який створив значну галерею портретів своїх сучасників – художників, письменників, діячів культури, серед найбільш відомих його робіт – портрет балерини Галини Уланової, де віртуозно передано зовнішню схожість у поєднанні з найтоншим психологізмом; батько народного художника Ореста Верейського.
31 липня
1240 років тому, в 781 році, відбулося найстаріше зареєстроване виверження вулкана гори Фудзіяма (за 90 кілометрів від Токіо), яка вважається священною, має майже ідеальні конічні обриси, служить об'єктом туризму, а також паломництва буддистського і синтоїстського культів, протягом століть є однією з найбільш популярних тем в японському мистецтві та знаходиться в приватній власності Великого храму Хонгу Сенген; об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
![]()
115 років тому народилася Віра Марецька (1906-1978), актриса театру і кіно, володарка вищих державних нагород і премій, народна артистка, якій було підвладне все – від драматичних ролей, як у «Сільській вчительці», до гротескно-комедійних, як пані Змеюкіна в чеховському «Весіллі».
1 серпня
День Повітряних сил Збройних сил України.
85 років тому народився Ів Сен Лоран (1936-2008), французький модельєр, який ввів в жіночу моду такі елементи чоловічого гардероба, як високі чоботи й смокінг; вважається засновником стилю унісекс; був першим з кутюр'є, хто запросив темношкірих моделей для участі в показах своїх колекцій; першим, кому за життя була присвячена ретроспективна виставка в нью-йоркському музеї Метрополітен; автор ряду афоризмів, в тому числі: «Мода проходить, стиль вічний».
![]()