Календар знаменних і пам'ятних дат 9 – 15 серпня.
9 серпня
Міжнародний день корінних народів світу.
45 років тому, в 1976 році, народилася Одрі Тоту, французька актриса театру і кіно, лауреат ряду престижних премій, всесвітню популярність якої принесло виконання головних ролей у фільмах «Коко до Шанель», «Код да Вінчі» та інших; особа марки духів Chanel No. 5.

10 серпня
80 років тому народився Роман Лубківський (1941-2015), український письменник, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чехії; лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч культури Польщі, заслужений діяч мистецтв України. Ювілей відзначать на державному рівні.
11 серпня
75 років тому, в 1946 році, народилася Мерилін вос Савант, американська письменниця, драматург і журналіст, занесена в Книгу рекордів Гіннесса як володарка найвищого у світі IQ (коефіцієнта інтелекту).
12 серпня
Міжнародний день молоді.
190 років тому в Катеринославі (нині Дніпро, Україна) народилася Олена Блаватська (1831-1891), громадянка США, релігійний філософ, літератор, публіцист, окультист і спіритуаліст, мандрівниця; засновник Теософського товариства в Нью-Йорку, яка мала як своїх шанувальників, в тому числі Махатма Ганді та Миколи Реріха, так і лютих критиків.
110 років тому народився Валентин Єременко (1911-1992), український фізикохімік, який досліджував властивості металів, доктор хімічних наук, академік Академії наук України; лауреат Державної премії України. Ювілей відзначать на державному рівні.
13 серпня
Міжнародний день лівші.
500 років тому, в 1521 році, іспанський конкістадор Ернан Кортес після тривалих боїв і облоги захопив столицю ацтеків, що вражала багатством – Теночтітлан (зараз місто Мехіко); імператор Монтесума II був убитий, місто – зруйнований і оголошений володінням короля Іспанії.
![]()
240 років тому, в 1781 році, в Маріуполі розгорівся скандал, пов'язаний з витрачанням коштів царської скарбниці: за указом Катерини II Азовська губернська канцелярія зажадала від грецького суду відзвітувати за отримання і роздачу провіанту для жителів, у тому числі понад 930 чвертей борошна (близько 107 тонн), прийнятої понад встановлену норму від якогось Михайлівського, повіреного купця Угрюмова. Грецький суд у своєму рапорті всю провину за «перебір» поклав на Михайлівського: замість одного місяця постачання тривало пів року і видавалося населенню «не за кількістю душ відпустки, а під розписки отаманів, де більше голод зазнавали», тому «суду невідомо», скільки провіанту і в які селища відпущено.
155 років тому народився Джованні Аньєллі (1866-1945), італійський промисловець, засновник автомобільного концерну Fiat, один з найбагатших і найвпливовіших людей планети в першій половині XX століття, власник «Ювентуса», одного з найстаріших, титулованих і найсильніших клубів світу.
120 років тому в Луганській області народився Борис Чирков (1901-1982), народний артист, педагог, володар численних вищих державних нагород, чию пісеньку з кінотрилогії про Максима «Крутиться, крутиться куля блакитна» наспівувала вся велика країна, а він сам бував у Маріуполі на зйомках.
14 серпня
Медовий Спас – Маковей.
Успенський піст (14 – 27 серпня).
75 років тому, в 1946 році, прийнятий один з найбільш яскравих зразків тотальної радянської цензури – постанова «Про журнали "Зірка" та "Ленінград"», в основу якого ліг текст доповіді уродженця Маріуполя Андрія Жданова, члена Політбюро ЦК ВКП(б). У документі вказувалося на неприпустимість надання сторінок «таким соромітникам і покидькам літератури», як Михайло Зощенко та Анна Ахматова. В результаті обох класиків виключили зі Спілки письменників і перестали друкувати взагалі; вони втратили право на отримання хлібних карток.
55 років тому, в 1966 році, народилася Хеллі Беррі, перша темношкіра актриса в історії кінематографа, що отримала премію «Оскар» за виконання головної ролі, одна з найбільш високооплачуваних актрис Голлівуду, яка отримує по 10 млн доларів за фільм, протягом багатьох років рекламне обличчя компаній Revlon і Versace.
![]()
15 серпня
День археолога в Україні.
250 років тому народився Вальтер Скотт (1771-1832), шотландський прозаїк, поет, історик, збирач старожитностей, адвокат; основоположник жанру історичного роману; для шотландців – більше ніж просто письменник: він відродив історичну пам'ять цього народу і відкрив Шотландію для решти світу.
95 років тому народився Константінос Стефанопулос (1926-2016), президент Греції, який в 1997 році відвідав Маріуполь; за великий внесок у становлення і розвиток грецької культури, гуманітарної освіти, сприяння зміцненню економічних зв'язків був відзначений званнями «Почесний громадянин Маріуполя» і «Почесний професор Маріупольського державного університету».
![]()
90 років тому народився Мікаел Таривердієв (1931-1996), композитор, народний артист, найбільшу популярність якому принесла музика до кінофільмів, найпопулярніша – до «Сімнадцяти миттєвостей весни» та «Іронії долі, або З легким паром!»
80 років тому, в 1941 році, в період Другої світової війни, з Маріуполя був евакуйований в східні райони країни перший ешелон металургійного заводу «Азовсталь» з робітниками, фахівцями, обладнанням основних цехів.