У Маріуполі на сьогодні всього лише близько 600 сімей отримують державну допомогу сім'ям з дітьми у вигляді пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Потенційно їх може стати більше, якщо прийнятий Верховною Радою в першому читанні законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про охорону дитинства» буде підтриманий парламентом у другому читанні та наьере чинності, передає PR.UA.
Пільги, що діють на сьогодні
На сьогодні відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» багатодітним сім'ям (від трьох і більше дітей) надається 50-відсоткова знижка за квартирну плату в межах встановлених законодавством норм (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю).
Крім цього, їм належить 50-процентна знижка по платі за користування комунальними послугами (газопостачання, водопостачання, електропостачання та іншими), а також вартості скрапленого газу. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунку плати за опалення, така ж як і при квартирній платі.
У разі, якщо будинки не мають централізованого опалення, багатодітні сім'ї отримують 50-відсоткову знижку вартості палива, в тому числі рідкого, в межах встановлених законодавством норм.
Пільги надаються також дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім'ям та сім'ям, в яких не менш як рік проживають троє і більше дітей з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
Крім цього, дітям з багатодітних сімей покладена така пільга, як безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів.
Головна умова
Вищеназвані пільги надаються державою не всім підряд. Закон «Про охорону дитинства» передбачає головну умову: знижки покладаються в тому випадку, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
При цьому до сукупного доходу, згідно з постановою Кабінету міністрів України №389 від 4 червня 2015 року, включаються не тільки заробітна плата, пенсія, стипендія, грошове забезпечення, доходи від підприємницької діяльності. Встановлений урядом порядок надання пільг також відносить до сукупного доходу більшість видів соціальної допомоги, в тому числі на дітей, допомогу по безробіттю та інші виплати.
У 2021 році граничний дохід на одну особу, що дає право сім'ї на отримання пільг, становить 3 180 гривень. Якщо він вище - пільги не надаються.
«Очевидно, що після збільшення мінімальної заробітної плати в останні роки та значного зростання показника інфляції зараз доходи більшості сімей почали перевищувати цю сміховинну суму, яка насправді зовсім не відповідає рівню цін на всі товари і не дає можливості забезпечувати належні умови утримання дітей», - йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про охорону дитинства» щодо забезпечення дієвого механізму надання державної допомоги сім'ям з дітьми».
На думку ініціаторів законопроєкту, таким чином, уряд ухиляється від надання пільг сім'ям з дітьми.
Виключити з сукупного доходу
Законопроєктом пропонується внести зміни до статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» та доповнити її новою частиною.
А саме: при обчисленні середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не включаються нараховані соціальні допомоги на дитину.
Зокрема, не включається допомога у зв'язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на дітей одиноким матерям (батькам), допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога при усиновленні дитини, тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Сьогодні, як повідомила PR.UA директор департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради Ірина Коробка, перебувають на обліку 1172 багатодітних сім’ї, з них 597 сімей користуються пільгою по оплаті за житлово-комунальні послуги в розмірі 50% в межах норм споживання.
Зі вступом в силу нового законопроєкту його ініціатори вважають, що число сімей, які мають право на пільги, збільшиться. Але чи відбудеться це насправді, покаже час.
Світлина з відкритих джерел