У маріупольському селищі Мелекіне, у занедбаному палаці культури, руйнуються монументальні роботи талановитого художника Анатолія Манохіна.
Вітраж, мозаїка та рельєф на тему моря та мистецтва зосереджені в одній будівлі. Їх на камеру зафіксував журналіст і краєзнавець Іван Станіславський, передає PR.UA.
Мозаїка із зображенням трьох моряків у штурвала розміром 100 кв. м розташована на даху палацу, на великому вікні холу знаходиться вітраж з артистами площею близько 70 кв. м, а поряд на стіні нанесений романтичний рельєф із русалками. Остання робота займає 18 кв. м стіни.
Як розповів PR.UA Іван Станіславський, певно відомо, що авторство вітражу та мозаїки належить саме Анатолію Манохіну. Журналіст припускає, що рельєф усередині палацу також створив маріупольський майстер.
«Про існування мозаїки у сел. Мелекіне дізнався завдяки краєзнавцю Олександру Чернову. На мене велике враження справив вітраж Манохіна у колишньому ПК «Маркохім», хотів побачити інші роботи. Окрім вітража в ПК селища Мелекіне Анатолій Манохін створив саме велику мозаїку і, ймовірно, рельєф. Дивлячись на його монументальні роботи, візьму на себе сміливість заявити, що це самий недооцінений з маріупольських монументалістів художник. У цьому жанрі він працював недовго і, відповідно, робіт залишилося небагато. Але всі вони вражають одночасно і масштабом, і задумом», — поділився Іван Станіславський.
Краєзнавці застали монументальні роботи у будівлі, що в аварійному стані. Зараз будівля ПК пустує, дах протікає при непогоді, місцями будівля зруйнована, крім того, на поверхах утворюються цілі озера.
Палац був створений головою колгоспу селища Ярославом Бурлаченко. Розповідають, що смальта для мозаїки Анатолія Манохіна була виміняна на рибу. Іван Станіславський вважає, що саме вітраж та мозаїка в Мелекіне є найвизначнішими монументальними творами у приміських селищах Маріуполя.
«Манохін включився в монументалізм вже за часів «перебудови», тому був не так строго обмежений ідеологічними бар'єрами. Але, на жаль, це був вже захід монументалістики. Я думаю, що його талант залишився не розкритий повною мірою», — переконаний краєзнавець.
Нагадаємо, що Анатолій Манохін був автором масляних портретів і пейзажів, художнього оформлення приміщень, членом Національної Спілки Художників України (1991 рік), учасником творчої групи «Маріуполь-87» і обіймав посаду головного художника Жовтневого району в 1986-1991 роках. Його не стало у 2020 році.
Як повідомляв PR.UA, у квітні 2021 року з центру Маріуполя зникли дві художні роботи Анатолія Манохіна.
Фото Івана Станіславського