Календар знаменних і пам'ятних дат 3 – 9 травня
3 травня
Всесвітній день свободи друку.
Міжнародний день мовчання.
День сонця.
День тюркізму.
Світлий великодній тиждень.
920 років тому, в 1101 році, великий князь київський Володимир Мономах, отримавши в своє володіння смоленську і суздальську землі, почав будівництво соборів Успіння Пресвятої Богородиці в Смоленську і Суздалі, поклавши початок кам'яному будівництву на північному сході Київської Русі. В Успенський собор Смоленська він перевіз з Чернігова ікону Богородиці Одигітрії, в зв'язку з чим ікона отримала найменування Смоленської ікони Божої Матері.
130 років тому народилася Софія Галечко (1891-1918), громадська і військова діячка, перша українська жінка-офіцер – хорунжа Українських січових стрільців. Ювілей відзначать на державному рівні.
125 років тому народилася Доді Сміт (1896-1990), англійська дитяча письменниця, драматургиня, сценаристка, яка тримала вдома дев'ять собак далматинської породи і набула всесвітньої популярності як авторка роману «101 далматинець», багаторазово екранізованого.
4 травня
225 років тому народився Вільям Прескотт (1796-1859), американський історик, сліпий, автор фундаментальних праць з історії Іспанії XV–XVI століть і іспанського завоювання Мексики і Перу. На честь вченого названо місто Прескотт у штаті Арізона.
115 років тому, в 1906 році, в Маріуполі вийшов перший номер щоденної міської газети «Маріупольське життя», яка проіснувала до 1917 року.
5 травня
Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю.
Міжнародний день акушерки.
175 років тому народився Генрик Сенкевич (1846-1916), один з найвідоміших польських письменників, твори якого видають і екранізують, автор історичних романів, лауреат Нобелівської премії з літератури.
130 років тому, в 1891 році, концертом Нью-Йоркського симфонічного оркестру, яким диригував Петро Чайковський, відкритий Карнегі-хол – концертний зал у Нью-Йорку, один з найпрестижніших у світі майданчиків для виконання класичної музики.
100 років тому парфумер Ернест Бо на замовлення Коко Шанель створив Chanel No. 5 – парфумерний бестселер XX століття, названий за номером флакона, обраного «іконою стилю» з десяти запропонованих ароматів, до того ж «п'ять» було її улюбленим числом.
110 років тому народився Микола Жердєв (1911-1942), військовий льотчик, майор, перший в Донбасі Герой Радянського Союзу, його біографія тісно пов'язана з Маріуполем: закінчив Маріупольський механіко-металургійний технікум, працював механіком-конструктором на заводі «Азовсталь», навчався в аероклубі.
![]()
90 років тому народився Микола Кондратюк (1931-2006), український оперний співак, педагог, громадський діяч, народний артист, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка. Ювілей відзначать на державному рівні.
6 травня
День піхоти в Україні.
165 років тому народився Зигмунд Фрейд (1856-1939), австрійський психолог, психоаналітик, психіатр; засновник психоаналізу, який справив значний вплив на науки про природу людини, літературу і мистецтво XX століття.
![]()
100 років тому народилася Олександра Селюченко (1921-1987), українська народна майстриня кераміки, заслужена майстриня народної творчості України. Ювілей відзначать на державному рівні.
7 травня
160 років тому народився Рабіндранат Тагор (1861-1941), індійський письменник, поет, композитор, художник; перший серед неєвропейців, хто був удостоєний Нобелівської премії з літератури; його вірші сьогодні є гімнами Індії та Бангладеш.
120 років тому народився Гері Купер (1901-1961), одна з ключових зірок американського кіно від занепаду ери німого кінематографа до кінця «Золотого століття Голлівуду». Еталон природної, переконливої і стриманої гри, який виконав за 35 років кар'єри головні ролі в 84 фільмах; володар двох «Оскарів» і один з найбільш високооплачуваних акторів.
![]()
8 травня
Дні пам'яті та примирення, присвячені пам'яті жертв Другої світової війни (8-9 травня).
Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
День пам'яті і примирення в Україні.
135 років тому, в 1886 році, напій «Кока-Кола» був придуманий в Атланті (США) фармацевтом Джоном Пембертоном – колишнім офіцером американської Армії конфедерації – з основними інгредієнтами з трьох частин листя коки (з цього ж листя трохи раніше був виділений кокаїн) на одну частину горіхів тропічного дерева коли. Напій був запатентований як лікарський засіб «від розладів нервової системи».
115 років тому народився Роберто Росселліні (1906-1977), італійський кінорежисер, який поклав початок неореалізму в кіно.
75 років тому, в 1946 році, в Маріуполі після воєнної розрухи ввели в дію хлібозавод №2.
9 травня
День Європи.
День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
150 років тому народився Володимир Гнатюк (1871-1926), український етнограф, фольклорист, літературознавець, перекладач, академік, громадський діяч. Ювілей відзначать на державному рівні.
125 років тому народився Річард Дей (1896-1972), канадський художник-постановник, семиразовий лауреат премії «Оскар», його фільмографія налічує близько 265 кінострічок, багато з яких визнані класикою світового кіно, в тому числі «Трамвай "Бажання"» з неперевершеними Марлоном Брандо і Вів'єн Лі у головних ролях.