У святковий день PR.UA приготував для вас п’ять цікавих фактів про тризуб.
Одне з перших зображень тризуба на нашій території зафіксоване на кам'яній застібці періоду Трипільської культури (IV-III тис. до н. е.), знайденій біля дніпровського острова Шанця. У V ст. до н. е. - IV ст. н. е. цей символ охоче карбували на своїх монетах правителі Боспорського царства. Згодом його сприйняли і почали активно використовувати пращури сучасних українців. Археологічні розвідки на Полтавщині та Київщині підтверджують, що на землях Центральної України тризуб був відомий як символ влади, знак родових старійшин або племінних вождів у VI-VIII ст.
Також тризуб був символом княжого роду Рюриковичів за часів Київської Русі. Знак зустрічається на печатках, монетах, цеглі, з якої будували тогочасні церкви. Спочатку цей символ не був офіційним гербом, а виступав лише в ролі родового знаку князів. Проте з часом він передається в спадок як символ влади та знак єднання східних слов'ян, тобто набуває статусу герба.
Нове життя для цього державного символу настає після проголошення Центральною Радою в січні 1918 р. IV Універсалу. Тоді знак князівської влади став гербом УНР, що символізувало спадкоємність державної традиції в українських землях. Крім тризубу, на звання гербу претендували галицький золотий лев, що спинається на скелю, київський архістратиг Михаїл, козак із мушкетом часів Гетьманщини.
Існує понад сорок версій, які пояснюють походження та тлумачать суть тризуба. Дехто вбачає в тризубі відтворення форм верхньої частини скіпетра візантійських монархів, скіпетра скіфських царів, зображення корони, тобто предметів, що символізують державну владу. Інші дослідники вважають, що тризуб нагадує обриси птаха, уособлюючи норманського крука, норманського сокола або голуба Святого Духа. Значна частина фахівців припускає, що цей символ - емблема, пов'язана з конкретним предметом людської життєдіяльності - якорем, норманським шоломом, сокирою, прапором, рибальським знаряддям, луком зі стрілою, колоском тощо.
Дехто вважає, що тризуб - язичницький символ, який є зображенням Триглава або Рода. З правого боку розміщується чоловіче начало (Дажбог), з лівого - жіноче начало (Макош) і посередині Перун, який символізує народження і смерть. Православні християни вважають, що тризуб - це символ Божественного світу. Сто років тому в українському гербі роздивилися слово «воля». Це те, до чого завжди прагнули українці - жити вільно на своїй землі. Що означає Тризуб – досі достеменно невідомо, жодне з його тлумачень не є остаточним і переконливим.
У СРСР тризуб піддавався офіційній дискредитації, попри це залишаючись символом національно-визвольного руху. Жоден номер радянського сатиричного журналу «Перець» не обходився без пропагандистсько-карикатурного зображення українських націоналістів та, відповідно, тризуба. Впродовж 1950–1980 років КГБ неодноразово заводило справи про використання націоналістичної символіки. Так, у ніч на 1 травня 1966 року над будівлею Київського інституту народного господарства вивісили саморобний синьо-жовтий прапор з домальованим чорнилами тризубцем, 30 грудня 1967-го синьо-жовтий прапор із тризубом почепили на будівлі Кіровського райвиконкому в Дніпропетровську, 7 січня 1984 року – над поштовим відділенням села Демидів на Львівщині.
Найбільший тризуб розташований в Івано-Франківській області. Державний символ виклав воїн УПА Анастасій Козак в 1992 році в пам'ять про загиблих побратимів на місці, де точились запеклі бої між українськими повстанцями сотні Пилипа Орлика та більшовиками, на відзнаку вшанування пам'яті полеглих побратимів та першої річниці з проголошення Дня Незалежності України. Тризуб викладений на гірському схилі з білого мергелю. Знайти його можна неподалік від села Остриня Тлумацького району Івано-Франківської області. Нижче тризубу зазначений рік викладання «1992» та слово «воля».
Розміри кам'яного символу України: 19 м висоти, 13 м ширини, висота центральної частини 25 м. За словами автора, ним було витрачено близько двох вантажівок каменю. Камінь переносився вручну, у двох сумках вагою по 10-12 кг. Відстань від гори до кар'єру — 800 м. Також він обсадив контур тризубу смерічками і туями. Як фундамент, щоб каміння не змістилося, тризуб обладнаний канавами. На час викладання тризубу Анастасію Паньковичу було 70 років. Через деякий час естафету з догляду за пам'яткою перебрали на себе школярі остринської школи. Раз на рік учні косять траву довкола та відбілюють камінь.
27 грудня 2020 року українські військові встановили національний рекорд, виготовивши найбільший тризуб з гільз. Тризуб був зварений бійцями Добровольчого українського корпусу Правого сектора самостійно з гільз 122 калібру.
Таким чином військовим вдалося встановити національний рекорд «Найбільший тризуб з гільз від протитанкових снарядів». Тризуб-рекордсмен встановлений в Авдіївці і виконує роль меморіалу загиблим побратимам у бойових діях на сході України.
25 березня 2022
24 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден