PR.UA зібрав разом з Благодійним фондом «Право на захист» 6 програм, за яких переселенці зможуть отримати бажані квадратні метри.
Дана програма передбачає надання субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за житло для ВПО, які брали безпосередню участь в АТО/ООС.
Брати участь можуть ВПО за умови, що вони:
* брали безпосередню участь в АТО/ООС;
• визнано особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 ч. 2 ст. 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
* не менше ніж рік перебувають на обліку як ВПО за місцем фактичного проживання в межах однієї області або міста Києва;
* перебувають на квартирному обліку як такі, що потребують поліпшення житлових умов;
* не мають і не мали протягом останніх 5 років у власності житла на підконтрольній українській владі території (крім житла, яке було зруйноване або стало непридатним для проживання в результаті проведення АТО/ООС);
* раніше не отримували житлове приміщення або грошову компенсацію;
Для цього слід звертатися до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку.
У держбюджеті на 2021 рік передбачені кошти в сумі 248 млн 445 тис. грн на субвенцію місцевим бюджетам для виплати грошової компенсації на придбання житла для ВПО-учасників АТО. Розпорядником коштів визначено міністерство у справах ветеранів України.
Програма передбачає надання пільгових кредитів індивідуальним забудовникам житла в селищі, в тому числі ВПО (причому переселенці мають пріоритетне право). Кредит видається на термін до 20 років, але не більше ніж до досягнення позичальником пенсійного віку. А ось молоді сім'ї (коли подружжя молодше 35 років) або неповні сім'ї (в яких батько не старше 35 років) можуть брати кредит на термін до 30 років.
Кредит надається під 3% річних, однак від сплати відсотків звільняються:
* позичальники, які мають 3-х і більше дітей;
* позичальники, які є військовослужбовцями; подружжя, у яких чоловік є військовослужбовцем;
* позичальники, які є резервістами, військовозобов'язаними; подружжя, у яких чоловік є резервістом або військовозобов'язаним.
Для участі допускаються ВПО за умови, що вони:
* можуть підтвердити свою платоспроможність;
* мають місце прописки на території селища або розглядають варіант переселення для постійного проживання в сільську місцевість і реєстрації місця проживання там;
* працюють на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності, в особистих селянських господарствах, що функціонують у сільській місцевості та розташованих у межах району проживання або суміжних районах;
* раніше не отримували кредит за цією програмою.
Але програма діє не у всіх областях України.
Куди звертатися: Фонд підтримки індивідуального житлового будівництва в селі. Це регіональні фонди, вони утворені практично у всіх областях (наявність його у вашому регіоні можна уточнити в облдержадміністрації). Але точно такі обласні фонди є в:
* Луганській області;
• Київській області;
* Одеській області;
* Дніпропетровській області;
* Львівській області;
* Херсонській області;
* Тернопільській області;
* Волинській області;
* і в інших (перелік - за посиланням).
У проєкті держбюджету на 2021 рік спочатку гроші були закладені, але фінансування зняли під час доопрацювання законопроєкту. У підсумку в опублікованому держбюджеті - 2021 ця програма не значиться.
Такий вид житла надається з фондів житла для тимчасового проживання ВПО. Виділяється воно безкоштовно і в тимчасове користування. Переселенець оплачує лише житлово-комунальні та інші послуги.
Отримати тимчасове житло (за його наявності) переселенець може за місцем фактичного проживання в районах і населених пунктах, в яких він і члени його сім'ї перебувають протягом року на обліку в єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Умови участі в програмі:
* відсутність у кандидата і будь-якого з членів сім'ї у власності житла на підконтрольній українській владі території. Не враховується нерухомість, розташована на окупованих територіях, в населених пунктах на лінії розмежування, в районі проведення АТО/ООС, або якщо таке житло зруйноване або стало непридатним для проживання в результаті збройної агресії РФ;
* заявник перебуває на обліку громадян, які потребують надання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання;
* сукупний дохід сім'ї заявника є недостатнім для придбання або найму іншого житлового приміщення.
Для отримання даного житла слід звертатися в Центр надання адміністративних послуг або відповідний орган місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності – у військово-цивільні адміністрації.
Фото mariupolrada.gov.ua. Маріупольський гуртожиток для переселенців.
За даною програмою переселенець зможе придбати житло як на первинному, так і на вторинному ринку нерухомості. Але будинок повинен бути не старше 25 років або реконструйований не більше 15 років тому. Купувати можна не тільки квартири, але і приватні будинки. Кредит видається на термін до 20 років під 3% річних, разовий внесок – 6% вартості квартири.
Умови участі:
* кандидат та члени його сім'ї не мають і не мали у власності з 27 квітня 2014 року житла, крім розташованого на окупованій території або на території населених пунктів, визначених розпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. № 1085 (дата 27.04.2014 – це момент набрання чинності Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територіях України»). Або житлова площа сім'ї становить не більш ніж 13,65 кв. метри на одну людину;
* мають офіційний дохід і є платоспроможними;
* не отримували за рахунок бюджетних коштів іншої держпідтримки на житло;
* кандидати-заявники не досягли пенсійного віку.
Куди звертатися: в регіональне управління «Держмолодьжитла» за місцем знаходження житла, на придбання якого планується отримати пільговий державний кредит. Адреси та контакти регіональних управлінь можна уточнити за посиланням.
У держбюджеті - 2021 фінансування програми «Іпотека під 3%» не передбачено.
За словами голови Всеукраїнської асоціації переселенців Руслана Калініна, програму планують реалізувати коштом фінансової допомоги Німеччини. Верховна Рада вже ратифікувала угоду між Україною та Німеччиною щодо виділення нашій країні 25,5 млн євро, які будуть спрямовані на дану програму. Очікується, що за рахунок німецьких коштів програма відновиться навесні 2021 року.
До слова, у 2021 році в уряді запустили програму здешевлення іпотеки, що передбачає кредити на покупку житла під 7% річних. Вона діятиме не лише для переселенців, а й мешканців гуртожитків та аварійних будинків, науково-педагогічних співробітників, медиків та співробітників бюджетної сфери, а також для громадян, які перебувають на квартирному обліку.
Максимальна сума кредиту позичальнику не повинна перевищувати 2 млн грн, а максимальна вартість житла - 2,5 млн грн.
Нормативна площа предмета іпотеки за цією програмою передбачає 50 кв.м загальної площі на одинокого громадянина або сім'ю з двох осіб і 20 кв. м на кожного наступного члена.
Що стосується житла, на яке може поширюватися така програма, то воно повинно бути не старше трьох років, зазначено в документі.
За даною програмою держава оплачує 50% вартості квартири (беруть участь тільки новобудови), решта 50% – покриває ВПО. Для покриття своєї частини переселенець може скористатися пільговою іпотекою.
Для цього кандидати повинні:
не мати у власності протягом останніх 3 років іншої житлової нерухомості, крім тієї, що розташована на тимчасово окупованій території або на території населених пунктів, визначених розпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. № 1085;
* мати офіційний дохід, який разом з доходами членів їх сімей з розрахунку на одну особу не перевищує на місяць трикратного розміру середньомісячної зарплати у відповідному регіоні за даними Держкомстату;
* раніше не отримували державну підтримку для будівництва (придбання) доступного житла.
Для участі в програмі переселенцям слід звернутися до регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву («Держмолодьжитло»). Управління вибираємо за місцем проживання, визначеним в довідці про взяття на облік ВПО. Адреси та контакти регіональних управлінь можна уточнити за посиланням.
За словами координаторки з адвокації БФ «Право на захист» Еліни Шишкіної, в держбюджеті на 2021 рік не передбачені кошти на програму «Доступне житло». При цьому проєкт триває, але за рахунок власних коштів (повернутих кредитів) «Держмолодьжитла».
В Україні для людей, які опинилися у важкій життєвій ситуації, наприклад, втратили будинок на тимчасово непідконтрольних українській владі територіях Донбасу, соціальне житло має бути надано безкоштовно. Програма передбачає надання переселенцям житла на певний термін у платне користування. Такі квартири виділяються органами місцевого самоврядування з житлового фонду соціального призначення. Отримують житло переселенці, дотримуючись черги, оформляється договір найму.
Умови участі для переселенців:
* перебування на соціальному квартирному обліку;
* відсутність іншого житла для проживання на підконтрольній українській владі території, або якщо житло зруйновано або пошкоджено в результаті проведення АТО/ООС.
Для отримання соціального житла потрібно звертатися до органу місцевого самоврядування. Дана програма фінансується як за рахунок державного бюджету, так і за рахунок місцевих.
Додамо, що в Маріуполі міська рада за підтримки міжнародних партнерів зараз проводить перепланування двох будівель на Нікопольському проспекті, 137 та по Ризькій вулиці, 27 під соціальне житло.
Після проведення реконструкції переселенці зможуть жити у квартирах з сучасним ремонтом безкоштовно, оплачувати потрібно буде тільки комунальні послуги.
Всього для переселенців буде обладнано 11 квартир – сім в будинку на Нікопольському проспекті та чотири – по Ризькій вулиці.
24 березня 2022
21 березня 2022
03 березня 2022
28 лютого 2022
27 лютого 2022
25 лютого 2022
23 лютого 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден