Унікальні знімки з архіву монументаліста Леля Кузьмінкова розповідають історію Маріуполя.
Чималий інтерес викликають публікації цих фотографій в соцмережах. Оцифруванням більше тисячі знімків і їх оприлюдненням займається маріупольський краєзнавець Іван Станіславський, передає PR.UA.
Так, жвавий інтерес викликала остання фотографія із зображенням Будинку зв'язку на пр. Миру у 1964 році. Будівля знаходилася чи не в оточенні полів і мало не на околиці міста.

Як розповів PR.UA краєзнавець і журналіст Іван Станіславський, цей знімок був зроблений для оцінки того, чи підходить будівля для розміщення панно Арнаутова «Підкорювачі Космосу». Зараз зібрання фотографій знаходиться в колекції мистецтвознавця Олександра Чернова та охоплює чи не піввіковий період з життя Маріуполя.
«На прохання Олександра Чернова, а також в рамках збору матеріалів до нашої спільної книги, присвяченій монументальній спадщині Константинова і Кузьмінкова, я оцифровую плівки та готові відбитки з особистих архівів художників. Скільки їх точно, сказати не можу. Я займався цим регулярно майже півроку. Йдеться про сотні роликів і більш ніж тисячу кадрів. Хронологічно вони зачіпають близько півстоліття. Траплялося кілька знімків післявоєнних років, кінця 40-х – початку 50-х, і аж до початку 2000-х років. Але основна маса це 70-ті – 80-ті роки минулого століття. Вважаю, що це унікальний матеріал як за обсягом, так і за змістом», - поділився Іван Станіславський.
За його словами, така кількість фотографій у художників пояснюється творчим процесом створення мозаїк – монументалісти визначали найбільш відповідні для панно площі, а також експериментували з композиціями фігур для сюжетів майбутніх шедеврів. Сьогодні фотографії вулиць і будівель Маріуполя стали цікаві для вивчення його історії.
«Крім робочих моментів, трапляються звичайні побутові знімки, посиденьки, види вулиць, пейзажі Маріуполя. Трохи, але є. Після декількох десятків років фотографії вже представляють історичну цінність. Міський ландшафт сильно змінився. Незвично було побачити міський пляж без шлакової гори. Сама унікальна знахідка з цього архіву – фоторепортаж з будівництва нового пост-мосту. Художникам замовили зобразити це масштабне будівництво на полотні. І вони, як завжди, поїхали та зняли все на фотоапарат. Потрібно відзначити досить високу технічну та естетичну якість їх знімків. Процес фотографування тоді та зараз – дві великі різниці, потрібно було витратити багато часу. Велика удача, що до нас дійшли ці матеріали», - зазначив краєзнавець.
Олександр Чернов та Іван Станіславський дуже шкодують, що при недавньому ремонті в майстерні Константинова був викинутий цілий ящик негативів – дослідники монументалізму сподівалися знайти фотознімки перебування в Маріуполі Алли Горської.
«Знаємо, що Константинов і Кузьмінков тісно спілкувалися з нею, коли вона працювала над «Деревом життя» та «Боривітром». Це була б знахідка всеукраїнського масштабу», - підкреслив Іван Станіславський.
Серед опублікованих в мережі фотографій з архіву Кузьмінкова – стара телевежа, колишня вулиця Артема, дореволюційні будинки, парк ім. Петровського, водонапірна вежа і багато іншого. Процес оцифрування триває, і краєзнавці очікують ще чимало відкриттів в історії міста.
Нагадаємо, що в центрі Маріуполя хочуть відкрити Меморіальний музей монументалізму. Аналогів йому в Україні поки немає.