У центрі Маріуполя хочуть відкрити Меморіальний музей монументалізму. Аналогів йому в Україні поки немає.
Приміщенням для нового туристичного і культурного магніту може стати башточка з годинником по пр. Миру, 75-б, передає PR.UA.
Таку ідею міській раді запропонували краєзнавці Олександр Чернов і Іван Станіславський, оскільки саме ця кімната довгі роки служила майстернею для видатних художників Маріуполя. Експонати для музею у ініціаторів вже є.
«Ідея лежала на поверхні. Можна сказати на поверхні того сміття, який заполонив приміщення майстерні. Дуже сумно було усвідомлювати, що місце з такою історією, де працювали відразу чотири значущих для Маріуполя художника-монументаліста — Арнаутов, Пришедько, Константинов і Кузьмінков, — знаходиться в такому стані і ніяк не задіяне. Вочевидь, що приміщення можна і потрібно використовувати в зв'язці з історичним бекграундом. Меморіальний музей монументалістики, або щось в цьому роді — перше, що спадає на думку. І ця ідея, напевно, сама вірна», — розповів PR.UA Іван Станіславський.
За його словами, нестачі в експонатах для музею монументалізму у краєзнавців немає. Так, Олександр Чернов має велику приватною колекцією, свого часу був знайомий і підтримував дружні стосунки з Константиновим, Кузьмінковим і їх родичами.
«Живопис, графіка, ескізи і начерки монументальних робіт, документація, фото, особисті речі — такому позаздрять і міські музеї. В процесі роботи над нашими книгами також ми зібрали і систематизували досить багато унікальної інформації, якою зможемо поділитися. Якщо гранично перебільшувати, то нашу пропозицію можна звести до фрази: дайте нам придатне приміщення — і ми наповнимо його змістом. Наскільки нам відомо, постійних експозицій присвячених монументалістиці в Україні немає», — підкреслив краєзнавець.
Пропозиція була озвучена на особистій зустрічі з директором департаменту культурно-громадського розвитку Маріуполя Діаною Тримою. Ідея проєкту в міській раді була зареєстрована і в письмовій формі.
«Пропозиція маріупольців гарна, але вимагає цілісного розгляду. Ситуацію ускладнює те, що приміщення непридатне в якості музею — всього лише 1,5 м двері, підхід також через під'їзд. Тобто з цієї точки зору розглядати приміщення, як музей, неможна. Але, як меморіальне місце, де саме творили відомі маріупольські особистості, — так. У свою чергу ми в письмовій формі виклали ініціаторам, що бажано вивчити досвід функціонування подібних приміщень на горищах в інших містах, позначити, чим буде наповнений музей, а також визначити форму власності — приватна чи комунальна. Є пропозиція і від краєзнавчого музею мати при ньому або художньому музеїю виділити приміщення для експозиції монументалізму. При цьому потрібно розуміти, що просто розповідати про творчість в місті художників і скульпторів можна всюди, але конкретно вежа з годинником на пр. Миру цікава історикам і краєзнавцям, як місце, де створювалися шедеври», — прокоментувала PR.UA Діана Трима.
Вона додала, що уточнюючі моменти необхідні в першу чергу для того, щоб цікава ідея маріупольців могла бути реалізована і життєздатна. Наповнюваність, фонди, особливості приміщення, відвідування та узгодження проєкту з мешканцями будинку, що входить в ОСББ, — все це поки ще належить визначити і вирішити.
Олександр Чернов і Іван Станіславський також готові розглянути альтернативні пропозиції по приміщенню для майбутнього Меморіального музею монументалізму.
Раніше повідомлялося, що в Маріуполі любитель історії збирає унікальні карти міста для історичних досліджень.
Фото Івана Станіславського