Обласне управління поліції в Маріуполі під наглядом городового.
Дореволюційний поліцейський зустрічає відвідувачів біля входу в музей, справно несучи пост біля будки, передає PR.UA.
Манекен, одягнений в дореволюційну поліцейську форму з гербом Маріуполя, також свідчить про правила охорони порядку того часу.
«Біля входу в музей відвідувачів зустрічає «городовий», (манекен, одягнений в поліцейську форму дореволюційного часу). Городові - рядові дореволюційної поліції, існували з 1863 до 1917 року. На кашкеті городового був зображений герб міста, де він ніс службу (в нашому випадку Маріуполя), і його особистий номер. Кожен повіт мав свою нумерацію. Номер городовому присвоювався, щоб можна було подати на нього скаргу, в разі якщо він перевищить свої повноваження або зробить будь-які інші протиправні дії, а потерпілий не знає його прізвища. В умовах малої грамотності населення, яке не знало ні цифр, ні букв, цією можливістю навряд чи часто користувалися. З іншого боку, городових і без номерів в обличчя і по іменах знали всі місцеві жителі», - опублікував історію і розповідь про городових музей ГУ НП України в Донецькій області.
Повідомляється, що городові як такі в Маріуполі з'явилися в період Великих реформ. А ось передували їм «будочники» - служителі порядку, що чергували в спеціальних будках, встановлених на вулицях і проспектах. Поліцейські будки захищали від вітру та негоди і городових.
Кількість городових в місті було приблизно один на 500 жителів. При цьому служба городового вважалася вигідною, адже за рахунок скарбниці вони забезпечувалися житлом, дровами, формою і отримували в рік 150-200 рублів. Як розповідається користувачам соцмереж на сторінці музею, за 1,20 руб. можна було купити гусака, а кілограм яловичини і свинини кращої якості не коштував і 40 копійок.
З 1881 року городові були озброєні шашками, іноді в їх розпорядженні були револьвер «Сміт і Вессон», а після 1895-го - компактний «Наган». При цьому незмінним атрибутом городового був свисток.
«Зі своєю головною функцією (функцією постових) городові взагалі справлялися. Але не можна сказати, що населення їх поважало. У дні, коли відбувалася Лютнева революція, на городових були покладені всі злочини царизму і вони стали першими жертвами самосуду натовпу. Протистояти революції і просто захистити себе від розгулу натовпу правоохоронні органи були не в змозі», - діляться в музеї.
У Маріуполі стара поліція була скасована в березні 1917 року за старим стилем. А разом з нею перестала існувати і посада городового. Побачити дореволюційного постового під номером 741 городяни можуть, відвідавши музей ГУ НП України в Донецькій області.
Раніше в Маріуполі вперше на археологічних пам'ятках встановили охоронні знаки.
Фото - museumpolicedonobl