Побачити дореволюційні елементи будинків Маріуполя, що збереглися, тепер можна на спеціальній мапі.
Сьогодні презентували онлайн-сервіс, на якому зібрані кілька десятків історичних об'єктів малих архітектурних форм. Його в пресклубі найстарішої газети регіону «Приазовський робочий» представив ініціатор проєкту «Життя дверей має значення» Ярослав Федоровський, передає PR.UA.
На карту поміщені старовинні двері, ворота, арки та козирки, які збереглися до теперішнього часу. Сервіс доступний на платформі Google і буде цікавий краєзнавцям, історикам, туристам і любителям минулого.
«Ідея прийшла знову ж таки після знайомства з досвідом друзів з Івано-Франківська, які підтримують маріупольський проєкт з реставрації дверей консультаціями. Там вже відновили 36 історичних дверей і на черзі ще 286. У них вже є така карта, де нанесені тільки двері. Я вирішив піти далі, тому що в Маріуполі багато цікавих елементів на старих будинках. Є козирки, пороги або прикраси на будівлях. Вони стали додатковими точками нашої карти», — розповів PR.UA Ярослав Федоровський.
За його словами, туристи й городяни зможуть прокласти маршрути своїх прогулянок через іконки на адреси карти за допомогою програми Google maps. Сервіс у відкритому доступі та не залежить від будь-якого туристичного бізнесу. Знайти його можна за запитами «Жизнь дверей имеет значение» або «Життя дверей має значення».
![]()
«Поки мапа на початковому етапі й буде доповнюватися фотографіями, короткими відомостями про малі форми архітектури або будинках, колишніх власників будівель чи архітекторів. Зараз на ній близько 70 історичних архітектурних об'єктів. Наскільки мені відомо, по країні немає іншої такої розширеної карти: в Одесі на мапі козирки, в Івано-Франківську двері, а якісь інші дрібні елементи, які збереглися, не зображені. Але це було б непогано», — зазначає Ярослав Федоровський.
Щоб створити карту, знадобилося кілька днів збору інформації в інтернеті та безпосередньо платформа Google. Також на ресурсі з'явиться інформація про маскарони, елементи декору, балкони та двері, каміни та арки.
У поліпшенні мапи також можуть взяти участь городяни, зв'язавшись у соцмережах з Ярославом Федоровським. Крім того, мешканці старих будинків можуть подавати заявки на розміщення інформації про будівлі на мапі.
Вивчити нову мапу маріупольці можуть за посиланням.
Нагадаємо, що маріупольці у ретровбранні під саксофон святкували урочисте свято старовинних дверей.
Фото Аліни Комарової