У Маріуполі нове меню викликало побоювання у батьків – а чи будуть їсти їхні діти незвичні страви.
Проте побоювання виявилися марними.
На нове меню дитсадки перейшли не одразу.
Перехід – вимога часу та життя
"З 1 вересня п'ять дитячих садків стали пілотними, - розповіла pr.ua директор департаменту освіти Маріупольської міськради Тетяна Братчикова. - Звичайно, відразу виникли деякі тертя з батьками. Деякі говорили, наприклад, що їх дитина не їсть відварених буряків, моркву або ще чогось, а також у стравах мало цукру і солі. Проте діти звикли швидко. А ті малюки, які й вдома їли багато овочів та фруктів, взагалі не мали проблем".
Сьогодні, за її словами, питань щодо нового харчування в дитячих садках не виникає.
Директор департаменту зазначила, що ще до введення нового меню в Україні разом із міжнародною організацією USAID провели дослідження. Вони показали, що діти стали вести малорухливий спосіб життя, вони багато часу проводять у комп'ютерів.
А це веде до ожиріння, гастритів, серцево-судинних проблем. Тому й виникла потреба приділити велику увагу здоровому харчуванню. До раціону додали більше продуктів, що містять білок, м'ясо, рибу, молочні продукти – сир, кефір, йогурти. Прибрали борошняне, зменшили кількість продуктів, що містять вуглеводи, жири та крохмаль.
Що кажуть керівники садів та батьки
Як розповіла pr.ua завідувачка дитячого садка №135 Валентина Бойко, перед введенням нового меню провели батьківські збори, на яких розповіли про нові страви, здорове харчування та його користь для дітлахів.
"Перехід ми проводили поступово – з листопада минулого року, - продовжила вона. – Пропонували дітям нові страви та дивилися, як вони їх їдять. Більше стало овочів та фруктів, чимало м'ясних та рибних страв. Так, діти звикли до солодкого. Але ми розповідаємо їм, що нове харчування корисне”.
У яслах діти взагалі не помітили переходу: їдять із задоволенням усе – моркву з яблуком, капусту. У старших дітей, які вже звикли вдома до іншої їжі, процес переходу був дещо складнішим. Але гірше вони їсти не стали.
Нині, як зауважила Валентина Бойко, до нововведення звикли всі. А для батьківського комітету в дитсадку, коли дозволить епідситуація, планується навіть організувати пробу сучасних страв.
"Нова їжа дітям подобається більше, - розповіла мама чотирирічної дочки (дитсадок №135) Віта Мальчевська. - Дітлахи із задоволенням їдять салатики, різні запіканки. Подобаються малюкам напої з меліси без цукру, сухофруктів. З апетитом вони з'їдають рибні котлети, курячі нагетси, інші страви з курки".
Своєю чергою завідувачка дитячого садка №32 Людмила Рудницька розповіла, що у них в установі – нове обладнання, на якому легше готувати та їжа виходить смачнішою.
"Ми не отримуємо субпродукти, а отримуємо більше м'яса та риби, з'явилося багато напоїв. Наприклад, із шипшини, меліси, лимона та інших. Щодня діти їдять яблука та банани, які компенсують нестачу цукру в напоях", - розповіла вона.
У соціальних мережах сперечаються про солі та цукор
Найбільш показовими є коментарі мам та тат у Фейсбуці в групі "Батьки Маріуполя".
В основному суперечки йдуть про сіль та цукор. Наведемо деякі з висловлювань.
"У нас у садку вже другий тиждень нове меню. Фото надсилають, має непоганий вигляд, щось дуже апетитно, а щось - я не знаю, чи їла б", - пише одна з мам.
"Нам вихователь щодня надсилає фото. Цілком нормально виглядає. Моя дочка щось їсть із задоволенням, щось не хоче - і це нормально. Усім не догодиш. Але чай без цукру та мінімум солі - я "за". Це не саме необхідне у житті, а просто звичка", - коментує інша мама.
"Сіль і цукор - необхідні інгредієнти для розвитку дитини. У помірних кількостях, зрозуміло. Але в садках все несолоне та несолодке", - відповідає їй ще одна жінка.
"А що стосується цукру та його необхідності - не пишіть дурниці. Цукор є й у фруктах, які діти отримують у тому ж садочку. І все-таки діти їдять і вдома", - парирує наступна мама.
Важливо зазначити ще один момент. Смак їжі, приготовленої на сучасному обладнанні, разюче відрізняється на краще від смаку страв, виготовлених на старому. А нове обладнання – це сучасні пароконвектомати, мультиварки, міксери, овочерізки, м'ясорубки та інше.
Як зауважила директор департаменту освіти, у половині дитячих садків обладнання у харчоблоках оновлено, починаючи з 2017 року. Також нові харчоблоки працюють у дитсадках, що пройшли капітальні ремонти. І процес поновлення обладнання триває.