В Україні ще 9 липня було затверджено оновлену інструкцію щодо використання вакцини Pfizer, яка дозволяє прищеплювати нею дітей віком від 12 років.
Про це pr.ua розповіла лікар-бактеріолог Юлія Ляднова.
За її словами, розробники інструкції передбачали, що вакцинуватися зможуть діти, які їдуть за кордон на навчання, змагання, конкурси та інші заходи. Тим більше, що за нинішніх умов такі поїздки можливі лише за умови повної вакцинації від COVID-19.
Юлія Ляднова зазначила, що в початкових інструкціях з медичного застосування вакцин для профілактики нової коронавірусної інфекції (COVID-19) зазначено, що дані вакцини показані для застосування стосовно дорослого населення віком від 18 років. Верхня вікова планка у цих інструкціях не вказана.
За словами Юлії Ляднової, вакциною Pfizer можуть щеплюватися діти, які отримали першу дозу щеплення поза межами України або в тих випадках, коли їм потрібно приєднатися до батьків, які перебувають за кордоном.
"З цією метою Міністерством охорони здоров'я розробляються рекомендації для лікарів, які дають змогу вакцинувати неповнолітніх віком від 12 років", - сказала Юлія Ляднова.
За словами лікаря, клінічні випробування показали, що вакцини Pfizer та Moderna забезпечують майже 100% ефективність для дітей віком від 12 років. Компанія Pfizer також заявляла про проведення випробувань за участю дітей молодшого віку. При цьому в США виявлено кілька випадків запалення серцевого м'яза у деяких підлітків, які отримали щеплення цими вакцинами.
"Вакцина CoronaVac, яку використовують в Україні, вважається безпечною для дітей віком від 3 років. За результатами дослідження, оприлюдненими в журналі TheLancet, китайська вакцина проти коронавірусу CoronaVac від виробника SinovacBiotech виявилася безпечною для дітей віком від 3 до 17 років. Цю вакцину випробовували в період з 31 жовтня по 30 грудня 2020 року в Китаї. Дослідження проходили за участю 550 дітей віком від 3 до 17 років. Діти отримали дві дози препарату з інтервалом у 28 днів. За результатами досліджень лише в одного випробуваного після щеплення виявили пневмонію. Але вчені стверджують, що це жодним чином не було пов'язано з вакцинацією", - зазначила лікар-бактеріолог Юлія Ляднова.
За її словами, дослідження показало, що в більшості випадків побічні реакції були легкими або помірними, в основному вони виражалися у больових відчуттях в місці ін'єкції. Під час проведення досліджень кількість вакцини, що вводиться учасникам експерименту, була у всіх випадках різною – одні з них отримали 1,5 мікрограми (половину дози), іншим учасникам дослідження було введено повну дозу препарату в кількості 3 мікрограмів.
"Після введення двох доз препарату більш ніж у 96% учасників експерименту сформувалися антитіла до коронавірусу, - наголосила наша співрозмовниця. - Варто зазначити, що при введенні двох повних доз антитіла вироблялися частіше, тому автори дослідження рекомендують використовувати дві дози вакцини по 3 мкг".
За словами Юлії Ляднової, у проведенні даного експерименту був лише один недолік – у ньому брала участь порівняно невелика кількість дітей. Лікар відзначила, що наявність антитіл зовсім не означає отримання повного імунітету від хвороби, але водночас значно підвищує шанси пацієнта на те, що коронавірусна хвороба протікатиме у легшій формі. У зв'язку з цим у Китаї вакцину CoronaVac вже схвалили для екстреного використання для дітей віком від трьох років.
Згідно зі статистикою, діти набагато рідше хворіють на коронавірус, але вони можуть бути його носіями. Крім того, неповнолітні іноді можуть переносити COVID-19 у важкій формі. Тому в деяких країнах світу, у тому числі в Канаді, США, країнах ЄС, Ізраїлі та Китаї використання різних вакцин проти COVID-19 вже затверджено на урядовому рівні.