Наразі кожна третя посада судді в Україні є вакантною, а близько 30 % суддів мають право на відставку, яким вони можуть скористатися у будь-який момент. Все це ставить під загрозу дотримання розумних строків розгляду справ та забезпечення права громадян на доступ до правосуддя. Прийнятий 2 лютого Верховною Радою України новий закон, як стало відомо PR.UA, розблокує цю проблему.
На сьогодні національна судова система відчуває серйозний брак суддів у місцевих судах, який неможливо усунути тимчасовим відрядженням суддів. На цій проблемі постійно наголошують судді, представники органів суддівського врядування, суддівського самоврядування адвокати, прокурори, інші фахівці у галузі права, а також громадяни, які не можуть протягом тривалого часу реалізувати своє право на судовий захист, йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.
Його повна назва: «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Закону України «Про Вищу раду правосуддя» щодо завершення конкурсних процедур на зайняття посад суддів місцевих судів». 2 лютого парламент ухвалив законопроект в першому читанні. Про що йдеться?
Законопроектом пропонується частково вирішити проблему «кадрового голоду» в судовій системі шляхом розблокування і завершення триваючих конкурсних процедур, оголошених попереднім складом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС), а також шляхом проведення конкурсу для кандидатів, які незважаючи на проходження всіх стадій добору, визначених законодавством, з незалежних від них причин, не були призначені суддями.
Справа в тому, що 5 серпня 2019 року ВККС було оголошено конкурс на зайняття 35 вакантних посад суддів у місцевих судах та на зайняття 7 вакантних посад суддів у місцевих загальних судах Донецької та Луганської областей. Із відповідними заявами про участь у конкурсі звернулися кандидати на посаду судді, у вересні вони були допущені до проведення спеціальної перевірки і наприкінці жовтня 2019 року спеціальна перевірка щодо кандидатів була завершена.
Проте, 7 листопада 2019 року набрав чинності закон, згідно з яким змінено порядок формування ВККС і повноваження членів ВККС були припинені, що призвело до фактичного зупинення проведення конкурсів на посади суддів.
На сьогодні повноважного складу ВККСУ не має, а її формування займе певний проміжок часу, що лише загострить кадрову проблему в судах першої інстанції.
Прийнятий сьогодні в першому читанні новий закон має на меті забезпечення законодавчого врегулювання тимчасової передачі повноважень ВККС до Вищої Ради правосуддя стосовно проведення та завершення спеціальної перевірки, оголошення, проведення та визначення результатів конкурсів для кандидатів, які відповідають вимогам законодавства.
Вказаний законопроект сприятиме частковому подоланню кадрової кризи в судовій системі та забезпеченню стабільності її роботи, спрямований на недопущення політичного впливу та обмежувального підходу в процедурі призначення на посади суддів, а також направлений на зміцнення незалежності судової влади в Україні та довіри до неї з боку суспільства.